Bratislava 2. augusta (TASR) - Ekologickí aktivisti vnímajú kritické výroky ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona a riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u (ŠLT) na ich adresu, ako snahu zbaviť sa vlastnej zodpovednosti na úkor ochrancov prírody zo štátnych aj mimovládnych organizácií.
Simon v pondelok v médiách vyhlásil, že ochranári boli tí, ktorí ponúkli ako jedinú alternatívu po víchrici "všetko nechať na území Tatier na samovývoj". Mimovládny výbor naše Tatry (MVNT) podľa slov jeho koordinátorky Ľubice Trubíniovej od začiatku kalamitnej situácie v TANAP-e žiada, aby sa Tatry obnovili "zónovaním TANAP-u". "Na samovývoj žiadame ponechať len navrhovanú bezzásahovú A zónu národného parku s najprísnejšou ochranou. To je iba osem percent z plochy kalamity," vyhlásila pre TASR Trubíniová.
Na ostatných 92 % kalamitnej plochy ochranári žiadajú ponechať len menšiu časť popadaného dreva a všetko ostatné možno odstrániť. Okrem medializácie tejto požiadavky sa s ňou podľa Trubíniovej najmenej dvakrát oboznámil priamo aj minister Simon. Prvý raz formou listu, ktorú zaslal MVNT všetkým členom vládneho výboru, druhýkrát na osobnom stretnutí. "Jeho vyjadrenia vnímame ako snahu zakryť systémové nedostatky v doterajšom postupe pri spracovaní kalamity," uviedla Trubíniová.
Aby sa predišlo ďalším požiarom, spracovatelia kalamity by mali podľa nej sebakriticky prehodnotiť svoj prístup k požiarnej prevencii vo Vysokých Tatrách. "Zlyhala ich organizácia práce, keď neťažili prednostne popadané drevo v najbližšom okolí sídlisk zotavovní ako aj ciest," konštatovala. Prvoradá je však podľa nej bezpečnosť ľudí pri obydliach a cestách. MVNT preto naďalej dôrazne upozorňuje na nutnosť systematického prístupu k riešeniu následkov veternej smršti a k obnove Tatier v súlade so zákonnými prioritami ochrany prírody, teda na ponechanie prírodných procesov v jadrových oblastiach národného parku a prednostné odstraňovanie dreva v oblastiach s najväčším pohybom ľudí.