Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pochybil pri postavení mimo služby Štefana Mašina, keď na odstavenie nezískal súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov. Na základe neodkladného opatrenia Mestského súdu Bratislava IV sa tak prvý zo šestice čurillovcov môže vrátiť do práce.
V prípade zmanipulovanej nahrávky, ktorou Robert Fico útočil na prokurátorov, obvinili bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského a expolicajta Mariána Kučerku, ktorý je na úteku. Manipuláciu s nahrávkou potvrdila policajná expertíza.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Šutaj Eštok vyšetrovateľa zo skupiny čurillovcov diskriminoval, konštatuje sudca. Pochybil už druhý raz
- Pčolinského a Kučerku obvinili v súvislosti so zmanipulovanou nahrávkou, ktorú využíval Fico
- Nápad umelcovi vnukol izraelský vojak. Melón je symbolom Palestíny v uliciach aj na internete
- Komu štát poslal státisíce na biznis? Na zozname sú Babiš, Sabol, J&T aj Világi
- Chcete ísť na EURO? Tak radšej prehrajte. Situácia v závere kvalifikácie je zamotaná
- Hnal som sa za tebou, láska, a ty nikde. Napoleon bol plachý a citlivý, musel hrať divadlo, vraví Scott
Šutaj Eštok vyšetrovateľa zo skupiny čurillovcov diskriminoval, konštatuje sudca. Pochybil už druhý raz

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok už druhý raz narazil na súd pre svoje rozhodnutie odstaviť zo služby policajného viceprezidenta Branka Kišša aj vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorí sa venovali kauzám nominantov Smeru.
Sudca Mestského súdu Bratislava IV Jakub Obert vydal neodkladné opatrenie, podľa ktorého minister pochybil, keď vyšetrovateľa Štefana Mašina postavil mimo služby. Rozhodol bez pojednávania, pretože vyšetrovateľovi podľa súdu vzniká každým dňom mimo služby ujma.
„Žalovaný je ako zamestnávateľ žalobcu povinný pred vykonaním pracovnoprávneho úkonu požiadať Úrad na ochranu oznamovateľov o súhlas s takýmto úkonom,“ skonštatoval sudca v rozhodnutí. Šutaj Eštok to pritom neurobil a opakovane tvrdil, že konal podľa zákona. Svoje rozhodnutie zdôvodnil iba tým, že čurillovci sú obvinení a musí ich preto z polície odstaviť.
Mašin je prvý zo šestice čurillovcov, ktorých súd vracia do práce. Úrad na ochranu oznamovateľov mu na začiatku októbra udelil status chráneného oznamovateľa protispoločenskej činnosti. Práve preto podľa súdu minister nemohol Mašinovi siahnuť na zamestnanie bez toho, aby mal súhlas úradu.
Šutaj Eštok by mal zmeniť prístup: Už od druhého súdu sa dozvedel, že jeho predstavy o vyhadzovaní nepohodlných policajtov zo služby boli mierne simplexného charakteru. Tak sa od prvej chvíle dostal do konfliktu s právnym poriadkom, ktorý napodiv ešte stále platí, a sudcovia tu nie sú na to, aby počúvali jeho povely, píše Nataša Holinová.
Pčolinského a Kučerku obvinili v súvislosti so zmanipulovanou nahrávkou, ktorú využíval Fico

Bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a expolicajta Mariána Kučerku obvinili v súvislosti s nahrávkou, ktorú Robert Fico púšťal na tlačových besedách, informoval Denník N.
Predseda Smeru a súčasný premiér prostredníctvom nahrávky obviňoval prokurátorov špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka, že používajú gestapácke metódy.
Kriminalisticko-expertízny ústav Policajného zboru konštatoval, že s nahrávkou sa po jej vyhotovení manipulovalo. Ako experti vysvetlili, nahrávka bola zložená minimálne z dvoch zvukových záznamov a sú tam sporné body v minimálne troch časoch. Boli teda zaznamenané zmeny charakteru nahrávky a tiež rôzne úrovne hlasitosti.
Trestné stíhanie vedie policajná inšpekcia, Kučerku obvinili pre podozrenie z porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy. Pčolinského stíhajú pre podozrenie, že Kučerkovi poradil nahrať si Repu so Šúrekom, stíhajú ho ako účastníka trestného činu.
V krátkosti z domova:
- Puškár sa postavil pred súd: Prípad vraždy Daniela Tupého je na súde už druhý raz, prvý pokus potrestať vinníkov dopadol fiaskom. Obžalovaný advokát Adam Puškár odmietol vypovedať a vyhlásil, že je nevinný v plnom rozsahu. Polícia sa v rámci vyšetrovania zaujíma aj o muža, ktorý je momentálne kľúčovým svedkom.
- Nový dočasný policajný prezident: Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok dočasne poveril funkciou prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka. Doterajší poverený šéf polície Rastislav Polakovič nastupuje do novej funkcie riaditeľa dopravnej polície. Solák bol dosiaľ veliteľom okresného veliteľstva bratislavskej mestskej polície.
- Pellegrini reagoval na incident Matoviča s Mažgútom: Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš musí ubezpečiť šéfa parlamentu, že žiaden poslanec z klubu nebude narúšať živé vstupy médií. Pellegrini tak reagoval na incident, keď Igor Matovič začal verbálne útočiť na poslanca Jána Mažgúta, ktorý mal byť súčasťou živého vstupu. Do momentu, kým Šipoš neuistí predsedu parlamentu, že sa podobný incident nezopakuje, dovtedy Pellegrini požiada médiá, aby žiadne živé vstupy z parlamentu nevysielali.
Nápad umelcovi vnukol izraelský vojak. Melón je symbolom Palestíny v uliciach aj na internete

Palestínski umelci Sliman Mansour, Nabil Anani a Issam Badr vystavovali v roku 1980 v galérii na Západnom brehu Jordánu len tri hodiny, keď prišli izraelskí vojaci a ich maľby skonfiškovali.
Trojicu maliarov si neskôr predvolali na policajnú stanicu. Nepáčilo sa im totiž, že používajú vo svojich dielach palestínsku vlajku, čo označili za politickú tvorbu. „Prečo robíte politické obrazy? Prečo nemaľujete niečo pekné ako kvety či akty?,“ spýtal sa ich jeden z vojakov, spomína si Mansour.
Badr sa ho na to spýtal, či môže kvety maľovať čiernou, bielou, červenou a zelenou - farbami palestínskej vlajky. Vojak mu odpovedal, že taký obraz by mu zhabal. „Potom zvýšil hlas a povedal, že aj keby sme namaľovali melón, tak nám ho skonfiškuje,“ pokračoval Mansour.
Práve melón sa počas nasledujúcich rokov stal znakom solidarity s Palestínčanmi. Ako symbol si ho osvojili aj propalestínski demonštranti po najnovšom vyostrení konfliktu, ktoré spustil útok teroristov z Hamasu na Izrael a pokračuje útokmi izraelských jednotiek v Pásme Gazy.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Zničené sídlo parlamentu: Izraelská armáda zničila sídlo parlamentu v Pásme Gazy. V budove zákonodarného zboru, kde ešte donedávna zasadali príslušníci hnutia Hamas, ktoré v Pásme Gazy vládne. Video, ktoré koluje na sociálnych sieťach, zachytáva mohutnú explóziu, po ktorej celú už veľmi poškodenú budovu zahalí oblak čierneho dymu.
- Spálenisko po útoku Hamasu: Po nájazde palestínskych teroristov z Hamasu zostali z kibucu ohorené trosky. Kfar Aza sa už zrejme nepodarí obnoviť v pôvodnej podobe a mnohé zo zničených domov čaká demolácia. Vo vnútri sú vypálené, vonku na terasách a v záhradách zostali veci tak, ako ich majitelia zanechali pred tým, ako boli pri útoku zabití alebo zranení.
- Zbrane v nemocnici: Izraelská armáda hlási, že v nemocnici Šifá našla zbrane, čo podľa nej dokazuje, že tam Hamas mal veliteľský štáb. Stopy po rukojemníkoch však nenašli. Agentúra Reuters s odvolaním sa na jedného z lekárov napísala, že ľudia v nemocnici sa musia držať ďalej od okien, pretože na budovy sa strieľa. Tento lekár tiež poprel, že by Hamas mal v nemocnici veliteľstvo.
- Izrael ako teroristický štát: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil Izrael za teroristický štát a dianie v Pásme Gazy za genocídu. V prejave na pôde tureckého parlamentu hovoril aj o Hamase ako o politickej strane, ktorá vyhrala voľby. Izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi odkázal, že jeho čas na čele vlády sa naplnil.
- Rukojemníci za pokoj zbraní: Katarskí diplomati sa snažia sprostredkovať dohodu medzi Izraelom a Hamasom. Jej súčasťou je, že radikálne hnutie prepustí zhruba 50 civilných rukojemníkov výmenou za trojdňový pokoj zbraní v Pásme Gazy. Hamas podľa zdrojov agentúry Reuters už s podmienkami dohody všeobecne súhlasil, Izrael zatiaľ nie a stále rokuje o podrobnostiach.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský pokrok: Ukrajinská armáda pokročila v Chersonskej oblasti na ľavom brehu rieky Dneper a severozápadne od obce Verbove v Záporožskej oblasti. Geolokačné zábery ukazujú, že ukrajinské jednotky pokročili smerom k obci Krynky, ktorá sa nachádza 30 kilometrov severovýchodne od mesta Cherson.
- Postupná demilitarizácia Krymu: Ukrajinskí vojaci sa podľa kancelárie ukrajinského prezidenta uchytili na východnom brehu rieky Dneper. Šéf kancelárie Andrij Jermak povedal, že napriek negatívnym prognózam dosiahli pokrok v Chersonskej oblasti. „Krok za krokom demilitarizujú Krym. Prekonali sme 70 percent vzdialenosti,“ uviedol Jermak.
- Pranie špinavých peňazí z Ruska: Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov tvrdí, že Cyprus „hrá ešte väčšiu úlohu pri prevode špinavých peňazí pre ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších brutálnych diktátorov, ako sa doposiaľ predpokladalo“. Cyprus v reakcii uviedol, že obvinenia prešetrí.
Zo zahraničných webov:
- SPIEGEL International: Ukrajina pripravuje elektrickú rozvodnú sieť na ďalšiu zimu vo vojne
- The Intercept: Aké to je porodiť v Gaze
- The Atlantic: Guľa a hnus v Las Vegas
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Komu štát poslal státisíce na biznis? Na zozname sú Babiš, Sabol, J&T aj Világi

Pred desiatimi-pätnástimi rokmi boli v kurze investície do hotelov a cestovného ruchu. Do tohto odvetvia prúdili eurofondy, ktoré hojne využívali aj známe mená zo slovenského biznisu. Medzičasom sa tok peňazí z EÚ presmeroval do inej brandže, hitom sa stalo poľnohospodárstvo.
INDEX sa pozrel na to, ktoré firmy podporila Pôdohospodárska platobná agentúra od októbra do novembra tohto roka. Zamerali sme sa na väčšie dotácie a na príjemcov, ktorí majú zaujímavého vlastníka, pôsobiaceho v iných odvetviach.
Naša analýza ukazuje, že za obdobie štyroch jesenných týždňov získali eurofondovú podporu aj firmy, za ktorými stoja Andrej Babiš, Ivan Jakabovič a Jozef Tkáč (teda zakladatelia finančnej skupiny J&T), Eduard Šebo, Oszkár Világi, Ivan Kmotrík či Ján Sabol.
Dosledovať toky peňazí a pozadie projektov je pritom pomerne náročné. Slovenskí veľkopodnikatelia využívajú pavučiny firiem a hoci jednotlivo dostávajú menšie sumy, v sumáre môže ísť o slušný balík peňazí.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zbrojovky sa v roku 2022 nabalili: Vojenská invázia Ruska na Ukrajinu priniesla zlaté časy pre zbrojársky priemysel, a to nielen v dôsledku prebiehajúceho konfliktu, ale aj pre rastúci dopyt európskych vlád, ktoré chcú lepšie vyzbrojiť svoje armády. FinStat analyzuje desať najväčších zbrojoviek v Česku a na Slovensku a ich finančné výsledky.
- Rast slovenského HDP: Slovenský hrubý domáci produkt v roku 2023 vzrastie o 1,3 percenta, podporený silným exportom a investíciami a o 1,7 percenta v roku 2024, keď sa spotreba začne zotavovať z energetického šoku. Vyplýva to z jesenných ekonomických prognóz, ktoré pre členské štáty EÚ zverejnila Európska komisia.
- Česi zmrazili ruský majetok: Česko zaradilo na svoj vnútroštátny sankčný zoznam podnik pre správu ruského majetku v zahraničí, ktorý v Česku spravuje mnoho nehnuteľností. Zmrazilo tak všetok spravujúci majetok okrem diplomatických objektov podliehajúcich ochrane.
Chcete ísť na EURO? Tak radšej prehrajte. Situácia v závere kvalifikácie je zamotaná

Kvalifikácia o EURO 2024 vrcholí. Už v najbližších dňoch spoznáme dvadsať nových účastníkov európskeho šampionátu. Veľké šance majú aj Slováci aj Česi, Maďari boli blízko kontumačného postupu. Nie všetci sa však musia strachovať do posledného dňa.
Niektorí už majú pred záverečnými zápasmi pokoj. Buď majú istotu účasti na EURO, alebo už nemajú žiadnu nádej a pre ostatných budú len sparingpartnermi. Niekto zase potrebuje k postupu zvíťaziť, niekto už získať iba bod a niekto dokonca musí pre udržanie si šancí, paradoxne, prehrať.
Na EURO 2024 v Nemecku sa predstaví 24 krajín, organizátor sa zúčastní automaticky. Na šampionát postúpia prvé dva tímy z každej z desiatich kvalifikačných skupín. Tri miestenky sú vyhradené pre úspešných z play-off Ligy národov.
Pripravili sme prehľad, ako vyzerajú situácie v jednotlivých kvalifikačných skupinách pred poslednými súbojmi.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Hnal som sa za tebou, láska, a ty nikde. Napoleon bol plachý a citlivý, musel hrať divadlo, vraví Scott

Hnal som sa do Milána, aby som ťa mohol zovrieť v náručí. A teba nikde. Byt je prázdny, pretože beháš po meste a vymetáš večierky. Keď Napoleon Bonaparte písal svojej manželke list, rozorvané pocity neskrýval. Pre sobáš sa rozhodol z lásky a nepočítal s tým, že jeho vyvolená nemá rovnaké motivácie.
Naopak, rodáčka z Martiniku Joséphine de Beauharnais, bola už v dvadsiatich siedmich rokoch vdova s dvoma deťmi a vo zväzku s Napoleonom, vtedy ešte len ministrom vnútra, videla možnosť, ako si udržať vysoké spoločenské postavenie.
Možno preto, že netušila, že o niekoľko rokov bude z neho aj cisár, nesnažila sa budiť dojem oddanej manželky. Neskrývala, že sa naďalej stretáva s inými mužmi a Napoleonove prejavy lásky ju skôr obťažovali. Že na svoju frivolnosť môže raz doplatiť, si uvedomila až príliš neskoro.
Britský filmový režisér Ridley Scott v sebe pätnásť rokov živil plán, že o Napoleonovi nakrúti film. Vojny, bitky a vojenské stratégie boli vždy jeho veľkou vášňou, vzostup Napoleona k moci ho teda prirodzene fascinoval a lákal. No čím viac prenikal do jeho psychiky, tým viac mu bolo jasné, že veľké miesto v ňom bude mať aj Joséphine, jeho manželka od roku 1796 do roku 1809.
V krátkosti z kultúry:
- Deti treba vziať na Tonka a Slávku: Slovenský animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo vstupuje do distribúcie s ocenením z najväčšieho svetového festivalu animovanej tvorby v Annecy. Je to film primárne pre deti, ale jeho „kúzelné svetlo“ dokáže preniknúť aj k dospelému divákovi.
- Špionážny príbeh o únose Češiek v Pakistane: Českí tvorcovia sa pokúsili nakrútiť minisériu, ktorá by presiahla tunajší „rybník“ nielen svojím dejom, ale aj kvalitou. Stavili na žáner špionážneho trileru a podstatnú časť príbehu situovali na Blízky východ. Ich projekt, rozčlenený na šesť častí, sa volá Extraktori.
- Bono napísal knihu nielen o hudbe: Kto je vlastne Bono Vox? Vyrastal v írskom Dubline a je zjavné, že bol tvrdá hlava. S veľkým egom. Chodil však poctivo do kostola a viera sa s ním spájala neustále. Hoci tvrdí, že celé jeho dospievanie sa zároveň spájalo s násilnosťami.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Únava prichádza, odhodlanie pretrváva. Ako sa žije na Ukrajine zmietanej vojnou
- Odkývanie: Z partizána sa stal spolupáchateľ nacistickej popravy. Zabudnutý príbeh Oskara Bubeňa
- Teplá vlna: Ani v Amerike Fero Kuminiak nedostal rozhrešenie v spovednici
- Zoom: Veľká Sfinga vznikla inak, ako sme sa domnievali
- Vedátor: Matematika kedysi nebola pre dievčatá
Karikatúra

Recept dňa

Doprajte si sýtu misu plnú vitamínov a vyskúšajte cestovinový šalát s cícerom a fetou.
Dnes očakávame
- Pokračovanie rozpravy parlamentu k programovému vyhláseniu vlády
- Súdne pojednávanie s Dušanom Kováčikom a Petrom Koščom
- Brífing Slovenského olympijského a športového výboru k novovznikajúcemu ministerstvu športu a cestovného ruchu
- Prezidentka Zuzana Čaputová navštívi pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie Prahu a stretne sa s českým prezidentom Petrom Pavlom
- Verdikt v jednom z najväčších procesov v dejinách Talianska, v ktorom je obžalovaných okolo 350 predpokladaných členov a pomocníkov 'Ndranghety
Dnes v histórii

16. novembra 1938 syntetizoval švajčiarsky chemik Albert Hofmann vo firme Sandoz Laboratories v Bazileji dietylamid kyseliny D-lysergovej (skrátene LSD) ako súčasť veľkého výskumného programu na hľadanie medicínsky užitočných derivátov ergotových alkaloidov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
