BRATISLAVA. Poslanci ukončili druhý rokovací deň 3. schôdze. V diskusii o programovom vyhlásení vlády budú pokračovať vo štvrtok od 9.00 h.
Prihlásených ostalo písomne ešte viacero rečníkov. Po nich sa budú môcť poslanci hlásiť aj ústne.
Diskusia o vládnom programe sa začala v utorok. Poslancom ho predložil premiér Robert Fico (Smer) a požiadal ich o vyslovenie dôvery vláde. Apeloval na dodržiavanie ústavy a medzinárodného práva.
V úvode diskusie vystúpil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas).

Diskusii dominovali uplynulé dva dni vystúpenia opozičných poslancov. Vládnemu programu vyčítali, že je málo konkrétny. V dokumente im chýbajú jasné ciele aj s časovým harmonogramom.
Šéf parlamentu tiež informoval, že ak predseda klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš negarantuje, že Igor Matovič nebude narúšať televízne vstupy konkurenčným politikom, médiá budú mať obmedzené živé vstupy z foyeru NR SR. Ide podľa jeho slov o reakciu na incident, keď Matovič vulgárne urážal pred živým vstupom do médií poslanca Jána Mažgúta (Smer).
Tvrdí, že ostatní poslanci nemajú garanciu, že sa niečo podobné nestane aj im.
Poslankyňa Zora Jaurová (PS) sa obáva snahy ovládnuť verejnoprávnu RTVS jej rozdelením. Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) namieta, že poslankyňa dopredu spochybňuje členov vlády.
Spojením verejnoprávneho rozhlasu a televízie sa podľa neho zničil duálny systém. Tvrdí, že dnes sa nedá rozoznať verejnoprávna televízia od súkromných.
Vláda podľa Jaurovej neuvádza v PVV žiadne argumenty pre rozdelenie RTVS. Verí, že prípadnej realizácii bude predchádzať podrobná analýza dôvodov, ekonomických dosahov a štúdia uskutočniteľnosti.
Poslankyňa namieta aj snahu prijať nové štatúty verejnoprávnych fondov v kultúre. Fondy podľa nej nepotrebujú zasahovanie do svojej verejnoprávnej podstaty. Spochybňuje aj zámer rozšíriť systém kvót na prezentáciu slovenských umelcov v štátnych inštitúciách. Vidí za nimi snahu ovplyvňovať ich dramaturgiu a slobodu.
Jarjabek si myslí, že spojenie televízie a rozhlasu v minulosti bolo hrubým zásahom do vysielacej infraštruktúry oboch inštitúcií. Zničil sa podľa neho duálny systém, ktorý podľa neho v poslednom období nahrádzali alternatívne médiá.
Poslanec Branislav Škripek (KDH) vidí v programovom vyhlásení v rámci kultúry pozitívne vyjadrenia. Ocenil dôraz na pomoc pri obnove či rozvoji Matice slovenskej.
Svoj program vláda schválila v pondelok. Každá nová vláda musí podľa Ústavy SR do 30 dní od svojho vymenovania predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť svoj program a požiadať o dôveru.
Do konca roka je plánovaná už len jedna riadna schôdza
- Do konca kalendárneho roka 2023 je naplánovaná už len jedna riadna schôdza Národnej rady. Začať sa má 6. decembra. Vyplýva to z harmonogramu zverejneného na webe parlamentu. Návrhy zákonov, ktoré chcú poslanci na plánovanej schôdzi prerokovať, by mali predložiť do 20. novembra. Následne by k nim mali zasadnúť aj jednotlivé výbory. Okrem plánovanej riadnej schôdze sa môžu poslanci zísť aj na prípadných mimoriadnych rokovaniach.