BRATISLAVA. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) avizuje odvolanie voči neodkladnému rozhodnutiu súdu o tom, že Štefan Mašin môže naďalej pôsobiť ako vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
Opäť namieta príslušnosť súdu, ktorý rozhodoval. Trvá na tom, že konal v súlade so zákonom. Vyšetrovateľ podľa svojho právneho zástupcu Petra Kubinu už nastúpil do práce.
Avizuje odvolanie
"Keďže ide o verejnoprávny vzťah medzi policajtom a služobným úradom ministerstva vnútra, koná vždy správny súd," vyhlásil Šutaj Eštok.
Civilný súd podľa neho v takomto prípade nemôže rozhodovať. Avizovaného odvolávania zo strany opozície sa minister neobáva. Ako skonštatoval, je pripravený ísť do parlamentu.
"Nateraz nie je dôvod pochybovať o tom, že v týchto veciach neodkladných opatrení z antidiskriminačných dôvodov má právomoc jedine civilný súd," skonštatoval Kubina.

Ako poznamenal, za svojich klientov podal celkovo sedem návrhov, päť ešte rozhodnutých nebolo.
Minister vnútra po nástupe do funkcie rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Zároveň rozhodol o zrušení funkcie policajných viceprezidentov, čím skončil vo funkcii aj Branko Kišš.
Kubina vtedy označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol. Aj Úrad na ochranu oznamovateľov skonštatoval, že ministerstvo vnútra sa naň malo obrátiť v súvislosti s postavením vyšetrovateľov mimo služby.
Mestský súd Bratislava IV v prípade Mašina aj Kišša už vydal neodkladné opatrenia, podľa ktorých môžu ďalej pôsobiť vo svojich funkciách.
Výbor opäť nebol uznášaniaschopný
Rozhodnutím ministra sa mal vo štvrtok zaoberať aj parlamentný ústavnoprávny výbor. Na zasadnutie výboru neprišiel dostatok poslancov, nebol uznášaniaschopný. Opozícia preto avizuje opätovný návrh na zvolanie výboru.
"Ospravedlnilo sa sedem poslancov, niektorí mali iné pracovné povinnosti a je to aj právo poslanca vyjadriť takýmto spôsobom svoj postoj," skonštatoval predseda výboru Miroslav Čellár.
Odmieta, že na neúčasti poslancov by bola dohoda v rámci trojkoalície.
Podpredseda výboru Ondrej Dostál namieta obštrukcie koalície, ktoré podľa neho znemožňujú výboru plniť si kontrolnú funkciu.
"Máme vážne podozrenia, že bol porušený zákon ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Svedčí o tom stanovisko predsedníčky úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, svedčia o tom už dve neodkladné opatrenia vydané súdmi a napriek tomu vládna koalícia obštruuje výbor," komentoval.
Poslanec Branislav Vančo (PS) označil za smutné, že si minister opäť zariadil, aby nemusel odpovedať na otázky poslancov na výbore. "Považujem to za zbabelé a my ho pozveme znova," uviedol. Spochybňuje argumentáciu ministra, že o neodkladných opatreniach týkajúcich sa policajtov nemal rozhodovať civilný súd. "Bolo by najlepšie, keby si priznal chybu a odstúpil," dodal.
Odstúpenie ministra je namieste aj podľa poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) a poslanca Rastislava Krátkeho (Slovensko, Za ľudí, KÚ). "Minister dostal dvakrát príležitosť, aby prišiel vysvetliť podozrenia, že túto vec berie osobne a ide o revanš, a dvakrát túto príležitosť nevyužil," komentoval Krátky. Vzbudzuje to podľa neho ďalšie pochybnosti.
Postavením vyšetrovateľov mimo služby sa mal výbor zaoberať už minulý týždeň. Nebol vtedy uznášaniaschopný, predstavitelia opozície ho preto iniciovali znova.