BRATISLAVA. Žiadajú peniaze na svoj projekt, no súčasne sú členmi komisie, ktorá rozhoduje o rozdelení peňazí. Vo vedeckej grantovej agentúre VEGA je to celkom bežné.
V posledných troch rokoch sa objavila viac ako stovka takýchto projektov. Takmer všetky dostali nadpriemerné hodnotenie a vďaka tomu aj dotáciu.
VEGA je jedna z hlavných národných grantových schém na podporu vedy. Podpora sa rozdeľuje v nízkych sumách, no na veľké množstvo projektov. Priemerná podpora je len niečo vyše 10-tisíc eur, celkovo sa ročne prerozdelí niekoľko miliónov.
O tom, kto peniaze získa, rozhoduje komisia, ktorá má asi 20 členov. Polovica je zo Slovenskej akadémie vied a druhá z univerzít. Komisií je spolu 13 a každá sa venuje vlastným vedným odborom.
Prodekanka Slovenskej technickej univerzity pre vedu Kamila Hlavčová získala na svoj vedecký projekt od agentúry 17-tisíc eur. Komisia jej dala najviac bodov z projektov, ktoré hodnotila.
Hlavčová je však aj predsedníčkou komisie a zároveň členkou širšieho predsedníctva agentúry VEGA. Napriek tomu odmieta, že by mala nejaký vplyv na rozhodovanie alebo že by bola v konflikte záujmov.
Odkazuje na pravidlá o konflikte záujmov, ktoré v komisii prísne dodržiavajú. „Členovia komisií VEGA nemôžu byť diskriminovaní v podávaní projektov VEGA, ale sú z hodnotenia vlastných projektov vylúčení,“ tvrdí Hlavčová.
Podobných projektov denník SME našiel medzi rokmi 2021 až 2023 spolu 116. Viacerí oslovení členovia komisií aj ľudia, čo sa o grant priamo neuchádzali, sa zhodujú, že proces hodnotenia je nastavený tak, aby konflikt záujmov odstránil.
Etická samoregulácia
Komisia každému projektu pridelí spravodajcu, ktorý osloví najmenej dvoch externých hodnotiteľov. Tí vypracujú odborné posudky.