BRATISLAVA. Všetci poslanci vládnej koalície podporia programové vyhlásenie vlády, uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy minister zahraničných vecí za Smer Juraj Blanár.
Minister predpokladá, že hlasovanie o programovom vyhlásení vlády bude v utorok. Za problém nepovažuje, že na piatkovom sneme Snemu predseda strany Robert Fico ešte nemohol vystupovať ako premiér vlády, ktorá získala dôveru.
Dôležité podľa neho je, že vytvorili koalíciu a programové vyhlásenie vlády, za ktoré v utorok zahlasujú. „Nechajme všetkých, čo sú prihlásení v rozprave, aby mohli vystúpiť,“ povedal.
Ako ďalej v relácii uviedol, v oblasti zahraničnej politike bude nová vláda podľa jeho slov presadzovať suverénnu, zvrchovanú, aktívnu zahraničnú politiku, ktorá bude chrániť národno-štátne záujmy Slovenska.
Zdôraznil, že Slovensko musí byť na prvom mieste pri všetkých rozhodnutiach. Zahraničnopolitická orientácia krajiny sa podľa neho po zmene vlády nemení, Smer je za členstvo Slovenska v Európskej únii aj v NATO.
„Európska únia je veľmi dôležitá a je to náš priestor. Veď napokon, my sme presadili prijatie eura aj schengenu,“ pripomenul Blanár.
Zbraňami Ukrajine nepomôžu
Podpredseda zahraničného výboru Národnej rady a podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek uviedol, že vďaka Smeru vieme, akou muníciou sme ešte mohli pomôcť Ukrajine, namiesto toho ju zlikvidujeme. Išlo o reakciu na slova Blanára, ktorý povedal, že po poskytnutí vojenskej pomoci Ukrajine nám zostali prázdne sklady.
„Keby ste neboli vy sami tento týždeň na vláde tak teatrálne zabili ten posledný balík vojenskej pomoci, ktorý vláda pripravila a neboli zverejnili, čo v ňom bolo, tak by ani nevedel, čo všetko sme ešte v našich skladoch mali. Vďaka vám vieme, s čím všetkým sme mohli pomôcť – desaťtisícmi nábojov do ručných zbraní, tisíckami nábojov do tankov atď, to sú všetko veci, ktorým sa končí životnosť, ktoré my nevyužijeme a budú musieť byť za drahé peniaze zlikvidované,“ povedal Valášek.
Ukrajina si mohla s nimi podľa Valášeka pomôcť pri obrane vlastného územia a čím ďalej sa podarí udržať agresora od našich hraníc, tým lepšie pre Slovensko.
Blanár reagoval, že Smer už pred voľbami povedal, že Slovensko už Ukrajine jednoducho vojensky pomáhať nebude, iba humanitárne a mieni to aj dodržať. Zopakoval, že volajú po mierovom riešení konfliktu.
Prísny dohľad
„Chceme, aby finančná pomoc bola použitá napríklad na obnovu infraštruktúry, pretože chceme, aby aj naše podniky sa na tom podieľali,“ povedal. Smer je pripravený na diskusiu, má však podmienky. Peniaze pre Ukrajinu musia byť podľa Blanára využité na to, na čo majú a nemôžu sa stratiť.
Nemôže to mať dosah na kohéznu, ani spoločnú poľnohospodársku politiku a zároveň musia ísť peniaze aj na obnovu infraštruktúry v dotyku s Ukrajinou.
Dôležitosť finančnej pomoci vníma aj Valášek, aj s ohľadom na to, že Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré s Ukrajinou susedia. Krajina tak môže v budúcnosti profitovať z cezhraničného obchodu. Súhlasí s tým, že treba prísne dohliadať na prerozdelenie pomoci.
Kreslia červené čiary
Pri dvanástom balíku protiruských sankcií Európskej únie bude Smer požadovať dopadovú štúdiu ich účinkov nielen na EÚ, ale aj samotné Slovensko. Za červenú čiaru označuje nukleárne palivo, tvrdí minister Blanár.
"Naša červená čiara je, že tam nesmie byť nukleárne palivo, pretože zatiaľ naše atómky ešte nie sú dostatočne transformované na to, aby sme dokázali fungovať s iným, náhradným palivom. Toto tam určite nemôže byť," zdôraznil Blanár s tým, že Európska únia zjavne v tomto počúva.
V tomto sa opozičné PS zhoduje podľa Valáška so Smerom. Ak by sa podľa neho nukleárne palivo v balíku sankcií objavilo, vetovala by to akákoľvek vláda. "Keď nemáme alternatívu, potrebujeme si vyrokovať alternatívu," poznamenal Valášek.
Predošlé sankčné balíky proti Rusku však obhajuje. Poukazuje na to, že viedli k tomu, že Rusko nedokázalo vyzbrojiť svoju armádu tak, ako aby to dokázalo bez sankcií. Blanár však oponuje, že Rusko sankčná politika nezastavila, dosah to skôr malo aj na slovenské podniky.
Odstrašovanie migrantov
Blanár tiež pozitívne vníma legálnu migráciu, je však dôrazne proti tej nelegálnej. Aktivity ministerstva vnútra víta. Avizuje, že treba robiť odstrašujúcu politiku. Hovoriť však treba podľa neho aj o fungovaní Schengenu.
Valášek súhlasí s tým, že nelegálnu migráciu treba riešiť, ale nie "pračudným" alebo kurióznym polovojenským cvičením, ktorým "neodstrašíte ani králika". S krajinami, ktoré nezvládajú nápor azylantov, treba nejakým spôsobom ukázať solidaritu.