Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.
„Pred Novembrom nálady u nás boli skôr také, že by sa malo niečo zmeniť, ale približne v duchu perestrojky. To znamená mať viac slobody, ale zároveň mať aj takú ekonomiku, ktorá by udržala všetky predchádzajúce výdobytky,“ hovorí bývalý diplomat, sociológ, spisovateľ a jeden z hlavných aktérov Nežnej revolúcie MARTIN BÚTORA.
Od Nežnej revolúcie prešlo 34 rokov. Slovensko odvtedy zažilo niekoľko skúšok demokracie. Jednu zrejme zažíva aj teraz. Vojna v polícii, zmena volebného systému, ovládnutie Rozhlasu a televízie Slovenska. To všetko sú výzvy, ktoré sú v súčasnosti na stole.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo bola podľa neho Nežná revolúcia takým míľníkom.
- Ako vysvetľuje sentiment Slovákov a Čechov k socializmu.
- Akú kvalitnú máme podľa neho na Slovensku demokraciu po 34 rokoch.
- Čo podľa neho čaká slovenskú demokraciu teraz.
Slávny výrok Václava Havla: „Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.“ Zvíťazila pravda a láska?
Václav Havel ten výrok neskôr trošku poopravil a vložil tam slovo zodpovednosť na jednej strane a na druhej strane jej opak. Aj on sám cítil, že to nie je celkom také, ako to bolo na začiatku. Ide o to, čo sa podarilo z ducha Novembra uchovať. Myslím si, že to základné sa uchovať podarilo. Okrem toho to bol veľký míľnik v dejinách Slovenska z niekoľkých dôvodov.
Po prvé, v dejinách sme už mali vystúpenia rôznych lídrov a garnitúr, ktoré sa o niečo pokúšali. Boli to štúrovci, memorandisti, matičiari. Potom hlinkovci či hlasisti, ale takmer žiadna z týchto iniciatív nevedela udržať to, o čo sa pokúšala, alebo to vôbec nedosiahla. Hlasisti čiastočne, ale Československo potom bolo rozbité a okupované.
Druhá vec je, že po prvý raz sa podarilo, že na Slovensku vznikol partner našim priateľom v Čechách, Občianskemu fóru. To tiež dovtedy nebývalo. Bol to partner celkom rovnoprávny.
Po tretie, neboli to len Česi v Prahe a v Čechách, na Morave, v Občianskom fóre, ale mali sme za partnerov aj liberálnych Maďarov z Maďarskej nezávislej iniciatívy. Za celé dejiny Československa sa nepodarilo, aby sa nejaká menšina dostala takto do vládnutia.
Myslím, že aj tí Maďari boli v rámci maďarskej komunity menšinou. Ľudia, ktorí sa Novembra ujali, boli tiež menšinou v spoločnosti. Obidve hnutia boli skôr liberálne orientované.
Zažili sme ohrozenie Novembra, úplne prvú odchýlku od neho, počas Vladimíra Mečiara. Občianskou mobilizáciou, spoluprácou strán a všetkých možných ostatných inštitúcií sa to však dokázalo zvrátiť. Máme skúsenosť katarzie, ktorú mnohé iné krajiny nemajú.
V tomto zmysle slova sa udržal duch, ktorý sa utvoril nielen v prvých týždňoch a dňoch, ale aj to, čo sa za tie dva roky podarilo. Podarilo sa zmeniť politický systém vo Federálnom zhromaždení, v Slovenskej národnej rade, v oboch vládach. Je to nesporné.
Čo sentiment Slovákov aj Čechov k socializmu? Máte nejaké vysvetlenie pre to, že 34 rokov po Nežnej revolúcii, po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, je tu stále časť spoločnosti, ktorá s obdivom a sentimentom spomína na neslobodné časy?