BRATISLAVA. Keď nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas) ohlásil zmeny v prípade rodičovského dôchodku, vyvolal veľkú vlnu nevôle.
Kým v súčasnosti rodičovský dôchodok funguje tak, že na Slovensku pracujúce deti môžu časť zo svojich odvodov presmerovať svojim rodičom v dôchodkovom veku, po novom by mali pracujúci prispievať rodičom dvomi percentami z dane z príjmov. To by mohlo byť likvidačné pre mnohé neziskové organizácie či občianske združenia, ktoré sú od príjmov z dvoch percent z daní závislé.
Neziskové organizácie na čele s občianskym združením Liga proti rakovine teraz spustili podpisovú akciu, v ktorej vyzývajú vládu, aby príspevky z dvoch percent z daní ponechala v aktuálnom stave. Upozorňujú, že tento finančný mechanizmus je dôležitým zdrojom financovania ich aktivít.
Poukazujú na to, že neziskový sektor a mimovládne organizácie sú nevyhnutnou súčasťou života demokratickej spoločnosti, ľudia si prostredníctvom nich vzájomne pomáhajú a v mnohých prípadoch poskytujú aktivity a služby, ktoré nedokáže zabezpečovať štát.
“Sme všade. Poskytujeme služby a konkrétnu pomoc osobám so zdravotným postihnutím, vážne chorým ľuďom, seniorom, deťom, venujeme sa mládeži, kultúre, športu, zachraňujeme opustené zvieratá. Poberateľmi dvoch percent sú najrozmanitejšie záujmové združenia - hasičov, rybárov, policajtov, lekárov, sestier, opatrovateliek, umelcov, učiteliek,” uvádzajú organizácie vo verejnej výzve.
“Činnosť neziskových organizácií často supluje nedostatočnú záchrannú sociálnu sieť štátu. Cez štátny systém sociálnej podpory sa mnohí prepadnú. Vidíme to každý deň, keď komunikujeme s ľuďmi, ktorí sa na nás obracajú s prosbou o pomoc,” vysvetľuje Jozef Kákoš z organizácie Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova.

V minulom roku podľa iniciátorov výzvy poberalo dve percentá z dane takmer 17-tisíc organizácií, pričom neziskový sektor takýmto spôsobom podporilo viac ako 900-tisíc občanov. Celková suma, ktorou firmy a fyzické osoby podporili prácu neziskových organizácií, bola takmer 88 miliónov eur, z toho 43 miliónov predstavovali príspevky od občanov.
Návrh ministerstva práce, aby sa občania rozhodovali medzi tým, či svoje dve percentá poukážu naďalej neziskovým organizáciám, alebo vlastným rodičom, považujú za cynický a nemorálny.
“Je to veľmi zlý návrh, ktorý narúša stabilitu rokmi osvedčeného, fungujúceho a transparentného mechanizmu, ktorý podporuje nezávislosť občianskych spolkov, pomáha občanom či miestnym komunitám a zároveň vytvára osobnú väzbu medzi neziskovými organizáciami a ich podporovateľmi,” uzatvára Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.
Iniciátori verejnej výzvy
- Eva Kováčová, Liga proti rakovine
- Mária Jasenková, Plamienok n.o.
- Katarína Bagľašová, Deťom s rakovinou
- Monika Fričová, Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením
- Juraj Lizák, Rada mládeže Slovenska
- Michal Klembara, Anténa - sieť pre nezávislú kultúru
- Lýdia Brichtová, Nezávislá platforma SocioFórum, o.z.
- Csilla Droppová, Vydra - vidiecka rozvojová aktivita, n.o.
- Jozef Kákoš, Depaul Slovensko, n.o.

Beata
Balogová
