BRATISLAVA. Ak si Robert Fico zo Smeru udrží svoj štvrtý premiérsky mandát počas celého volebného obdobia, funkciu bude po nasledujúcich voľbách 2027 skladať len niekoľko týždňov pred dosiahnutím svojho dôchodkového veku 63 rokov.
Fico je v politike od roku 1992, keď mal 28 rokov. Desať rokov bol šéfom vlády, ale v situácii, ktorá ho čaká po utorňajšom vyslovení dôvery jeho kabinetu parlamentom, ešte nebol.
"Presne viem, do čoho ideme, čo nás čaká, a nemienim sa sťažovať," vraví napriek tomu Fico.
Na rozdiel od pomečiarovskej vlády Mikuláša Dzurindu po roku 1998 a vlády Ivety Radičovej počas svetovej hospodárskej a európskej dlhovej krízy, Fico doteraz vždy preberal krajinu v lepších hospodárskych časoch.
Tentoraz to bude Fico, kto výrazne ovplyvní, či v budúcej dekáde Slovensko ohrozí riziko bankrotu, ktorý predpokladá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ak štát nezačne výraznejšie šetriť.
Najťažšie by dôsledky takéhoto scenára pocítili sociálne slabšie skupiny obyvateľov vrátane dôchodcov, z ktorých 30 percent volilo v septembri práve Smer.
Denník SME zhrnul, akým najväčším výzvam bude čeliť nová vláda, ktoré kauzy ľudí spriaznených so Smerom majú šancu byť uzavreté a ako ovplyvní stabilitu vlády séria troje ďalších volieb, ktoré sa budú konať v aktuálnom volebnom období.
S čím si musí poradiť Ficova štvrtá vláda:
1. Fico rozhodne, či sa Slovensko priblíži k bankrotu
Od začiatku storočia viedol Fico vládu trikrát - celkovo desať rokov -, ale až teraz sa prvýkrát ocitá v situácii, keď jeho mnohomiliónovým sociálnym balíčkom pre seniorov a ďalšie skupiny ľudí stojí v ceste výrazne zlý vývoj v oblasti verejných financií.