BRATISLAVA. Kabinet Roberta Fica získal dôveru parlamentu. Poslanci odsúhlasili programové vyhlásenie vlády. Za hlasovalo 78 poslancov zo 143 prítomných, proti bolo 65.
Prečítajte si reakcie politikov.
Hlas

Schválenie programového vyhlásenia je prvým krokom k budovaniu silného a sociálne spravodlivého štátu, vyhlásil Peter Pellegrini.
Deklaroval, že Hlas-SD je s vládnym programom stotožnený a spokojný. Poďakoval sa partnerom, že v ňom akceptovali zásadné priority strany.
Pripomenul sľuby spred volieb a deklaroval ambíciu ich naplniť. Poznamenal, že vláda si v PVV schválila aj jasné ciele, ako napríklad ceny energií na primeranej úrovni či zavedenie bankovej dane.
Občania budú podľa jeho slov vládu hodnotiť podľa konkrétnych krokov, preto apeloval na ministrov a členov vlády, ktorým pripomenul zodpovednosť za jednotlivé rezorty. Zdôraznil, že majú šancu presvedčiť ľudí, že to s krajinou myslia vážne.
SNS

Predseda SNS Andrej Danko verí, že vláda vydrží štyri roky, deklaroval záujem na jej fungovaní. Podotkol však, že si v SNS vyhradili aj právo na kritiku. "Tak ako sme rivali, sme aj vzájomne prepojení. Verím, že to zvládneme štyri roky," poznamenal šéf SNS.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vidí za výsledkami hlasovania o dôvere vláde jednoznačnú podporu v koalícii. Najnáročnejšia úloha vládu podľa jej slov ešte čaká, a to štátny rozpočet. Na základe jeho finálnej podoby sa uvidí, s kými financiami môže v rezorte počítať. Zatiaľ nechcela konkretizovať obsah prvého zákona z jej dielne, ktorý príde do parlamentu. Medzi pripravovanými zmenami je podľa jej slov aj zákon týkajúci sa reklamy, ktorý má byť pozitívny pre RTVS. Čo sa týka rozdelenia RTVS, podľa Šimkovičovej hľadajú najlepšie riešenia.
KDH

Programové vyhlásene vlády je neambiciózne a prázdne. Chýbajú mu napríklad konkrétne ciele či merateľné ukazovatele, konštatoval to predseda KDH Milan Majerský.
"Programovému vyhláseniu vlády chýbajú konkrétne ciele, merateľné ukazovatele a vláda nám nepovedala, odkiaľ chce na všetky opatrenia zobrať peniaze. Neviem si predstaviť, ako budeme o štyri roky vyhodnocovať, či ho vláda splnila alebo nie," odkazuje Majerský.
Programové vyhlásenie vlády bolo podľa neho šité horúcou ihlou, a to len preto, aby si vláda čo najskôr odškrtla túto povinnosť. Myslí si, že vláde nejde o riešenia a pomoc ľuďom.
Hnutie Slovensko

Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič v úvode svojej tlačovej besedy všetkých privítal v mafiánskom štáte, v štvrtej časti. „Členovia a kolaboranti organizovaného zločinu si dnes odhlasovali plán, akým budú Slovensko nasledujúce roky rozkrádať a ako si sami sebe nadelia beztrestnosť," konštatoval Matovič na margo schválenia programového vyhlásenia vlády.
SaS

Schválené programové vyhlásenie vlády nie je programom troch suverénnych strán, ale programové vyhlásenie strany Smer, povedal predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.
Zvyšné dve strany, Slovenská národná strana a Hlas, podľa neho „nejakým spôsobom išli iba okolo".
„Vieme si predstaviť, čo sa spustí, keď vláda získala dôveru. Budú znižovať tresty svojim ľuďom za korupciu, pripomínam, že to bolo 40 ľudí, ktorí boli odsúdení, budú brať peniaze občianskym združeniam, znižovať rodičovské dôchodky a táto vláda nám bude stále ukazovať, že nie je sociálna a určite nie demokratická," povedal poslanec.
Podľa poslanca Mariána Viskupiča je PVV zlou správou pre občanov, ktorí sa nebudú mať ani lepšie, ani pokojnejšie a ani bezpečnejšie.
„Schválený dokument prináša občanom i firmám vyššie dane, z toho vyplývajúci spomalený hospodársky rast a, bohužiaľ, všetky sľuby politikov znovu raz musia zaplatiť len a len ľudia," dodal.
PS

Vlády strany Smer a jej šéfa Roberta Fica vždy prevádzala korupcia a vulgárnosť, krajina stagnovala a posledná vláda Smeru dokonca skončila vraždou novinára a jeho snúbenice, uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Zároveň zdôraznil, že jeho hnutie nepodporilo programové vyhlásenie vlády, pretože ho považujú za slabé a vágne, ktoré krajinu nikam neposunie.
„A zdá sa, že ani samotná koalícia tomuto programu vôbec neverí. Odignorovali rozpravu, neodpovedali na naše odborné výhrady, ukázali pohŕdanie verejnosťou aj demokraciou," uviedol Šimečka. Zároveň poukázal na škandalózne konanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, útoky na nezávislé médiá alebo občiansku spoločnosť. „Táto vláda našu dôveru stratila ešte skôr, ako ju od koalície získala," dodal Šimečka.