SME

Chcel byť zubárom v Kyjeve. Namiesto toho hlási správy v Bratislave

Vladyslav Yatskovyi vyvracia dezinformácie o vojne na Ukrajine a zbiera peniaze pre ukrajinskú armádu.

Vladyslav Yatskovyi študuje žurnalistiku v Bratislave a pripravuje správy pre Ukrajincov na Slovensku.Vladyslav Yatskovyi študuje žurnalistiku v Bratislave a pripravuje správy pre Ukrajincov na Slovensku. (Zdroj: fjúžn/Kvet Nguyen)

Tento text je dostupný v angličtine aj ukrajinčine.

Vladyslav Yatskovyi mal o svojej budúcnosti pomerne jasnú predstavu – chcel sa stať zubárom a pracovať v Kyjeve. No život ho naviedol na úplne inú cestu.

Na Slovensku začal študovať žurnalistiku a iba týždeň po ruskej invázii na Ukrajinu sa stal členom tímu spravodajskej televízie.

„TA3 hľadala študentov, ktorí by pripravovali správy v ukrajinčine. Povedal som si, že je to skvelé, pretože takto môžem pomáhať aj ľuďom, ktorí prichádzajú na Slovensko,“ prezradil Yatskovyi v rozhovore pre magazín fjúžn.

SkryťVypnúť reklamu

Obsah, ktorý spolu s ďalšími ukrajinskými kolegami pripravujú pre televíziu, sa postupne menil. Zatiaľ čo spočiatku ho tvorili predovšetkým správy, momentálne pripravujú najmä príspevky o tom, ako môžu ukrajinskí utečenci tráviť na Slovensku čas či kde sa môžu stretnúť. Yatskovyi sa zároveň na svojich sociálnych sieťach aktívne venuje vyvracaniu dezinformácií o vojne a pomáha zbierať peniaze pre ukrajinských vojakov cez dobrovoľnícku organizáciu Oberih.

Nič z toho by sa však nestalo, keby pred štyrmi rokmi na Yatskovyiského strednú školu nezavítala organizácia, ktorá na ukrajinských školách promuje štúdium na Slovensku. Spočiatku si ponuku nevšímal. No potom sa ho matka opýtala, či by nechcel v zahraničí študovať medicínu.

Bez znalosti slovenčiny začal najskôr študovať biológiu a chémiu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach s cieľom zmeniť nasledujúci rok odbor na medicínu. No neznalosť jazyka pre neho predstavovala obrovskú bariéru.

SkryťVypnúť reklamu

„Dokonca aj periodická tabuľka prvkov má v slovenčine iné názvy. Často som mal problém porozumieť prednáškam, hoci sa mi prednášajúci snažili pomôcť. Odradilo ma to,“ priznal Yatskovyi.

Zo školy čoskoro odišiel. Plány stať sa zubárom zahodil do koša a rozhodol sa viac pracovať na svojej slovenčine. Bol odhodlaný prihlásiť sa na mediálne štúdiá v Košiciach.

„Čokoľvek spojené s mediálnym priestorom a komunikáciou vo mne rezonovalo,“ hovorí Yatskovyi.

Jeho rozhodnutie však začalo trápiť jeho rodičov.

Instagram skúmala cez nahotu a filtre. Po ruskej invázii svoje umenie posunula o kúsok ďalej Čítajte 

Gongadzeho vražda bola červenou čiarou

Spolu s jeho stredoškolskými učiteľmi sa mu snažili vysvetliť, že doktorov treba všade a, na rozdiel od novinárov, si ich skutočne ctia. Napriek starostiam o jeho bezpečnosť sa ho však nakoniec rozhodli podporiť.

V jeden letný deň roku 2020, keď pomáhal rodičom na záhrade vo svojom rodnom meste Noskivtsi, nachádzajúcom sa vo Vinnyckej oblasti v západnej časti Ukrajiny, dostal list z Komenského univerzity v Bratislave. Dostal sa na tamojšiu katedru žurnalistiky a hoci ho prijali aj do Košíc, nakoniec sa rozhodol študovať v hlavnom meste.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol som šťastím bez seba,“ spomína Yatskovyi s tým, že bratislavská univerzita ponúka jeden z najlepších žurnalistických programov na Slovensku.

Dodal, že jeho rodičia sa o neho strachovali aj preto, že na Ukrajine sa ani pred vojnou práca novinára nepovažovala za bezpečnú.

Ako príklad uviedol vraždu ukrajinského investigatívneho novinára Georgija Gongadzeho neďaleko Kyjeva z roku 2000, ktorá vyústila do masových protivládnych protestov. V procese odsúdili niekoľkých policajtov, ale strojca vraždy dodnes trest nepozná.

Neskoršie vyšetrovanie prípadu dospelo k záveru, že Leonid Kučma, prezident Ukrajiny v čase Gongadzeho vraždy, bol do prípadu zapletený (zatkli ho v roku 2011, ale obvinenia boli neskôr zrušené) a že rôzni ukrajinskí predstavitelia sa dopustili nezákonného konania.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad podľa mladého Ukrajinca v mnohom pripomína vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka z roku 2018. Hoci jeho vrahovia už sedia vo väzení, súd stále neodsúdil osobu, ktorá si podľa vyšetrovateľov objednala vraždu – Mariana Kočnera. V prípade má ešte rozhodovať Najvyšší súd. Kočner si aktuálne odpykáva trest za falšovanie zmeniek.

Popri štúdiu žurnalistiky a práci v TA3 sa Yatskovyi angažuje aj na sociálnych sieťach instagram a telegram, kde v slovenčine aj v ukrajinčine vysvetľuje vojnu na Ukrajine. Odkazuje na informácie z ukrajinských a zahraničných médií, ukrajinského ministerstva obrany a amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

„Chcem, aby Slováci vedeli, čo sa na Ukrajine deje. Niektorí mi píšu, že pravdu majú oni, nie ja, no neblokujem ich,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Dúfa, že svojimi aktivitami pomôže vyvrátiť dezinformácie o vojne, ktoré sa na Slovensku šíria. Aktuálne ho na instagrame sleduje viac ako tritisíc ľudí.

Ukrajinský odídenec robí v Bratislave to, čo vie najlepšie Čítajte 

Pomoc ukrajinským vojakom

Yatskovyi verí, že jeho krajina vojnu vyhrá. Chcel k tomu aktívne prispieť, no armáda ho odmietla, pretože bol študentom a chýbali mu skúsenosti. Momentálne sa svojej domovine snaží čo najviac pomôcť zo Slovenska.

Spolu s ďalšími Ukrajincami založil dobrovoľnícku organizáciu Oberih. Vďaka nej už pre ukrajinských vojakov nakúpili niekoľko vecí vrátane terénnej buginy, dronov, ponožiek či špeciálnych slúchadiel pre delostrelcov.

„Postupne sa k nám pridávajú ďalší. Každý chce čo najviac pomôcť,“ hovorí Yatskovyi a dodáva, že je dôležité pomáhať ukrajinským vojakom. „Bez nich by Ukrajina prestala existovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Na svojich sociálnych sieťach nedávno vyzbieral peniaze, za ktoré kúpia termovízny prístroj pre jednotku jeho kamaráta. Pomáha organizovať aj verejné podujatia na podporu Ukrajiny.

„Ukrajinci najviac potrebujú, aby sa na nich nezabudlo,“ podotkol Yatskovyi.

Po skončení vojny sa chce vrátiť domov a prispieť k obnove svojej krajiny. Nevylučuje však, že by sa pravidelne vracal na Slovensko.

„Naša generácia bude rozhodujúca a bude od nej závisieť obnova Ukrajiny,“ dodal.


Tento text vznikol vďaka podpore z Regionálneho spravodajského fondu o Ukrajine, ktorý funguje pod Medzinárodným tlačovým inštitútom (IPI).

Autor: Kseniia Husieva, Elena Senková

Vojna na Ukrajine

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 327
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 107
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 468
  4. Ísť do kúpeľov je IN 4 791
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 627
  6. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 4 609
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 581
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu