BRATISLAVA. Keď pred štrnástimi rokmi slovenské ozbrojené sily dočasne premiestnili stíhacie letectvo z rekonštruovanej leteckej základne Sliač do Kuchyne, vtedajší starosta obce na Záhorí Róbert Bujna apeloval na vojakov, aby lietadlá nelietali v čase nočného pokoja po dvadsiatej druhej hodine.
Hluk lietadiel prirovnával k nočnému spusteniu cirkulárky, hoci jej hluk je v tesnej blízkosti stále rádovo menší než hluk vzlietajúcej stíhačky zo vzdialenosti 300 metrov. Cirkulárka hučí hlasitosťou okolo 100 až 110 decibelov, stíhacie lietadlo pri vzlete od 120 do 140 decibelov, čo je desať- až tisícnásobne viac, keďže decibely sa nerátajú lineárne, ale logaritmicky.
Napriek tomu, že Kuchynčania mali a stále majú niekoľko stoviek metrov za domami vojenské letisko, mimo krátkej skúsenosti so stíhačkami MiG-29 medzi rokmi 2009 až 2010 slúži základňa dlhodobo tichším, vrtuľovým vojenským lietadlám L-410 Turbolet a C-27 Spartan.
Veľký hluk sa však môže tentoraz stať súčasťou životov obyvateľov Kuchyne, ale aj širšieho priestoru Záhoria od Malaciek po Bratislavu nielen dočasne, ale natrvalo.
Programové vyhlásenie vlády Smeru, Hlasu a SNS, ktoré schválil parlament v utorok, totiž hovorí, že vláda "zváži možnosti zmeny umiestnenia lietadiel F-16 zo základne Sliač na základňu Kuchyňa".
Okrem vplyvu na obyvateľov Záhoria by takýto krok zásadne ovplyvnil fungovanie vzdušných síl na Slovensku v čase vojny na Ukrajine a zasiahol by do 200-miliónového projektu rekonštrukcie vojenského letiska na Sliači, ktorý sa má spustiť už o niekoľko týždňov.
Slovensko minulý rok uzemnilo svoje stíhacie lietadlá MiG-29 a poskytlo ich na obranu Ukrajine pred vojenskou agresiou Ruska.
Zmena najdôležitejšej vojenskej leteckej základne na Slovensku by ešte viac skomplikovala aj očakávaný príchod nových stíhacích lietadiel F-16 Block 70, ktorých nákup za 1,6 miliardy eur schválila vláda Smeru, SNS a Mosta-Hídu v roku 2018.
Prvé tri stroje by pritom mali na Slovensko prísť už o trištvrte roka - pred letom 2024.
V článku sa dozviete:
- čo o presídlení stíhacieho letectva zo Sliača do Kuchyne vedia starostovia na Záhorí
- prečo by trvalý presun stíhačiek na západ Slovenska zasiahol aj do strategických plánov NATO
- aké politické motivácie môže mať Smer
- Kedy prídu prvé F-16 na Slovensko a prečo bude množstvo letov F-16 vyššie než v ére MiG-29
Starostovia na Záhorí: Stíhačky natrvalo by boli veľký problém
Aj vzhľadom na to, že na Sliači zrejme nestihnú postaviť nové hangáre a ďalšiu leteckú infraštruktúru pre nové lietadlá F-16 do ich príchodu, na Záhorí už opatrne počítajú s opakovaním scenára z roku 2009 - dočasne sa zrejme stíhačkám nevyhnú.
Dotknuté obce sú podľa informácií SME v pravidelnom kontakte s veliteľom základne v Kuchyni. Za posledné obdobie dostali niekoľko protichodných informácií, či stíhačky budú, alebo nebudú dočasne lietať zo Záhoria.
Informáciu o tom, že by mohli byť stíhačky na Záhorí natrvalo, zachytili len zo schváleného programu vlády.