BRATISLAVA . Bývalý minister hospodárstva a exšéf televízie Markíza Pavol Rusko je vinný z pokračovacieho subvenčného podvodu v kauze neziskovej organizácie Maják nádeje.
Senát Mestského súdu Bratislava I upustil od uloženia súhrnného trestu. Proti štvrtkovému rozsudku je možné podať odvolanie.
Pavol Rusko si v súčasnosti odpykáva 19 rokov väzenia pre kauzu falšovania televíznych zmeniek.
Rusko použil peniaze nezákonne
Prokurátor bratislavskej okresnej prokuratúry pre obžalovaného nenavrhol súhrnný trest. Ako uviedol vo svojej záverečnej reči, trest 19 rokov väzenia, ktorý si Rusko odpykáva pre kauzu falšovania miliónových zmeniek, totiž považuje za postačujúci.
"Prísne viazané finančné prostriedky pre Maják nádeje z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Bratislavského samosprávneho kraja neboli použité na ten účel, na ktorý použité byť mali," podotkol predseda senátu Michal Valent.
Financie boli podľa jeho slov použité v rozpore so zákonom a so zmluvne dohodnutými podmienkami. Poškodené subjekty senát odkázal s nárokom na náhradu škody na civilný proces.
Príde odvolanie
Obžalovaný Pavol Rusko považuje rozsudok za nespravodlivý, avizuje podanie odvolania.
"Majáku nádeje nespôsobil môj klient žiadnu škodu ani sa neobohatil. Vznikla len situácia, keď z vlastných prostriedkov vopred, než prišla dotácia, urobil nejaké výdavky v prospech sledovaného cieľa a následne tieto výdavky refundačne kompenzoval," zdôraznil obhajca obžalovaného Marek Para.
"Rozhodnutie Mestského súdu Bratislava I, čo sa týka výroku o vine, považujem za zákonné a správne," podotkol prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. Michal Ihnát s tým, že aj podľa jeho názoru boli splnené podmienky na upustenie od súhrnného trestu. Prokurátor sa vzdal práva na podanie odvolania.
Rusko tvrdí, že peniaze vrátil aj so ziskom
Rusko čelil obžalobe, že z dotácií určených pre mimovládnu organizáciu financoval v roku 2015 produkciu muzikálu v Prahe.
Podľa prokurátora bola vykonaným dokazovaním preukázaná vina obžalovaného a bola naplnená skutková podstata trestného činu subvenčného podvodu. Obhajca Ruska Marek Para, naopak, navrhol súdu, aby jeho klienta spod obžaloby oslobodil.
Stíhanie v kauze Maják nádeje bolo pôvodne dvakrát zastavené, prokurátorka však neskôr dala vyšetrovateľovi pokyn opäť konať a vec došetriť.
Centrum bolo zriadené v roku 2002 ako spoločná nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza. Mestská časť pre ňu poskytla budovu na Karpatskej ulici. Začiatkom roka 2015 prevzal vedenie centra Pavol Rusko.
Podľa obžaloby z finančných prostriedkov určených na fungovanie Majáka nádeje financoval muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval v Prahe. Konkrétne išlo spolu o 101-tisíc eur, pričom financie podchádzali od Bratislavského samosprávneho kraja (15-tisíc eur) a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (86-tisíc eur).
Rusko sa obvineniu bránil tým, že peniaze nadácii vrátil prostredníctvom predaja lístkov. „Všetky finančné prostriedky sa vrátili spolu so ziskom päťtisíc eur," vyhlásil v decembri 2022.
V kauze centra pre zneužívané ženy sa viedlo aj trestné stíhanie pre porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. To sa týkalo zámeru predať jeho budovu.
Na Mestskom súde Bratislava I zároveň Rusko čelil procesu pre údajnú objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Klaus Volzovej.
V tejto veci bol oslobodený, avšak pre odvolanie prokurátora sa vecou bude ešte zaoberať Krajský súd v Bratislave.