BRATISLAVA. Hoci majú mnohé školy na Slovensku zavedené preventívne programy proti šikanovaniu, často si s ním nevedia poradiť. Podľa odborníkov nie je výnimkou, že školy ubližovanie medzi deťmi neriešia dostatočne, alebo ho ututlávajú a prehliadajú.
Závažnosť prípadov, ktoré sa potom dostanú na verejnosť, tak dokážu ľudí šokovať. Podobne ako v prípade úmrtia 15-ročného chlapca, ktorý 20. novembra skočil počas vyučovania zo strechy základnej školy v Parchovanoch. Zraneniam v nemocnici podľahol.
Rodičia zosnulého tvrdia, že bol v škole šikanovaný a vedenie toto ubližovanie neriešilo.
Objavilo sa aj video, ktoré si nakrúcali deti, keď bol chlapec na streche. Jedno dievča naňho kričalo, aby skočil. Otec zosnulého chlapca podal po tragédii trestné oznámenie a žiada aj odvolanie riaditeľa školy, ktorý je podľa neho zodpovedný, pretože nekonal. Prípad vyšetruje polícia.

Škola v pondelok uviedla, že denne rieši konflikty žiakov, ktoré však ešte nenesú známky šikanovania. V prípade je podľa nej potrebné počkať si na závery nezávislého vyšetrovania a až následne riešiť ďalší postup.
„Nepovažujeme za správne krivo obviniť jednotlivcov či inštitúciu a šíriť názory a domnienky bez toho, aby boli podložené dôkazmi. Pevne dúfame, že tento tragický prípad poslúži na zamyslenie sa všetkých, ako má ďalej ktorákoľvek škola postupovať v týchto prípadoch,“ vyhlásila v stanovisku s tým, že chce obnoviť bezpečné výchovno-vzdelávacie prostredie. Informáciu zverejnila agentúra TASR.
Vyhrážky, bitky, obmedzovanie či zavesenie za nohy von z okna sa spomínali v druhej polovici novembra aj v prípade základnej školy Kataríny Brúderovej v bratislavských Vajnoroch.
Informácie sa objavili v anonymnom príspevku vo facebookovej skupine Vajnoráci. Anonym opisoval, že vedenie školy o probléme vie, ale nič s ním nerobí, a že „druhý stupeň ničí prvý stupeň“.
Jedna z komentujúcich osôb tiež napísala: „Toto tam je roky. Riešiť to treba striktne. Len informovanosť na rodičovských o tom vždy bola, žiaľ, taká, že nepovedať nič verejne, aby nik nič nevedel.“

Riaditeľ školy Tibor Kráľ pre SME uviedol, že nič z príspevku nie je pravda. „Počas môjho pôsobenia vo funkcii riaditeľa školy nemáme problém s dlhodobým prejavom šikanovania.“ Pripúšťa, že existujú drobné konflikty, ktoré hneď rieši školský podporný tím. Ten je na škole od roku 2020.
„Zapájame sa do všetkých aktivít, ktoré môže škola absolvovať. Začíname na triednických hodinách, robíme prednášky s odborníkmi, ako sú psychológovia, špeciálni pedagógovia, policajti, právnici. Školská psychologička navštevuje celé kolektívy tried, diskutuje s jednotlivcami, komunikuje s rodičmi. Každý konflikt, o ktorom sa dozvieme, sa rieši cez výchovnú komisiu za prítomnosti zákonných zástupcov a zo stretnutia sa robí oficiálny zápis, ktorý podpisujú všetci uchádzači stretnutia,“ vymenúva riaditeľ.
Argumentuje tiež, že na zriaďovateľa školy nebol podaný ani jeden podnet zo strany zákonných zástupcov ohľadne šikanovania. To, že sa niektorí rodičia vyjadrovali pod anonymným príspevkom, považuje za neférové.

V posledných rokoch pritom na verejnosť presakujú prípady fyzického aj psychického násilia medzi deťmi opakovane. Podľa ministerstva školstva sa šikanovanie vyskytuje v počiatočných štádiách takmer v každej škole a školskom zariadení.
Podľa dát sa v posledných rokoch jeho miera zvýšila, pričom situácia je najhoršia na základných školách. Objavujú sa vyhrážky, výsmech, fyzické útoky aj kyberšikanovanie.
Rizikové je takéto správanie preto, že často zostáva skryté, no zároveň aj pri malej intenzite dokáže spôsobovať vážne psychické traumy.
Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) v minulom školskom roku urobila na školách v tejto súvislosti 121 prešetrovaní.
Prečítate si:
- prečo sú riešenia škôl podľa Štátnej školskej inšpekcie často nedostatočné,
- aké výsledky sa ukázali na školách, keď inšpekcia monitorovala šikanovanie,
- čo hovoria oslovené školy a aké preventívne programy majú,
- ako by sa dala situácia zlepšiť.
Deti často nepoznajú výchovné poradkyne
Školy navyše nie všetky prípady riešia účinne. V mnohých z nich chýbajú aj podporné tímy zložené zo psychológov a psychologičiek, špeciálnych či sociálnych pedagógov.
Napríklad spomínaná škola v Parchovanoch v Trebišovskom okrese na svojom webe píše, že dosiaľ sa jej nepodarilo obsadiť miesto školského psychológa a špeciálneho pedagóga alebo pedagogičky.