KOŠICE. Poradňa pre občianske a ľudské práva a Amnesty International Slovensko vyzývajú členov vlády na využívanie prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti i z Európskej únie takým spôsobom, ktorý by prispel k desegregácii rómskych žiakov a podpore rozmanitosti žiakov na základných školách.
Prístavba namiesto vyučovania popoludní
Mimovládky tiež vo svojej verejnej výzve apelujú na anulovanie podpory, ktorá bola schválená na elimináciu dvojzmennej prevádzky v základnej škole v Ostrovanoch, a na základe ktorej by mala byť zafinancovaná prístavba i nadstavba k už jestvujúcej škole.
„Zodpovedné štátne orgány musia v súčinnosti so samosprávou obce namiesto toho navrhnúť a prijať komplexné desegregačné opatrenia, v rámci čoho sa zabezpečí aj odstránenie problému dvojzmennej prevádzky," uviedli vo výzve, s ktorou sa obrátili na podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca a ministra školstva Tomáša Druckera, nominantov Hlasu.

Apel mimovládnych organizácií smeruje i k desegregácii etnicky homogénnych škôl, v ktorých sa vzdelávajú rómske deti z vylúčených komunít.
„Toto úsilie si vyžaduje plánovanie a komplexný prístup, pričom jedným z jeho výsledkov bude aj odstránenie problému dvojzmennej prevádzky na týchto školách," uviedli.
Nové zmiešané triedy
Mimovládne organizácie vyjadrili výhrady k súčasnému spôsobu riešenia dvojzmennej prevádzky základných škôl, ktoré sa nachádzajú v okolí vylúčených rómskych komunít.
„Potreba riešenia tohto problému bola deklarovaná v schválenej vládnej Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030, ako aj v Pláne obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Vláda v pláne obnovy explicitne deklaruje, že investície z neho použité na odstránenie dvojzmennej prevádzky na školách umožnia v segregovaných oblastiach prerozdeliť žiakov a žiačky do zmiešaných novovytvorených tried a podporia tak stanovené ciele v oblasti odstraňovania segregácie rómskych detí vo vzdelávaní," dodali.
Mimovládky zdôraznili, že snahu vlády odstrániť dvojzmennú prevádzku na predmetných základných školách vnímajú ako dôležitú. Zároveň sú ale toho názoru, že vybrané riešenie neprinesie elimináciu segregácie rómskych detí vo vzdelávaní.
„Naopak, segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní bude ďalej udržiavať a v konečnom dôsledku ju prehĺbi. Domnievame sa, že zvolené riešenie je v rozpore s najlepším záujmom rómskych detí, v rozpore s verejným záujmom a nezákonné. Takéto riešenie je tiež v rozpore s právom EÚ a povedie k sankciám zo strany Európskej komisie," skonštatovali organizácie a doplnili, že dané riešenie je i v rozpore so slovenskou antidiskriminačnou legislatívou a právoplatnými rozsudkami Najvyššieho súdu SR.
Výzvu podpísal za Poradňu pre občianske a ľudské práva Štefan Ivanco a za Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.