BRATISLAVA. V roku 2013, rok po znásilnení, obžaloval prokurátor barmana z pohostinstva vo Vyšnom Hrušove. Okresný súd v Humennom rozhodoval o prípade celkovo trikrát. V rokoch 2015 a 2020 obžalovaného oslobodil, no obe rozhodnutia zrušil krajský súd.
Vymenil sa senát, pretože predseda starého senátu odišiel do dôchodku. Nový senát tento rok rozhodol, že barman je vinný. Po jedenástich rokoch. Vymeral mu však iba trojročný podmienečný trest, aj keď zákon predpisuje sadzbu päť až desať rokov.

V rozsudku to sudca Ivan Daňo zdôvodnil tým, že od skutku uplynulo už viac ako desať rokov a obžalovaný sa odvtedy nedopustil žiadneho iného trestného činu. „Preto by uloženie nepodmienečného trestu bolo neprimerane prísne a kontraproduktívne,“ napísal sudca Daňo.
Podmienečné tresty v prípade sexuálnych trestných činov sú na Slovensku bežné. Vyplýva to z dát ministerstva spravodlivosti, ktoré SME preskúmalo.
Zamerali sme sa na právoplatné rozhodnutia súdov v rokoch 2020 až 2022 a prípady, keď sudcovia uznali páchateľov za vinných zo znásilnenia (paragraf 199 trestného zákona) alebo sexuálneho násilia (paragraf 200). Pri oboch je sadzba päť až desať rokov.

Ak urobili páchatelia iba tento skutok, takmer polovica (46 percent) z nich dostala iba podmienečný trest. Navyše aj v prípade nepodmienečných trestov bola tretina nižšia, ako je minimálna sadzba päť rokov.
Pokiaľ súdy uznali páchateľov súčasne za vinných aj z iného trestného činu, podiel podmienečných trestov klesol na zhruba štvrtinu (24 percent).
Nie je jednoduché odpovedať na otázku, či ide o systémový problém slovenského súdnictva. Napríklad bratislavský okresný sudca Karol Posluch bol zo štatistiky prekvapený, no nevedel si ich nijako vysvetliť .
SME už v júni písalo o tom, ako štát zlyháva vo vyšetrovaní sexuálnych trestných činov. Viacerí experti hovorili, že mnoho vyšetrovateľov a prokurátorov nie je na tému sexuálneho násilia dostatočne citlivých. Obetiam od začiatku neveria a spochybňujú ich výpovede.
Nie je vylúčené, že k niečomu podobnému dochádza aj medzi sudcami.
Rozhodovaciu prax súdov sme analyzovali aj cez konkrétne prípady. Študovali sme niektoré rozhodnutia alebo sme sa na ne pýtali sudcov, ktorí ich vydali. Pre ochranu obetí neopisujeme v článku detaily skutkov. Zameriavame sa len na argumenty súdov, prečo uprednostnili podmienečný trest.