BRATISLAVA. Keď mal predseda parlamentu za Smer Pavol Paška v roku 2008 možnosť využívať zrekonštruovaný služobný byt na Župnom námestí v Bratislave, radšej prespával v paneláku pri Pentagone.
Odhalil to vtedy denník Plus jeden deň, ktorý Pašku nafotil, ako z bytu vo Vrakuni vychádza v spoločnosti dvoch ochrankárov. Byt patril Paškovmu obchodnému partnerovi.
Úplne opačný prípad je súčasný šéf parlamentu Peter Pellegrini z Hlasu, ktorému služobné ubytovanie pridelili, hoci vlastní luxusný byt pod Bratislavským hradom. Vyplýva to z centrálneho registra zmlúv.

Na byt v poslaneckej ubytovni má nárok každý poslanec, ktorý nemá trvalé bydlisko v rámci Bratislavského kraja. Pellegrini má to svoje stále v Banskej Bystrici a nárok na služobný byt mu vzniká aj z pozície predsedu Národnej rady.
V minulosti ako predseda vlády, podpredseda parlamentu, ale ani ako poslanec o služobný byt nežiadal. Od roku 2017 navyše vlastní trojizbový byt v projekte Zuckermandel, ktorý je vzdialený len 750 metrov od parlamentu.
Pellegrini odmieta vysvetliť, načo služobný byt potrebuje. Tlačové oddelenia strany Hlas aj Národnej rady na otázky denníka SME neodpovedali. Za Národnú radu aj Hlas teraz komunikuje rovnaká osoba - Patrícia Medveď Macíková.
V článku sa dočítate:
- Kde má byt Peter Žiga.
- Kde je druhá poslanecká ubytovňa, aký je v nej rozdiel,
- Prečo niektorým poslancom nevyhoveli, keď chceli byť ubytovaní v parlamente.
- Aké nezrovnalosti skrýva Pellegriniho majetkové priznanie.
Byt dostal aj Žiga
Národnej rady sa denník SME pýtal aj to, či kancelária pri prideľovaní bytov preveruje, kde vlastní poslanec nehnuteľnosti. Môže sa totiž stať, že hoci má trvalý pobyt mimo Bratislavského kraja a podmienky formálne spĺňa, vlastní nehnuteľnosť v hlavnom meste.
Je to tak napríklad aj v prípade Pellegriniho straníckeho kolegu Petra Žigu, ktorý má trvalý pobyt v Košiciach. Tiež dostal miesto v parlamentnej ubytovni napriek tomu, že vlastní byt v Ružinove.