BRATISLAVA. Žiadne rokovanie o preklasifikovaní Národného parku Malá Fatra na prírodný park na ministerstve životného prostredia nebolo.
Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) to uviedol v súvislosti s výrokom štátneho tajomníka rezortu životného prostredia Filipa Kuffu.
"Neviem, v akom kontexte to zaznelo. Realita je taká, že Malá Fatra nespĺňa základné štandardy národného parku," skonštatoval Taraba.

Cieľom rezortu je podľa ministra komunikovať aj s neštátnymi vlastníkmi lesov. Myslí si, že v Rakúsku či Nemecku aj vďaka týmto ľuďom často príroda prežila v takej peknej podobe, ako je.
Zároveň potvrdil, že zonácia národných parkov od 1. januára prebehne a následne ju bude rezort otvárať.
Štátny tajomník Filip Kuffa vo štvrtok podporil iniciatívu vyhlásiť Malú Fatru za prírodný park.
"My sme sa k tomu prihlásili aj pred voľbami a ostávame pri tom, že bude prvým prírodným parkom vyhláseným na Slovensku," uviedol na sociálnej sieti v súvislosti s podujatím Dni zeleného lesa v Malej Fatre.
Ako skonštatoval, chce, aby ľudia videli, že aj prírodný park je tu na to, aby v tomto prostredí ľudia mohli žiť, pracovať, ale treba brať do úvahy existenciu chránených území.
Podpredsedníčka výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko) hovorí v súvislosti s výrokom Kuffu o ohrození záujmov ochrany životného prostredia aj ekonomických záujmov.
"Situáciu budeme sledovať a využijeme všetky nástroje, aby sme zamedzili prípadným krokom takto zásadne poškodzujúcim záujmy Slovensku," uviedla.
Ako uviedol predseda PS Michal Šimečka, vláde ani SNS nejde o vlastenectvo či ochranu národného bohatstva, aj napriek tomu, že to vyhlasujú.
„Národné parky sú niečo, na čo je drvivá časť Slovákov naozaj hrdá. Slovenská príroda a láska k nej je jedna z mála vecí, ktoré nás spájajú, nech máme akokoľvek rozdielne názory v iných témach." uviedol Šmečka a dodal, že pokus o zrušenie jedného z národných parkov, ktoré chránia prírodu, ide proti vlastenectvu a deklaráciám o obhajobe záujmov krajiny.
Stohlová tiež pripomenula, že Slovensko už čelí jednej žalobe pre nedostatočnú ochranu území, na ktorých žije hlucháň. Pokute sa podľa Stohlovej vyhýba len vďaka krokom v prospech ochrany prírody, ktoré sa realizovali za posledné roky. Ako vysvetlila, Európska komisia vie prípadné pokuty strhávať aj z eurofondov.
„Zásahmi do zonácií riskujeme aj Plán obnovy. Nateraz som presvedčená, že ohroziť finančné prostriedky plynúce na Slovensko z EÚ si netrúfne ani táto vláda a je to len divadlo pre vlastné publikum, ktoré zároveň jasne ukazuje, že tejto vláde ani nominantom SNS nejde o ochranu nášho národného dedičstva," uzavrela Stohlová s tým, že situáciu budú sledovať a použijú všetky nástroje na zamedzenie krokov, ktoré by poškodili záujmy Slovenska.