Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.
„Ak urobíme od 1. septembra 2024 zmenu pomeru slovenských a zahraničných študentov, prejaví sa až v lehote do desať rokov. Treba však niečo robiť, pretože potom stále iba nariekame a lekárov nemáme,“ hovorí nová ministerka zdravotníctva ZUZANA DOLINKOVÁ (Hlas).
Zdravotníctvo podľa nej kolabuje takmer v každom ohľade, od ambulancií až po nemocnice. V koalícii tiež nie je jednoznačný názor napríklad na reformu nemocníc a časť ju chce odkladať.
V rozhovore sa dočítate:
- ako vidí otázku interrupčnej tabletky,
- dokedy sa bude odkladať reforma nemocníc,
- aké sú jej riešenia pre zdravotníctvo,
- ako vidí Pentu v zdravotníctve.
Viackrát ste deklarovali, že odpolitizujete ministerstvo zdravotníctva. Máte to aj v programe vlády ako prioritu. Je to tak?
Áno.
Je usmernenie o transrodových ľuďoch odborná alebo politická otázka?
Určite je to odborná otázka. Povedali sme, že sa chceme prísne riadiť odbornými ustanoveniami, vecnými stanoviskami odborníkov. Potrebovali sme však získať aj dôveru vlády, aby sa mohla konečne venovať jednotlivým problémom v rezortoch. A tiež v záujme zachovania stability vládnej koalície pred hlasovaním o programovom vyhlásení vlády sme sa rozhodli pozastaviť toto usmernenie, respektíve zrušiť jeho účinnosť.
Najmä však aj vzhľadom na to, že zmena pohlavia musí podliehať prísnym štandardom. Tie bude treba upraviť v zmysle toho, že sa teraz mení medzinárodná klasifikácia chorôb z desiatky na jedenástku. V novej klasifikácii chorôb bude mať táto diagnóza aj iný kód. Podľa toho bude treba upraviť aj štandardný terapeutický a diagnostický postup.
Slovensko je jednou z posledných krajín v Európskej únii a možno aj v civilizovanom svete, kde nie je povolená interrupčná tabletka, teda bezpečný spôsob interrupcie. Všetci odborníci hovoria, že to je najbezpečnejší spôsob, ako robiť interrupcie. Na to stačí váš podpis. Aj Michal Palkovič, váš predchodca vo vláde odborníkov, to pôvodne chcel povoliť, ale nakoniec to odložil. Povolíte po rokoch interrupčnú tabletku?
Aj pán Palkovič hovoril, že sa prísne bude pridržiavať odborných stanovísk. Takisto mi to nechal na stole. Treba k tomu schváliť najskôr štandardný postup. Na základe toho sa potom podpíše vyhláška. Ešte som sa nestihla za tie štyri týždne, pokiaľ som v úrade, stretnúť s odborníkmi. Chcem sa stretnúť s tými, ktorí sa tejto problematike venovali.
Keď to príde na tému dňa, som pripravená sa tomu venovať. Teraz nás najbližšie čaká vyrokúvanie čo najlepšieho rozpočtu pre slovenské zdravotníctvo. Aj k tejto téme sa dostaneme. Naozaj to teraz nie je to, čo by nám akútne horelo preto, aby sme finančne zastabilizovali zdravotníctvo aj personál.
Máte pravdu, ale je to jeden podpis a rieši to zdravie žien.
Chcem sa stretnúť s ľuďmi, ktorí o tom rozhodovali. Prečítala som si to tak, ako som to našla na stole. Mám dve či tri otázky k postupu, o ktorých sa chcem rozprávať. Napríklad, koľko má žena byť po užití tabletky v nemocnici, prečo je to toľko hodín, koľko navrhujú. Nie som odborník, ale chcem sa ako žena spýtať na to, prečo by to nemala byť možno takáto lehota.
Keď sa s nimi porozprávam, som pripravená konštruktívne k tomu zaujať stanovisko. Ako som sa aj v predvolebných diskusiách opakovane vyjadrila, za mňa ako neodborníčky je to najbezpečnejší postup výkonu interrupcie.
V parlamente ste v skrátenom konaní posunuli maximálne čakacie lehoty na operácie, čo sa naozaj nestíhalo, ale aj kategorizáciu nemocníc do jednotlivých skupín. Kritik by mohol povedať, že je to nepopulárne, a či ste to neodložili z dôvodu kandidatúry Petra Pellegriniho (Hlas) za prezidenta.
Ešte nevieme, či Peter Pellegrini bude za prezidenta kandidovať. Úprimne, keby toto nečakalo na mňa, tak by sme si vyriešili celý mesiac a možno aj dva týždne v Národnej rade po tom, ako som sa stala ministerkou zdravotníctva. Pretože som musela absolvovať skrátené legislatívne konanie, aby bol prijatý tento zákon.
Sama som bola prekvapená, že jednotkové nemocnice neboli ešte zaradené do siete tak, ako to bolo pôvodne definované v zákone o kategorizácii nemocníc. Termín bol do 31. decembra 2022. Keď som si na stole našla iba nejaké informačné listy k nemocniciam, ktoré mali byť zaradené do prvej kategórie, sama som bola prekvapená, prečo rozhodnutia, ako káže zákon, neboli vydané.
Tak som sa snažila s kolegami na ministerstve a s právnym tímom hľadať také riešenie, ako to urobiť právne čisto. Pretože toto bolo právne vákuum, doslova by som povedala, že nezákonný postup. Potrebovali sme teda posunúť účinnosť, dokedy môžu byť rozhodnutia vydané, až do konca tohto roka.
Ďakujem za to, že sa to podarilo schváliť, pretože aj po stretnutí s vicepremiérom vlády Petrom Kmecom (Hlas), ktorý rieši plán obnovy, mi bolo povedané, že by sme mali preto, aby sme dokázali čerpať z neho peniaze, plniť míľnik. Od 1. januára 2024 majú byť všetky nemocnice zaradené do kategórií, ktoré zákon vyžaduje.
Minister Palkovič tuším hovoril, že je tam priestor aj na posun. Napríklad SNS na tlačovej besede ústami Rudolfa Huliaka povedala, že budú žiadať posunutie reformy nemocníc. Nepovedali ani o koľko, ani ako si to predstavujú. Máte to v koalícii vyriešené? Kde je záruka, že sa to nebude stále posúvať?
Myslíte posunutie ešte aj po roku 2025?
“Zisk by si aj zdravotné poisťovne mali vyplácať iba z peňazí, ktoré majú určené na správu. Ale tak dnes nestojí legislatíva. Je to však možno jedna z úloh, ktorú mám. Urobiť zo zdravotných poisťovní správcovské spoločnosti.
„
Áno.
Toto vyjadrenie pána poslanca som nezachytila. Je však cieľom, aby proces optimalizácie prebehol, pretože sú na to naviazané peniaze z plánu obnovy. Z môjho pohľadu cieľom toho, prečo sme to odsunuli, bolo, že nevieme naplniť čakacie lehoty. Nevieme doručiť a vykonať to, čo pacienti vyžadujú. Termíny, o ktorých zákon hovorí.