Odvolávaného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka sa v parlamente zastal z vládneho Smeru každý, kto v straníckej hierarchii niečo znamená, s premiérom Robertom Ficom na čele. Napriek tomu na obranu ministra nezaznel v pléne prejav jeho vlastného straníckeho šéfa Petra Pellegriniho.
Snaha predsedu parlamentu vyhnúť sa napätej diskusii v parlamente však môže byť zámerná. Schôdza plná agresívnych a útočných vystúpení môže voličov znechucovať. To by Pellegriniho prípadnej kandidatúre na prezidenta mohlo uškodiť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Vidlička do čela, Limonádový Joe aj hroch africký. Prečo je odvolávanie Šutaja Eštoka mimoriadne
- Kauzu Očistec znova odložili. Špeciálna prokuratúra žiada vylúčiť sudcu
- Kým prepúšťajú zajatcov, preskupujú sa. Zneužije Hamas prímerie?
- Ruskej ropy sa nechceme tak ľahko vzdať, lepšie na nej vie zarobiť Slovnaft aj štát
- Tajomstvá sú jed, vysajú z vás život. Doping dostal Ullricha na dno
- Expartner ju polial kyselinou, pripravil ju o krásu aj o zrak. Napriek tomu vyhrala ona
Vidlička do čela, Limonádový Joe aj hroch africký. Prečo je odvolávanie Šutaja Eštoka mimoriadne

Odvolávaného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka sa vo štvrtok aj v piatok v parlamente zastal z vládneho Smeru každý, kto v straníckej hierarchii niečo znamená, s premiérom Robertom Ficom na čele.
Napriek tomu na obranu Eštoka nezaznel v pléne ten najpodstatnejší hlas – prejav jeho vlastného straníckeho šéfa Petra Pellegriniho. Obaja boli pred rokmi členmi Smeru, no teraz sú súčasťou vedenia strany Hlas.
Kde bol Pellegrini v čase, keď až polovica vlády premyslene prišla na opozíciou zvolanú schôdzu a vďaka možnosti prednostne vystúpiť ju aj ovládla?
V sídle svojho spolustraníka – nitrianskeho župana Branislava Becíka, v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover a tiež v Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Avizuje, že v návštevách krajov chce pokračovať, keď čoraz intenzívnejšie sám naznačuje, že by sa mohol stať kandidátom na prezidenta v prezidentských voľbách o štvrť roka.
Pellegriniho snaha vyhnúť sa napätej diskusii v parlamente preto môže byť zámerná. Aj niektorí koaliční poslanci hovorili, že schôdza plná agresívnych a útočných vystúpení môže voličov znechucovať. To by Pellegriniho prípadnej kandidatúre mohlo uškodiť.
Odvolávanie mohlo byť vyrovnanejšie: Odvolávanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka za čistky v polícii malo byť pre opozíciu dokonalou možnosťou, ako poukázať na jeho zlyhania. Namiesto toho schôdzu ovládla koalícia. Poslanec Ondrej Dostál diplomaticky pripúšťa, že sa rokovanie nevyvíja pre opozíciu „optimálne“.
Kauzu Očistec znova odložili. Špeciálna prokuratúra žiada vylúčiť sudcu

Súdny proces v najväčšej kauze Smeru a jeho nominantov sa aj dva roky po podaní obžaloby opäť odkladá. Oligarcha Nobert Bödör, poslanec Tibor Gašpar či bývalí policajní funkcionári obžalovaní v kauze Očistec sa tento rok pred súd definitívne nepostavia.
Špecializovaný trestný súd musel zrušiť plánovaný decembrový termín pojednávania, ktorý mal byť vôbec prvým dňom celého procesu. Dôvodom je námietka zaujatosti, ktorú podávala špeciálna prokuratúra.
Nesúhlasí s tým, aby v senáte, ktorý bude rozhodovať, sedel sudca Roman Púchovský. Považuje ho totiž za zaujatého. O sudcovi je verejne známe, že je priateľom oligarchu blízkeho Smeru Miroslava Výboha.
Keďže Púchovský sa z rozhodovania v kauze Očistec odmietol vylúčiť sám, námietku zaujatosti posúdi ešte Najvyšší súd. A práve to je podľa špecializovaného súdu aj dôvodom, pre ktorý padol termín pojednávania naplánovaný na 4. decembra. Spis totiž musia predložiť Najvyššiemu súdu, ktorý bude rozhodovať.
- Vyhovujúci súčasný stav: Ktorá kauza sa nie a nie začať pojednávať, hoci obžaloba bola podaná už pred dvoma rokmi? Jedna z najdôležitejších – Očistec. Opäť sa odsúva rozhodnutie o vine základných pilierov Smeru a vo všeobecnosti o tom, čo sa dialo v polícii za Smeru III, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Mapa nemocníc: Nemocnice v bratislavských Boroch, Dolnom Kubíne či v Poprade sú len niektoré zo zdravotníckych zariadení, ktoré by aj naďalej mali fungovať ako plnohodnotné všeobecné nemocnice v novej sieti. Nemocnice sa do konca roka dozvedia, či ich ministerstvo zaradí do niektorej z prvých štyroch úrovní alebo zostanú v poslednej, kde im hrozí, že ich poisťovne nezazmluvnia.
- Matovič mimo parlamentu: Dva mesiace po voľbách sa preferencie politických strán v porovnaní s výsledkami volieb výrazne nezmenili, ukázal prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza. Napriek tomu by parlament vyzeral inak. Hnutie Slovensko by z neho zmizlo a pribudli by Republika a Aliancia.
- Novela zákona o rodnom čísle: Poslanci Kresťanskej únie Richard Vašečka a Anna Záborská predložili do parlamentu novelu zákona o rodnom čísle, ktorá by prakticky znemožnila tranzíciu. Navrhovatelia požadujú, aby sa o novele rokovalo na prvej riadnej parlamentnej schôdzi v roku 2024.
Kým prepúšťajú zajatcov, preskupujú sa. Zneužije Hamas prímerie?

Po päťdesiatich dňoch v zajatí teroristického hnutia Hamas sa sedemnásťročný Noam Or a jeho trinásťročná sestra Alma Orová pri stretnutí so strýkom dozvedeli, že pri útoku zo 7. októbra zomrela ich mama. Emily Handová oslávila ako rukojemníčka Hamasu deviate narodeniny. A Shosan Haranová, ktorej organizácia pomáhala chudobným v Afrike, bola v zajatí aj so svojou dcérou a jej dvoma deťmi.
Prepustenie rukojemníkov bolo súčasťou podmienok dočasného prímeria medzi Izraelom a Hamasom a v sobotu sa dostali zo zajatia. Do nedeľného večera bolo na slobode 39 Izraelčanov a šestnásť cudzincov z vyše 240 rukojemníkov. Izrael zatiaľ za výmenu prepustil 78 väznených Palestínčanov.
Dnes sa prímerie skončí – ak Hamas nevyužije možnosť prepustiť ďalších z vyše dvesto zajatcov.
Aj keď vyjednávači z Kataru aj z USA dúfajú, že krátkodobé prímerie môže byť začiatkom dlhodobejšieho mieru, Izrael tvrdí, že boje sa neskončia. „Toto nie je prímerie a s teroristickou organizáciou Hamas ani prímerie nebude,“ povedal pre BBC izraelský minister pre záležitosti diaspóry a sociálnu rovnosť Amichai Chikli.
Experti sa navyše obávajú, že Hamas pauzu v bojoch využil na preskupenie aj prezbrojenie svojich síl.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Radosť z prepustenia rukojemníkov: Rodiny rukojemníkov, ktorých zo zajatia prepustilo palestínske hnutie Hamas, s nadšením privítali návrat svojich príbuzných. Uvádzajú ale, že ich šťastie nebude kompletné, kým nebudú oslobodení všetci zajatci. Oslobodenie ďalších rukojemníkov by mohlo pribudnúť, ak bude prímerie predĺžené.
- Masívna humanitárna pomoc: Organizácii Spojených národov sa podarilo poslať do Pásma Gazy najväčšiu humanitárnu pomoc od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom. Od začiatku platnosti prímeria dorazilo do Gazy 137 kamiónov. Ďalších 200 kamiónov do konfliktom sužovanej zóny ešte smeruje.
- Začiatok jedného procesu: Americký prezident Joe Biden po prepustení prvých rukojemníkov Hamasom uviedol, že je to len začiatok. Vyjadril tiež nádej, že prímerie medzi Hamasom a Izraelom potrvá dlhšie než štyri dni.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Masívne ostreľovanie Avdijivky: Ruské jednotky v tretej vlne útočia na mesto Avdijivka na východe Ukrajiny a systematicky ostreľujú jej centrum, oznámil tamojší starosta Vitalij Barabaš. Toto takmer obkľúčené mesto čelí masívnym útokom ruských síl už viac než mesiac. V Avdijivke podľa starostu zostáva 1 350 obyvateľov.
- Dusno pred prezidentskými voľbami: Rusko sa pripravuje na prezidentské voľby, ktoré sa pravdepodobne uskutočnia 17. marca. Vladimir Putin má v úmysle ešte viac posilniť svoje autoritárske postavenie. V administratíve Kremľa a medzi Putinovými poradcami vládne pred nadchádzajúcimi voľbami určitá neistota.
- Bývalý premiér na zozname nepriateľov: Ruské ministerstvo spravodlivosti pridalo na zoznam takzvaných zahraničných agentov bývalého ruského premiéra Michaila Kasjanova, ktorý zastával post šéfa vlády v prvých rokoch úradovania prezidenta Vladimira Putina. Neskôr sa z Kasjanova stal Putinov oponent, ktorý sa v súčasnosti vyjadruje kriticky k ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Ako som stratila Rusko, ktoré nikdy neexistovalo
- Foreign Affairs: Ruský spôsob vedenia vojny
- The New York Times Magazine: Bol mier vôbec niekedy možný?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Ruskej ropy sa nechceme tak ľahko vzdať, lepšie na nej vie zarobiť Slovnaft aj štát

Rafinérii Slovnaft sa zatiaľ nepodarilo úplne pripraviť na trvalý prechod na inú než ruskú ropu. Ficova vláda preto nedávno v Bruseli požiadala o predĺženie výnimky na dovoz a export ruskej ropy. Ide tak v šľapajach Maďarska, ktoré podobný krok už urobilo v lete.
Rezort diplomacie pre INDEX spresňuje, že Slovensko nepožiadalo o predĺženie výnimky na dovoz ruskej ropy, ale na vývoz ropných produktov, napríklad nafty do Česka. Tá sa však vyrába z ruskej ropy. „Túto strategickú komoditu produkuje Slovnaft a vyváža na trhy v našom regióne, ale aj na Ukrajinu,“ dodáva Pavol Kucharovic, hovorca stáleho zastúpenia Slovenska pri EÚ.
Slovnaftu prekážali európske sankcie na ruskú ropu už v minulom roku. Prestať dovážať a vyvážať produkty z nej by sme mali o necelé dva týždne, k 5. decembru. Ostatné krajiny EÚ, okrem Maďarska a Bulharska, už museli zaviesť sankcie od februára tohto roka.
Zástupcovia Slovnaftu, ktorý je v rukách maďarského energetického gigantu MOL, vlani kritizovali aj to, že vtedajšia vláda podniku vyrubila extra daň vo výške 55 percent z nadziskov.
V krátkosti z ekonomiky:
- Halušky svet nedobyjú: Šéfkuchár Lukáš Hesko hovorí, že kultúra stravovania na Slovensku je zlá už od školskej jedálne. Keď prichádzame do jeho reštaurácie Irin v Bratislave tesne po obede, nie sú v nej žiadni hostia. V kuchyni sa pilne pracuje, bieli a krája sa zelenina. Podnik totiž ponúka len večere formou zážitkového stolovania.
- Krádeže áut Kia a Hyundai: Medzi smotánku najkradnutejších značiek v USA sa dostali Kia a Hyundai, ktoré boli na okraji záujmu. Mestá v Spojených štátoch evidujú medziročný nárast krádeží áut týchto značiek v stovkách percent. Kia a Hyundai deformujú štatistiky, pretože v niektorých mestách ich podiel na celkových krádežiach dosahuje 30 až 80 percent.
- Zlyhania na EXPO v Dubaji: Ministerstvo hospodárstva pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne, informoval NKÚ. Vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou a prevádzkou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je pritom predmetom súdnych sporov.
Tajomstvá sú jed, vysajú z vás život. Doping dostal Ullricha na dno

„Tajomstvá sú jed. Vysávajú z vás život, oberajú vás o schopnosť žiť prítomnosťou, stavajú múry medzi vás a ľudí, ktorých máte radi,“ opisuje Tyler Hamilton v knihe Tajné preteky.
Pod tajomstvami myslel doping a obchádzanie pravidiel, ktoré v deväťdesiatych rokoch zachvátilo celú cyklistiku. Tajnosti mal vtedy každý. Doping sa stal takmer bežnou súčasťou športu, pretože na viaceré látky neexistoval vierohodný test, ktorý by jeho užívanie dokázal.
Dopovať bolo jednoduchšie. Aj cyklisti mohli tvrdiť, že sú čistí, keďže testovanie bolo vtedy nedokonalé. Cesta k dopingu tak bola jednoduchšia, no stále to bolo porušenie pravidiel. Vo Francúzsku dokonca trestný čin, preto to nebrali na ľahkú váhu. Naopak, so silnejúcou snahou antidopingových agentúr dostať zakázané látky pod kontrolu sa cítili ako obete.
Svoju cestu z absolútneho dna po rokoch mlčania rozpovedal Jan Ullrich. Šestnásť rokov po skončení kariéry prvýkrát verejne priznal doping. „Áno, dopoval som. Pre mňa sa to začalo v roku 1996,“ hovoril Ullrich nemeckým médiám v Mníchove. Tento týždeň bude mať premiéru dokumentárna séria The Hunted (v origináli Der Gejagte), v ktorej sa rozhodol rozpovedať celý svoj príbeh.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Expartner ju polial kyselinou, pripravil ju o krásu aj o zrak. Napriek tomu vyhrala ona

Martina Izingová si to ráno pamätá, akoby to bolo dnes. Premýšľala, čo si oblečie, dokonca sa dvakrát prezliekla. Keď zišla k autu, ktoré mala zaparkované pri chodníku, nikoho a nič si nevšimla.
„Kabelku som si dala na miesto spolujazdca, sadla som si do auta. Vtedy sa otvorili dvere dokorán a bol to okamih. Odrazu som mala poliatu tvár, ruky, nohy. Začalo mi byť hrozne zle, strašne ma pálila tvár a bola som v šoku,“ opisuje deň, keď sa jej ako dvadsaťpäťročnej mladej žene zmenil život.
„Vtedy som už prestávala vidieť, tak som rýchlo vyliezla z auta, strhla zo seba oblečenie a kričala o pomoc,“ zaznie v úvode českého dokumentu novinárky Jarmily Štukovej Moje nová tvář. Spolu s Izingovou na ňom pracovala niekoľko rokov.
Kyselinu, ktorá jej rozleptala tvár, poškodila oči a vo veľkej miere vnikla do pľúc, na ňu vylial jej bývalý partner, s ktorým chodila viac ako dva roky. Bola v kritickom stave a niekoľko dní bojovala o život. Ďalšie roky však rodáčka z českej Plzne zviedla niekoľko prinajmenšom rovnako dôležitých zápasov.
V krátkosti z kultúry:
- Tajomstvo tela Andrey Absolonovej: Natália Germáni si trúfla na hlavnú úlohu vo filme Jej telo. Ako Andrea Absolonová toho veľa nenahovorí a keď aj rozpráva, jej prejav je striedmy. Napriek tomu napätie, ktoré je takmer zhmotnené na jej pokožke, prezrádza, že v jej vnútre sa odohráva čosi búrlivé.
- Fincher s Fassbenderom stvorili Zabijaka: Režisér David Fincher necháva na úvod filmu The Killer zabijaka viesť dlhý vnútorný monológ popri tom, ako sa pripravuje na svoju akciu v Paríži. Uvažuje nad svojou prácou, nad svetom a svojím miestom v ňom. Je to prekvapivý začiatok novinky jedného z najuznávanejších filmárov súčasnej americkej kinematografie.
- Filmový festival inakosti: Keď v Bratislave vznikal Filmový festival inakosti, na medzinárodnej úrovni už bolo úplne bežné vyhľadávať a šíriť teplý obsah. Na Slovensku na to chýbali peniaze, žiadna firma nebola ochotná spojiť svoju značku s kvír komunitou. Nebolo ani slovenských filmárov, ktorí by sa k nej so svojimi príbehmi prihlásili.
Rozhovory ZKH

Ako bude vyzerať zonácia národných parkov? Bude sa rušiť národný park Veľká Fatra? Ako majú nastavené kompetencie v koalícii? Kedy naposledy hovoril s Petrom Koščom? A chce vstúpiť do SNS? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Tomášom Tarabom, ministrom životného prostredia za SNS.
Podcasty SME
- Dobré ráno brand: Flexibilita pri práci na zmeny chýba. Ako ju zvýšiť?
- TECH_FM: Nepotrebuje superpočítače, stačí jej váš notebook. AI predpovedá počasie
- Knižná revue: Víťazka Anasoft litera Soňa Uriková: Chcem sa stále zlepšovať
- Vertigo: Nečakajte hodinu dejepisu. Napoleon je hlavne vizuálnym zážitkom s hereckým výkonom roka
- Klik: Čo spustilo rozklad OpenAI
- Dejiny: V zuboch ju mali ľudáci i komunisti. YMCA sa v Bratislave stala symbolom mladých
Karikatúra

Recept dňa

Máloktoré jedlo vás tak postaví na nohy ako práve polievka. Skúste naše tri výdatné recepty.
Dnes očakávame
- Hlavné pojednávanie s poslankyňou za Smer Ľubicou Roškovou obžalovanou zo sprenevery
- Správa Národnej banky Slovenska o finančnej stabilite
- Rokovanie ministrov vnútra V4, Rakúska a Nemecka v Maďarsku o migrácii
Dnes v histórii

Vynesením 11 rozsudkov smrti a troch doživotných trestov skončil 27. novembra 1952 zinscenovaný súdny proces s tzv. vedením protištátneho sprisahaneckého centra na čele s Rudolfom Slánským. Proces bol skonštruovaný na výstrahu a varovanie všetkým komunistickým štátom proti odchýlkam od sovietskej politiky.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
