BRATISLAVA. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu sa opäť zaoberá primárne skupinou vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu.
Najnovšie dal Generálnej prokuratúre úlohu preskúmať postup špeciálnej prokuratúry, ktorá vyšetrovateľom udelila status chránených oznamovateľov.
Ochranu však udelili aj iné inštitúcie, a nielen policajtom.

„Hovoríme primárne o tejto skupine policajtov,“ odpovedal Šutaj Eštok na otázku, či sa jeho trestné oznámenie vzťahuje len na vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. „V tomto prípade sa mi nezdá, že je všetko v kostolnom poriadku s tým, komu tá ochrana bola udelená,“ povedal.
Status chráneného oznamovateľa má dnes na Slovensku 58 ľudí. V 24 prípadoch ho udelila špeciálna prokuratúra, v 16 prípadoch okresná a v šiestich krajská. Šestnásť rozhodnutí vydali podľa Úradu na ochranu oznamovateľov iné správne orgány.
Závisí od toho, kde oznamovateľ protispoločenskú činnosť nahlási a aký orgán má vykonávať dozor nad vyšetrením oznámeného trestného činu.

Podobne minister šesticu vyšetrovateľov okolo Čurillu prednostne postavil mimo služby, a to hneď po svojom nástupe na ministerstvo. Argumentoval, že každý obvinený policajt musí byť postavený mimo služby.
Keď denník SME poukázal na to, že obvinených policajtov je v zbore viac, minister ohlásil, že mimo službu postaví všetkých. Najnovšie oznámil, že už viac ako 30 policajtov je doma s minimálnym platom.
V článku sa dočítate:
- prečo dostala Diana Santusová ochranu úradu,
- ako chce koalícia zmeniť zákon,
- čo je s policajtmi, ktorých minister postavil mimo služby.
Ak by Šutaj Eštok chcel preveriť statusy všetkých policajtov, musel by vo svojom trestnom oznámení spomenúť aj Krajskú prokuratúru Bratislava, ktorá o pridelení statusu rozhodla prinajmenšom v jednom prípade. Vo svojom trestnom oznámení však spomína len špeciálnu prokuratúru.
Vraj čelila sexuálnemu bossingu
Krajská prokuratúra zas v auguste pridelila status chráneného oznamovateľa bývalej vyšetrovateľke inšpekčného tímu Oblúk a súčasnej funkcionárke policajnej inšpekcie Diane Santusovej.