BRATISLAVA. "Je nerealistický, nemáme IQ dreveného vláčika," povedal koncom októbra slovenský premiér Robert Fico (Smer) o mierovom pláne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Plán totiž počíta s úplným stiahnutím ruských vojsk z Ukrajiny.
Zelenskemu podľa Fica plán umožňuje predlžovať vojnu.
Minister zahraničia Juraj Blanár (Smer) na utorkovom stretnutí s ukrajinským partnerom Dmytrom Kulebom v Bruseli pritom tlmočil iný postoj. "Slovensko sa bude naďalej podieľať na spoločnej práci na Zelenského mierovom pláne," zhrnul slovenský postoj po stretnutí Kuleba na sociálnej sieti X (predtým Twitter).
Smeru sa septembrové predčasné voľby podarilo vyhrať aj pre verejný odpor k slovenskej vojenskej pomoci Ukrajine.
To, že Fico môže myslieť svoju protiukrajinskú politiku vážne, podporil aj vymenovaním lojálneho spolupracovníka, podpredsedu Smeru Juraja Blanára do funkcie ministra zahraničia.
Závery ukrajinského ministra Kulebu z utorňajšieho rokovania s Blanárom v Bruseli počas summitu NATO však ukazujú, akoby na stretnutí za Slovensko sedel úplne iný Juraj Blanár s postojmi silne podporujúcimi vojenské úsilie Ukrajiny.

Ide o ďalší z dôkazov od vymenovania vlády pred vyše mesiacom, že Smer v skutočnosti nebude v praxi napĺňať svoje predvolebné heslá, z ktorých neupustil ani po voľbách.
Podobne ako maďarský premiér Viktor Orbán Smer s Ficom na čele tvrdí, že ruská agresia na Ukrajine sa Slovenska netýka.
Fico na tomto základe vystaval kritiku poskytnutia raketového systému S-300 či stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Zároveň doteraz vyzýva na okamžitý mier, ktorý by však znamenal pre Ukrajinu stratu území, ktoré dnes Rusko okupuje.
Čo sa v Bruseli udialo v rozpore s očakávaniami voličov Smeru, ak verili predvolebným tvrdeniam predstaviteľov strany?
Blanár rúcal Ficov mier
Rozpory medzi tým, čo premiér Fico a jeho straníci zo Smeru o Ukrajine vyhlasujú a ako konajú, nebol nikdy doteraz väčší.