BRATISLAVA. Policajti Milan Sabota aj Branislav Dunčko, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) postavil mimo služby, sa môžu vrátiť do práce.
Neodkladnými opatreniami to nariadil Mestský súd Bratislava IV. Informoval o tom advokát Peter Kubina, ktorý zastupuje aj ďalších policajtov postavených mimo služby.
Znamená to, že pri štyroch policajtoch rozhodol súd v ich prospech a v troch prípadoch skonštatoval, že nemá právomoc a k súladu konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov sa nevyjadril.
"Vykryštalizovali sa tu dva protichodné názory na otázku právomoci, a preto je namieste, aby sa k veci vyjadril odvolací súd a tieto názory 'zrovnal', či už jedným alebo druhým smerom," skonštatoval Kubina.

Policajti vs. Šutaj Eštok 4:3
Súd rozhodol v prospech štyroch policajtov - Branka Kišša, Štefana Mašina, Milana Sabotu a Branislav Dunčka. Skonštatoval, že v antidiskriminačnom spore má právomoc rozhodnúť a nariadil navrhované neodkladné opatrenia, pričom ako predbežnú otázku posudzoval súlad konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov, konkrétne nezískanie predchádzajúceho súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov, informoval Kubina.
V prípade ďalších troch policajtov Jána Čurillu, Pavla Ďurku a Róberta Magulu súd rozhodol, že nemá právomoc a k meritu veci, teda k súladu konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov, sa nevyjadril.
Návrhy boli podľa Kubinu všetky odôvodnené rovnako, pričom o každom z nich rozhodoval iný sudca.
Šutaj Eštok trvá na tom, že postupoval zákonne
Minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu.
Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.
Status chráneného oznamovateľa mal aj policajný viceprezident Branko Kišš. Šutaj Eštok trvá na tom, že postupoval zákonne.