BRATISLAVA. Kritizovala finančnú skupinu Penta za to, že si vytvorila 400-miliónový "vankúš" vo svojej zdravotnej poisťovni Dôvera. Spolupodnietila aj snahu o obmedzenie zisku zdravotných poisťovní zo zdravotných odvodov.
Pred mesiacom tiež Renáta Bláhová hlasovala proti tomu, aby zdravotnícke zariadenia Penty a Agelu zaradili v novej sieti nemocníc do vyššej úrovne, než na akú spĺňajú podmienky.
Od stredy sú zrejme jej dni ako šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou spočítané. Vláda Roberta Fica zo Smeru v spomínaný deň potichu posunula do zrýchleného konania novelu kompetenčného zákona. Zmenila by spôsob jej vymenovania aj dôvody na jej odvolanie.
"Spôsob novelizácie zákona považujem za neúctivé zneužitie inštitútu zrýchleného legislatívneho konania, ktorý sa má využívať, keď štátu hrozia neodvratné škody alebo ide o životy, zdravie a bezpečnosť," vraví zdravotnícka analytička Jana Ježíková.
Premiér, ktorý novelu predkladal, ani ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu neodpovedali na otázku, či bolo cieľom zbaviť Bláhovú funkcie.
Zdravotnícki experti opozičných strán Oskar Dvořák z PS, Peter Stachura z KDH, Marek Krajčí zo strany Slovensko a Ježíková si myslia, že to bol pravý dôvod novely.
Vládny návrh musí ešte schváliť parlament, kde má väčšinu koalícia Smer-Hlas-SNS.
Medzi hlavné úlohy ÚDZS patrí aj kontrolovať hospodárenie zdravotných poisťovní.
V článku sa dočítate
- ako vláda zmenila vymenovanie šéfa ÚDZS a dôvody jeho odvolania,
- čo na zmenu zákona hovoria zdravotnícki experti,.
- akých hriechov sa Blahová dopustila v očiach ministerstva a Penty
Rozhodovala by len vláda
Šéfa úradu pre dohľad dnes vymenúva prezidentka na návrh vlády, ktorý musí odobriť parlament. Blahová sa stala šéfkou v roku 2021 na päť rokov, teda do roku 2026.