Príjemný víkend! Životopisec Hany Hegerovej dodržal svoje slovo, ktoré dal slávnej speváčke a tajomstvá, ktoré ju kvárili celý život, zverejnil až po jej smrti. V jej trinástej komnate sa skrýval otec. Gardista, ktorý chválil Hitlera a spolupracoval s vedením fašistického slovenského štátu.
Reportér Peter Getting skúmal minulosť jej otca v slovenských archívoch a vo svojej reportáži prináša dosiaľ neznáme fakty o bankovom úradníkovi, ktorý si kráľovsky žil práve vďaka kolaborácii s režimom.
Reportérka Denisa Prokopčáková prináša príbeh právničky, z ktorej sa stala učiteľka a aby dostala rómske deti naspäť do školy, vymyslela pre nich krúžok varenia. Ten si deti obľúbili natoľko, že dokonca spoločne vytvorili kuchársku knižku, ktorá teraz vychádza.
Príbeh o žene, ktorú expartner na znak pomsty oblial kyselinou, prináša nový český dokumentárny film Moje nová tvář. Reportérka Soňa Jánošová vo svojom texte opisuje nielen osud Martiny Izingovej, ktorá útok prežila, ale približuje aj širší kontext o fenoméne útokov kyselinou.
Prinášame vám aj recenzie na filmové novinky: ukrajinsko-slovenský film Stepne aj dokumentárny film z dielne Netflixu, v ktorom ex-manželka slávneho talianskeho futbalistu Tottiho opisuje, prečo im po vyše dvadsiatich rokoch krachlo manželstvo, či novú inscenáciu SND Pred očami západu.
V trinástej komnate Hany Hegerovej sa skrýval otec. Chodil v gardistickej uniforme a chválil Hitlera

Z tej fotografie mrazí. Dievčatko s vrkôčikmi drží v rukách kyticu kvetov. Azda predtým zaspievalo pesničku. To aby privítalo v Slovenskom národnom divadle pána predsedu vlády.
Je ním Vojtech Tuka, temná persóna slovenských dejín, čelný kolaborant, ktorý na Slovensku presadzuje nacizmus a holokaust. Píše sa rok 1940 a scénu dopĺňa veľký ľudácky dvojkríž, vedľa hajlujú gardisti aj chlapci z Hlinkovej mládeže. Na všetko dozerá otec dievčatka. Aj on je v gardistickej uniforme. Úradník Ján Farkaš sa pozná s Tukom roky, spolu kedysi zakladali prvú slovenskú fašistickú úderku, ktorej členovia prisahali na biologickú očistu národa a zvrhnutie demokracie. Farkaš je na koni, má vysoké funkcie a ohromné príjmy.
Tým dievčatkom s vrkočmi je budúca prvá dáma československého šansónu Hana Hegerová. Až na konci života otvorila dvere do svojej trinástej komnaty.
Narodila sa v roku 1931 mame Margite, rodenej Čelkovej, a otcovi Jánovi Farkašovi, obaja rodičia boli od Trenčína. Mama pochádzala z bývalej zemianskej rodiny, o otcovi speváčka opakovala, že bol bankový úradník. To však bola len časť pravdy.
„Ako sa mi pomaly rozkrýval obraz jej otca, začalo mi dochádzať, v akom zložitom prostredí vyrastala. S každým novým poznatkom mi zľahka behal mráz po chrbte,“ opisuje životopisec Tomáš Padevět. „Prelomila sa bariéra a ona mi začala pomaly servírovať spomienky, absolútne nečakane a hlavne pravdivo. Mal som dojem, že sa chcela tej utajovanej celoživotnej tiaže aspoň čiastočne zbaviť.“
Expartner ju polial kyselinou, pripravil ju o krásu aj o zrak. Napriek tomu vyhrala ona

Martina Izingová si to ráno pamätá, akoby to bolo dnes. Premýšľala, čo si oblečie, dokonca sa dvakrát prezliekla. Keď zišla k autu, ktoré mala zaparkované pri chodníku, nikoho a nič si nevšimla.
„Kabelku som si dala na miesto spolujazdca, sadla som si do auta. Vtedy sa otvorili dvere dokorán a bol to okamih. Odrazu som mala poliatu tvár, ruky, nohy. Začalo mi byť hrozne zle, strašne ma pálila tvár a bola som v šoku,“ opisuje deň, keď sa jej ako dvadsaťpäťročnej mladej žene zmenil život.
„Vtedy som už prestávala vidieť, tak som rýchlo vyliezla z auta, strhla zo seba oblečenie a kričala o pomoc,“ zaznie v úvode českého dokumentu novinárky Jarmily Štukovej Moje nová tvář. Spolu s Izingovou na ňom pracovala niekoľko rokov.
Rómske deti pritiahla naspäť do školy. A spolu vytvorili Bašavel v kuchyni

Hrubá, so zlatými nápismi a receptami, ktoré sami vymysleli a varia. Takúto kuchársku knihu si vysnívala žiačka na krúžku varenia, ktorý vedie Diana Brocka Jakubíková v Základnej škole na Ščasného ulici v Dražovciach.
"Šak my sme cigáni, dig, my nepíšeme knihy, na to nemáme," zareagoval jeden zo spolužiakov. K chlapcovi sa pridali ďalší a nápad potopili: "Veď takú knihu by nikto nechcel."
Spontánna reakcia sa však učiteľky dotkla. Uvedomila si, že deti si okolo seba postavili múr a o mnohých veciach si nedovolia ani snívať.
"Veľmi ma to zabolelo. Mrzelo ma, že sa nedokázali ani zasnívať. Chcela by som, aby každý z mojich žiakov a žiačok zažil aspoň raz úspech, aby si uverili," hovorí Brocka Jakubíková pre SME.
Na ďalší deň s nimi začala spisovať recepty. Knihu nazvali Bašavel v kuchyni a nájdete v nej viac ako 70 receptov z rôznych kútov sveta, ale aj to, kedy je dobré veci odložiť a ako veľmi príprava jedla zrkadlí život.
Ruský medveď zdochne, iba ak ho zastrelí Rus. Pred očami západu pomenúva trpkú pravdu

Pekná mladá žena sedí v luxusnom ženevskom obchode s oblečením a filozofuje o povahe svojho národa. „Masy sa nedajú formovať voľbami. Na tom sa nedá nič budovať. U nás rozhodne nie.“
Muž, ktorý stojí vedľa nej, ju počúva, no nerozumie. To, ako romanticky hovorí o svojej domovine, ho fascinuje a zároveň desí. „Samozrejme, že tisíce z nich spadnú do priepasti, ale otvorí sa tu šanca na premenu na niečo veľké. My Rusi nedokážeme robiť malé veci, malé kroky,“ pokračuje napriek tomu Natália.
Ona, rovnako ako všetci hrdinovia románu Josepha Conrada Pred očami západu, ukazuje, že Rusko je nereformovateľná krajina.
Každá jedna z postáv, ktorú David Jařab nechal hovoriť a konať vo svojej divadelnej adaptácii tohto románu, buď podlieha sebaklamu, alebo úplne vedome klame. Menšou či väčšou mierou navyše pomáha rozširovať jeho vplyv.
Činohra Slovenského národného divadla uvádza inscenáciu, ktorá hovorí jasné posolstvo, napriek tomu si nad ňou podaktorí budú lámať hlavu.
Vnútri si ma zabila, vravel. Manželka futbalistu Tottiho dokázala nešťastie zmeniť na komédiu

Ilary Blasi má v pamäti presné dátumy, keď sa jej manžel Francesco Totti začal správať neštandardne.
Koncom novembra bol mĺkvy. Začiatkom januára ju vzal na večeru do mesta. A potom sa s ňou chcel porozprávať o jej podozrivých súkromných konverzáciách, ktoré v jej mobile našiel pár mesiacov pred tým, v prvej polovici októbra.
Krátko nato sa takmer úplne vytratil ich sexuálny život, vraj vždy oveľa intenzívnejší, ako je priemerný sexuálny život manželov, a nakoniec sa skončil aj ich dvadsaťročný vzťah.
Talianom to vtedy vôbec nešlo do hlavy, pretože populárna televízna moderátorka a futbalový kapitán, ktorý sa narodil len kúsok od základného kameňa Ríma, tvorili, ako sami hovorili, priam mytologický pár.
„O našom rozvode sa toho raz napísal málo, raz zase veľa, a inokedy zas nič z toho nebola pravda. Takže teraz vám svoju stranu príbehu porozprávam ja,“ hovorí Ilary Blasi v novom dokumentárnom filme The One and Only.
Vo svete tohto filmu akoby mladí ani nežili. No nie je to bezútešný svet

Film Stepne o sebe veľa prezradí už v prvých záberoch. Začína sa dlhou jazdou po nekvalitnej ceste v zimnej krajine. Vzápätí kamera ponúkne pohľad na cestujúcich vo vozidle. Podobne sivých ako krajina naokolo, s obnosenými tvárami. Ľudia v popredí však živo debatujú.
V ďalšom zábere autobus zastaví uprostred ničoho. Do blata tam vystúpi jeden cestujúci. Ten, čo v autobuse mlčal. Režisérka Maryna Vroda ho ešte necháva putovať pešo s plnými rukami tašiek, než sa konečne dostaví do cieľa.
K prvému dialógu dôjde po piatich minútach.
Nie, toto nebude film, v ktorom sa udalosti urýchľujú. Ani film, kde má hudba pomáhať v nastavovaní atmosféry a vo vyvolávaní emócií. A už vôbec nie film plný sebavedomých mladých ľudí, ktorí by na diváka čosi usilovne hrali.
Vo svete tohto filmu akoby mladí ani nežili. Je to svet skrytý za húštinami. Vynára sa ako nejaký prízrak. Ako stopa minulosti.
Ortopéd: Deti sa hýbu menej ako v minulosti, no nielen preto majú krivé chrbty

Skolióza sa netýka len detí, ale aj dospelých. Kým maloletí pacienti bolesti nemajú, tých starších dovedú do ortopedickej ambulancie. Ortopéd Martin Polóni vysvetľuje, že bolesť je varovným príznakom toho, že dovtedy telo zvládalo ochorenie kompenzovať.
Pacientovi sa liečba nastavuje v závislosti od zakrivenia chrbtice. Jej neoddeliteľnou časťou je aj pohyb. Kľúčom k úspechu pri cvičení je podľa odborníka s 25-ročnými skúsenosťami motivácia. Nie každý vytrvá pri cvičení, aj keď mu pomáha.
„Človek je tvor lenivý, čo nemusí urobiť, to neurobí. Väčšinou to je tak, že pri plánovaní liečby sú všetci plní elánu, sľúbia, že budú cvičiť a postupne sa zápal vytráca,“ pridáva svoju skúsenosť ortopéd zo Špecializovanej nemocnice pre ortopedickú protetiku Bratislava.
Kultúrne tipy

Vášáryová vo filme, Kronerová v kaviarni a Bútora v knihe. Kam za kultúrou od 1. do 8. decembra.
Víkendový recept

Rozvoňajte kuchyňu kokosom. Vyberte si z našich receptov na zákusky a koláče.
Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
