BRATISLAVA. Premiér Robert Fico potvrdil zámer novelizovať trestné kódexy aj to, že chystá zmeny v Úrade špeciálnej prokuratúry. Priznal aj vopred neavizované pondelkové stretnutie s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom v Bruseli.
Predseda vlády v relácii RTVS Sobotné dialógy dostával otázky o chystaných zásahoch do systému spravodlivosti po tom, čo v piatok niektoré médiá zverejnili Smerom pripravené návrhy na oklieštenie aj úplne zrušenie špeciálnej prokuratúry.
Predseda vlády počas relácie neodpovedal na otázku, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd. "Uvidíme," povedal.
Vyhlásil však, že urobí všetky potrebné kroky, aby špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odišiel z Úradu špeciálnej prokuratúry.
"V stredu je vláda a bude to dobre urobené," skonštatoval o chystaných zmenách.
Zmeny pre kajúcnikov
Pred parlamentnými voľbami sa podľa Fica diskutovalo o rôznych návrhoch politických strán týkajúcich sa Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry.
"My máme vlastný koncept, ten je už pred finálnou fázou. Ja urobím všetko preto, aby sa tento koncept dostal na rokovanie Národnej rady ešte teraz," uviedol.
Znamenalo by to, že o rozsiahlych zmenách týkajúcich sa systému spravodlivosti by poslanci rokovali ešte pred Vianocami. Najbližšia riadna schôdza parlamentu sa začína 6. decembra.

O zmenách kódexov podľa svojich slov komunikuje s Európskou komisiou. Tak sa chce vyhnúť riziku, že by Slovensko pre porušovanie zásad právneho štátu, ktoré EÚ vyžaduje, mohlo mať ťažkosti pri čerpaní eurofondov. Odmieta, že zmeny v trestnom práve by mali byť revanšom.
Robert Fico chce tiež upraviť postavenie tzv. kajúcnikov - teda spolupracujúcich obvinených. Tí pritom vo viacerých politicky citlivých kauzách usvedčujú nominantov bývalých vlád Smeru.
Robert Fico potvrdil aj zmeny v trestných sadzbách pri spáchaní určitých trestných činov aj prípravu novely zákona týkajúceho sa fungovania Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorú chcú presadiť v skrátenom legislatívnom konaním.
Detaily chystaných zmien ale premiér nekomentoval. "Nie som táraj. Prečo by som mal rozoberať niečo, čo ešte nie je na vláde," dodal.
Gašpar ako ideálny šéf SIS
Vláda uplynulý týždeň schválila rozšírenie okruhu ústredných orgánov štátnej správy a pozícií o riaditeľa Slovenskej informačnej služby, riaditeľa Kancelárie Národnej rady SR a Kancelárie prezidenta SR.
Znamená to, že ak zvolení poslanci počas volebného obdobia odídu na tieto pozície a neskôr v nich skončia, môžu sa po odchode vrátiť späť do parlamentu.
Stíhaný bývalý policajný prezident a dnes poslanec Smeru Tibor Gašpar by bol podľa Roberta Fica "perfektný" kandidát na šéfa SIS. "Ale to sme príliš ďaleko," povedal premiér.
Otázka nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby podľa Fica vládu netlačí a Gašpar podľa neho teraz robí neoceniteľnú v prácu ako predseda brannobezpečnostného výboru v parlamente.
Podpora Pellegriniho v súboji o prezidenta
Ak sa predseda Hlasu Peter Pellegrini rozhodne kandidovať za prezidenta, strana Smer ho podporí. "Ja som Petrovi Pellegrinimu podal ruku a povedal som: Pán predseda, ak pôjdeš kandidovať na prezidenta, tak máš podporu strany Smer," povedal Fico v rozhlasovom štúdiu.

Ako dodal, táto téma nebola súčasťou rozhovorov o zostavovaní vlády.
Priama voľba prezidenta by podľa premiéra mala zostať aj do budúcnosti. "Možno sa treba skôr rozprávať o tom, či priamo zvolený prezident by nemal mať ešte silnejšie právomoci," skonštatoval.
Smer chce pohltiť malé ľavicové strany
Fico zároveň avizoval zámer integrovať do Smeru malé politické strany, ktoré sa hlásia k ľavicovému spektru. V posledných rokoch už podľa neho Smer integroval sedem politických subjektov.
"Mám predstavu o dvoch-troch stranách, kde už aj pomaly diskutujeme, že by sme to zintegrovali," načrtol. Dodal, že nehovorí o strane Hlas.
Predseda vlády zároveň potvrdil, že v pondelok bude telefonovať s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Počuť chce, ako by Slovensko mohlo pomôcť, nie však vojensky.
Nižší deficit aj 13. dôchodok
Líder Smeru k sociálnym témam avizuje, že 13. dôchodok v budúcom roku bude vyplatený a tiež ostane zachovaný rodičovský dôchodok v takej podobe, v akej je upravený v legislatíve.
Zatiaľ nezaregistroval aktivitu ministrov k daňovej asignácii dvoch percent z daní z príjmov.
O príprave návrhu štátneho rozpočtu povedal, že v roku 2024 bude nižší ako v aktuálnom roku a nebude siahať na dosiahnutý sociálny štandard.
Nechcel zachádzať do detailov, no zdôraznil, že rozpočet napĺňa ciele dohodnuté s Európskou komisiou a tiež podľa Fica spĺňa i konsolidačné ciele. Vláda by mala návrh štátneho rozpočtu schváliť v stredu 6. decembra.

"Koaliční partneri sa dohodli na štátnom rozpočte, dohodli sme sa aj na sprievodných zákonoch. Návrhy, ktoré sa týkajú rozpočtu, pôjdu do vlády teraz v pondelok a potom pravdepodobne v stredu schválime vo vláde samotný rozpočet. Národná rada SR sa začína 6. decembra. Ja preto verím, že medzi 6. decembrom a 22. decembrom, čo je piatok, posledný rokovací deň v NR SR, budeme mať za sebou nielen štátny rozpočet, ale aj množstvo iných zákonov, ktoré sme avizovali v predvolenej kampani," spresnil premiér.
Vláda podľa Fica urobí všetko preto, aby sa nezvyšovali ceny plynu. Prvé zákony, ktoré schváli parlament, sa podľa slov predsedu vlády budú týkať bonifikácie úrokových sadzieb pri hypotékach.
"Máme tri kategórie ľudí, ktorým ideme pomôcť. Ideme pomôcť ľuďom, ktorým v roku 2023 banky oznámili, že im menia (zvyšujú) úrok. Druhá kategória sú ľudia, ktorých čaká po 1. januári 2024 refixácia. Tretia kategória sú ľudia - noví hypotekárni dlžníci," dodal Fico.
Pomoc štátu pri hypotéke sa však podľa neho poskytne len na jeden byt, pričom dlžník musí v ňom bývať.

Beata
Balogová
