BRATISLAVA. Klimatická konferencia OSN ponúkla podľa prezidentky Zuzany Čaputovej podnikateľom, mladým klimatickým lídrom i samosprávam príležitosť na výmenu skúseností a nadväzovanie kontaktov.
„Slovenské firmy z oblasti zelených technológií a inovácií mali možnosť stretnúť svojich partnerov zo súkromného sektora z rôznych krajín sveta. Na podnikateľskom fóre predstavili svoje projekty partnerom z Dubajskej obchodnej a priemyselnej komory aj predstaviteľom viacerých investičných fondov. Zástupcovia z regiónu Blízkeho a Stredného východu prejavili záujem o slovenské know-how, technológie a riešenia a preskúmajú možnosti investovania na Slovensku do prezentovaných inovatívnych projektov a partnerstiev,“ priblížila Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. Doplnila, že budovanie spojení a kontaktov môže firmám priniesť i prístup k dodatočnému kapitálu.
Prezidentka tiež poukázala na to, že slovenská mládežnícka delegátka Kristína Smiešková mala v rámci konferencie možnosť moderovať panelovú diskusiu, v ktorej odprezentovala i požiadavky mladých ľudí zo Slovenska.
Prezidentka poukázala, že mnoho mladých ľudí nazerá na klimatickú krízu ako na najväčšiu hrozbu pre svoju budúcnosť. „Teší ma, že práve mladí rozpoznali svoju úlohu byť kritickým hlasom a vytvárajú tlak na politických reprezentantov, aby sa zaviazali k ambicióznejším klimatickým cieľom,“ dodala hlava štátu.
Prezidentka tiež podotkla, že predstavitelia samospráv sa uchádzajú o väčšie kompetencie aj lepšie zastúpenie pri rozhodovaní.
„Prítomní zástupcovia Košíc, Bratislavy a Komárna si mali možnosť vypočuť prezentácie veľkých svetových miest, ktoré ukázali, že úspešnejšie sú tie, ktorým štát dôveruje, dáva im kompetencie aj financie,“ uviedla.
Samosprávy sú podľa nej schopné efektívne a kompetentne sa vysporiadať s následkami klimatickej krízy. Čaputová je tiež toho názoru, že sa ukazuje, že ak majú väčšie kompetencie, dokážu samosprávy participovať i na odstraňovaní jej príčin.