Tento text je dostupný v angličtine aj ukrajinčine.
S chladnejším počasím vonku je v bratislavskom salóne Hanny Semenovej čoraz rušnejšie. Ľudia dúfajú, že ukrajinská kozmetička im pomôže pripraviť ich pleť na zimu.
Ak nie je vo svojom salóne, ktorý otvorila spolu s ďalšími Ukrajinkami, a neaplikuje produkty starostlivosti o pleť na tvár klienta, Semenova pravdepodobne ponúka konzultácie ukrajinským ženám alebo píše protokoly starostlivosti o pleť pre slovenských klientov. Kozmetička dokonca aj počas rozhovoru pre SME spomenula niekoľko tipov, ako sa o pleť starať. Odporúča používať profesionálne kozmetické produkty vybrané odborníkom, viesť zdravý životný štýl a masírovať si tvár.
„Aspoň jeden a pol minúty pri umývaní tváre ráno a večer,“ hovorí odporkyňa injekcií do tváre o dĺžke masáže tváre. „V ideálnom prípade by ste si mali počas dňa robiť 20-minútovú masáž so špeciálnymi výrobkami na tvár.“
Verí, že človek môže vyzerať dobre bez ohľadu na vek či zdravotné problémy. Semenova vie veľmi dobre, o čom hovorí.

Rakovina z nej urobila kozmetičku
Pred desiatimi rokmi jej diagnostikovali rakovinu.
„Po chvíli som si uvedomila, že nevyzerám veľmi dobre. Naozaj som chcela mať dobrú pleť,“ hovorí.
Lekári jej však na rozdiel od kozmetikov neodporúčali podstúpiť žiadne kozmetické procedúry. Nebola jedinou ženou, ktorá riešila rovnaký problém a zároveň sa snažila vyzerať skvele. Preto sa sama rozhodla stať kozmetičkou.
Hovorí, že si vybrala estetickú kozmetológiu, pretože nevyžaduje lekárske vzdelanie a nezahŕňa žiadne vážne zásahy, ako sú napríklad injekcie do tváre. Procedúry, ktoré klientom ponúka, ako čistenie tváre, nemajú okamžitý efekt. Týždeň čo týždeň sa stav pleti klienta ale zlepšuje, tvrdí.
„Možno človek nepocíti ‚wow efekt‘ prvýkrát, ale postupom času uvidí, ako sa mu tvár a pokožka zmenili,“ hovorí Ukrajinka.
Aby mala Ukrajinka istotu, že používa špičkové produkty, dodáva, že všetku kozmetiku, ktorú v práci používa, testuje najskôr na sebe.
Keď sa s ňou niekto dohodne na konzultácii starostlivosti o pleť, Semenova najprv požiada o fotografiu tváre a o zoznam kozmetických produktov, ktoré klient používa, a tiež sa informuje o prípadných zdravotných problémoch, aby klientovi dokázala naozaj pomôcť. Napríklad kozmetiku s obsahom morských rias nemôžu používať ľudia s problémami so štítnou žľazou, vysvetľuje Ukrajinka. Následne okrem konzultácie môže začať aj čistenie tváre klienta.

„Kráľovná dezinfekcie“
Začať podnikať na Slovensku nebola pre Ukrajinku prechádzka ružovou záhradou.
Semenova sa ocitla na Slovensku tri dni po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára 2022. „Môj dom je 30 km od ruských hraníc. Videla som, ako sa začala invázia,“ spomína. „Začala sa skutočná vojna.“ Rodáčka z Charkova si za 15 minút zbalila veci a s rodinou a vnúčatami, okrem manžela, opustila mesto autom.
Slovensko nebolo pre Semenovu veľkou neznámou. Pred vojnou už Bratislavu navštívila. Býva tu jej neter. Jej situácia minulý rok však bola iná a mätúca.
„Najskôr to bol šok, nevedeli sme, kde začať a čo robiť ďalej,“ spomína, „bolo ťažké prijať tú situáciu.“
No po tom, ako ukrajinskí utečenci dostali dočasné útočisko na Slovensku, sa veci začali postupne urovnávať. Semenova si čoskoro našla prácu v laboratóriách Medirex, kde až do januára tohto roku čistila a dezinfikovala päť poschodí kancelárií a laboratórií.
„Nebola to ľahká práca,“ poznamenáva. „Ale ak v každej práci nájdete pozitíva, prináša to uspokojenie.“
Vtedy si hovorila, že je ‚kráľovnou dezinfekcie‘.
Semenova popri práci navštevovala bezplatné hodiny slovenského jazyka v nádeji, že sa neskôr vráti k svojej profesii kozmetičky na Slovensku. Jej kolegovia v Medirexe s ňou tiež čítali knihy pre deti, aby jej pomohli prekonať jazykovú bariéru.
„Slováci sú veľmi otvorení ľudia a sú vždy pripravení pomôcť a podporiť vás,“ hovorí stavebná dizajnérka, z ktorej sa stala kozmetička.
Po absolvovaní potrebných skúšok na Slovensku Semenova získala certifikáty, ktoré jej pomohli otvoriť salón v metropole Slovenska. Otvorila ho spoločne s niekoľkými ďalšími Ukrajinkami.
Slovenky sú podľa nej pri kozmetických produktoch veľmi opatrné. Niekedy nerozumejú, na čo slúžia niektoré procedúry, hovorí kozmetička.
„Ukrajinky sa o kozmetiku zaujímajú viac ,“ myslí si Semenova.
V salóne pracuje s kolegyňami z Odesy, Kyjeva a z Charkova. Všetky sa stretli na kozmetologických kurzoch v Bratislave. Na Ukrajine mala každá svoj salón.

Zamilovaná do slovenskej kuchyne
Ak Semenova nepracuje, trávi svoj voľný čas väčšinou s rodinou a s vnúčatami. Kozmetička pokračuje aj v zdokonaľovaní slovenčiny.
Navyše, jej sestra aj ona sú nadšenkyňami nordic walkingu.
Semenova dúfa, že ostatní Ukrajinci sa budú učiť od Slovákov a na revanš sa s nimi podelia o svoje skúsenosti. Napriek invázii by podľa nej Ukrajinci nemali strácať čas, mali by využiť príležitosti, ktoré sa im ponúkajú, a spoznávať kultúru, v ktorej sa ocitli.
„Ak budeme rešpektovať obyvateľov iných krajín, bude sa s nami zaobchádzať rovnako,“ hovorí Semenova.
Na rozdiel od slovenského zdravotníctva, ktoré sa Semenovej zdá prebyrokratizované, si Ukrajinka zamilovala slovenskú kuchyňu. Zbožňuje slovenské knedle a chlebovú polievku. Hovorí, že na Slovensku sú tradície a rodina vždy na prvom mieste. Ukrajinci, žiaľ, na tieto veci často zabúdajú, myslí si Semenova.
„Napríklad na Vianoce sa slovenské rodiny bežne stretávajú. Chcela by som si túto tradíciu priniesť na Ukrajinu – ako aj filozofiu, že ľudia si potrebujú oddýchnuť a nájsť si čas pre seba.“
Tento text vznikol vďaka podpore z Regionálneho spravodajského fondu o Ukrajine, ktorý funguje pod Medzinárodným tlačovým inštitútom (IPI).

Beata
Balogová
