SME

Minister Taraba vyzval šéfa inšpekcie životného prostredia, aby odstúpil

Mestský súd v Košiciach rozhodol, že inšpekcia nezákonne odvolala z funkcie šéfku košického inšpektorátu.

Tomáš Taraba, minister životného prostredia.Tomáš Taraba, minister životného prostredia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyzval generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Jána Jenča, aby odstúpil z funkcie. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako envirorezort spresnil, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že inšpekcia nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša. Podľa Tarabu situácia vrhá zlé svetlo na prácu inšpekcie.

„Verejne preto vyzývam generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia, aby odstúpil z funkcie. Je to dôkaz nielen toho, že pán Jenčo nemá základnú bezpečnostnú previerku, ale zároveň aj toho, že nevie odborne a zákonným spôsobom viesť túto inštitúciu,“ zdôraznil Taraba.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej ministerstvo vysvetlilo, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že skončenie štátnozamestnaneckého pomeru výpoveďou je neplatné. Riaditeľke Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach súd zároveň priznal nárok na náhradu trov konania v celom rozsahu.

Súvisiaci článok Riaditeľku inšpekcie životného prostredia odvolali. Výpoveď je neplatná, rozhodol súd Čítajte 

„Podľa Zákonníka práce podmienkou platnej výpovede je, že bola vopred prerokovaná odborovou organizáciou. V danom prípade však súd konštatoval, že nebolo preukázané, či táto bola riadne prerokovaná. Rozsudok súdu ešte nie je právoplatný," uzavrelo ministerstvo.

Generálny riaditeľ SIŽP Jenčo považuje Tarabovu výzvu za prekvapivú. Taktiež sa ohradil voči spôsobu komunikácie, keď bol na odstúpenie z funkcie vyzvaný cez tlačovú správu. Zároveň to považuje za pokračovanie pretrvávajúceho nátlakového a šikanózneho konania zo strany šéfa envirorezortu.

SkryťVypnúť reklamu

„Tvrdenia uvedené v tlačovej správe nie sú pravdivé. Súd nijakým spôsobom nespochybnil dôvod odvolania Angeliky Theinerovej z pozície riaditeľky inšpektorátu životného prostredia, ktorým bolo dlhodobé neriešenie závažnej environmentálnej situácie v súvislosti s prevádzkovaním odkaliska Poša,“ uviedol v stanovisku Jenčo.

Dôvodom pre vyslovenie neplatnosti výpovede je podľa súdu pochybenie vyplývajúce z vnútorných procesov odborovej organizácie, na ktorú nemá SIŽP žiaden dosah a za čo Jenčo nemôže niesť zodpovednosť.

Dôvody v tlačovej správe považuje za zámienku na jeho odstránenie z inšpekcie životného prostredia. Inšpekcia zároveň plánuje podať odvolanie voči neprávoplatnému rozsudku Mestského súdu Košice.

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

Premiér Robert Fico.

Marta Šimečková v liste premiérovi vysvetľuje okolnosti grantu, pre ktorý na ňu Robert Fico útočí.


Marta Šimečková 152
Cecília sa konečne pozrie do sveta.

Zrušenie sviatku 17. novembra je súčasť Ficovej snahy meniť charakter Slovenska.


a 2 ďalší 17
Súvisiace témy: Tomáš Taraba
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 866
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 453
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 196
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 826
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 183
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 111
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 884
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


6
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 43
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu