BRATISLAVA. Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom utorkovom brífingu.
"Mesiac september bol najteplejším septembrom aj globálne, prekonal aj ten v roku 2020," povedal klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Peter Kajaba. V septembri sa podľa jeho slov zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia.
26 dní
"Rekordných 26 letných dní bolo v septembri zaznamenaných v Želiezovciach. Druhýkrát v histórii sa v septembri nevyskytla na Lomnickom štíte snehová pokrievka," priblížil Kajaba. Dodal, že za september sa na Chopku nezaznamenal žiaden deň s mrazom, na Lomnickom štíte evidujú iba štyri dni.
Aj október bol globálne najteplejším zaznamenaným októbrom. "Prekonal aj ten z roku 2019. Na Slovensku bol druhým najteplejším," poukázal Kajaba.
Počas tohtoročnej jesene sa nameral aj jeden z najväčších rozdielov medzi najvyššou a najnižšou teplotou vzduchu od roku 1961. "Najvyššia teplota bola v septembri zaznamenaná v Želiezovciach (33,2 stupňa Celzia) , najnižšia v novembri na Lomnickom štíte (-20 stupňov Celzia)," zhrnul klimatológ Pavol Faško.
Dodal, že v tomto roku predpokladajú aj najteplejší november.
Nadpriemerné teplo
Prvá polovica októbra bola podľa klimatológa Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavla Haška výrazne nadpriemerne teplá, na Slovensku bolo aj veľa tropických a letných dní. Potom sa v polovici októbra výrazne krátkodobo ochladilo.
„Studený vzduch prenikol aj do nižších zemepisných šírok a vtedy sa začala výrazná aktivita tlakových níži v oblasti Stredozemného a Jadranského mora. Vďaka tomu bolo aj u nás veľa zrážok, najmä v južnej časti Slovenska,“ dodal Haško s tým, že v pokročilom štádiu zimy sa Slovensko ocitlo až na konci novembra, keď sa objavila už aj hrubá snehová pokrývka.
Fenológ Jozef Rozkošný vysvetlil, že nadpriemerne teplá jeseň mala odozvu aj na vegetácii. „Za posledných 33 rokov sme zaznamenali posun nástupu jesenných fenofáz na ovocných drevinách o štyri dni,“ informoval fenológ a dodal, že nadpriemerne teplá jeseň ovplyvnila aj nástup žltnutia listov u viacerých lesných drevín, pričom v niektorých lokalitách nastal posun aj o šesť dní.