BRATISLAVA. Štát nemá pred koncom roka dosť peňazí na verejné zdravotníctvo na budúci rok. Pokryje ledva najnutnejšie potreby.
Štvrtá vláda Roberta Fica zo Smeru preto v uplynulých týždňoch hľadala, kde nájde pre zdravotníctvo na budúci rok dodatočné peniaze. Vyriešiť by mala aj problém s vyše 800-miliónovým dlhom štátnych nemocníc.
Ak sa dlh nepodarí odstrániť, Európska komisia Slovensku na budúci rok hrozí s pokutou 800-tisíc eur a 50-tisícovým penále za každý deň, ak bude oddlženie stále meškať.

Zatiaľ štát presne nevie, koľko by na budúci rok na zdravotníctvo potreboval. Ministerstvo zdravotníctva oficiálne nehovorí, s akým rozpočtom na budúci rok počíta. Jeho štátny tajomník Michal Štofko však v pondelok na konferencii SME Healthcare summit 2023 povedal, že počítajú s rozpočtom okolo osem miliárd eur.
Sumu považuje za reálnu podľa svojho hrubého odhadu aj zdravotnícky analytik Martin Smatana. "Keď si zoberieme, aké sú výdavky tento rok a pripočítame nárasty pre budúci, tak to bude určite medzi 7,9 a 8,2 miliardy eur," vysvetľuje.
Na porovnanie tento rok dá Slovensko podľa ministerstva na zdravotníctvo asi 6,89 miliardy eur. S peniazmi od Európskej únie suma dosiahne 8,1 miliardy.
Mimo peňazí z Únie je tak predpokladaný medziročný rozdiel viac ako miliarda eur. Ficova vláda preto v posledných týždňoch riešila, odkiaľ ju vziať.

Mala tri možnosti - zvýšiť zdravotné odvody, zvýšiť platby za poistencov štátu, ako sú deti, matky na materskej, študenti či dôchodcovia alebo zaviesť v zdravotníctve ďalšie poplatky.
Najznámejším poplatkom v minulosti bol dvadsaťkorunový (66 centov) poplatok za návštevu lekára za ministra zdravotníctva za ANO Rudolfa Zajaca v druhej vláde Mikuláša Dzurindu z SDKÚ. Fico aj na boji proti nemu postavil kampaň Smeru a zrušil ho hneď, ako sa v roku 2006 stal prvýkrát premiérom. Dnes by sa mu hodil.
Vláda sa tentoraz rozhodla, že zvýši zdravotné odvody. Slovensko má pritom v Európskej únii nadpriemerné daňovo-odvodové zaťaženie.
V článku sa dočítate
- ako sa zvýšenie zdravotných odvodov dotkne zamestnancov a živnostníkov
- prečo vláda navrhuje zvýšenie zdravotných odvodov, a nie platieb za poistencov štátu
- čo prinesie viac peňazí do zdravotníctva odvody alebo platby štátu za jeho poistencov.
Pomalší rast čistých miezd
"Do zdravotníctva pôjde v budúcom roku o 357 miliónov eur viac," povedala v pondelok na Úrade vlády ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu. Zdravotné odvody sa zvýšia o percento z hrubej mzdy za zamestnávateľov, ale aj samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatcov.