BRATISLAVA. Po nástupe novej vlády, reorganizácii na ministerstvách aj útočných videách na sociálnych sieťach odchádzajú zo štátnych služieb kľúčoví ľudia, ktorí posledné roky bojovali proti hoaxom a ruskej propagande.
Po Dávidovi Púchovskom, ktorý zastrešoval stránku polície Hoaxy a podvody, ku koncu novembra odišiel z Úradu vlády aj šesťčlenný tím Miroslavy Sawiris, ktorý riadil strategickú komunikáciu štátu.
Od januára končí aj riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám Daniel Milo, ktorý pôsobil pod ministerstvom vnútra.
Všetci títo "úradníci" pôsobili na špecializovaných pracoviskách, ktoré vznikli v roku 2022 v rámci projektu Európskej únie a mali za úlohu zvýšiť odolnosť Slovenska voči hybridným hrozbám.

Európska únia na projekt Slovensku poskytla viac ako osem miliónov, ktoré ministerstvo vnútra rozdelilo medzi ďalšie rezorty. Projekt beží na ministerstve vnútra, zahraničných vecí, obrany a Úrade vlády.
V rámci každého rezortu je stanovený presný počet analytikov, ktorí mali bojovať proti hybridným hrozbám. V opise národného projektu je aj to, že Slovensko musí ešte dva roky po jeho skončení v aktivitách pokračovať na „vlastné náklady“ a počty analytikov, ktorých v rámci projektu zamestnali, nesmú klesnúť pod osemdesiat percent. V opačnom prípade hrozí, že budeme musieť osem miliónov z eurofondov vrátiť.
Gedra sa expertom vyhráža
Na Úrade vlády vznikol v rámci európskeho projektu odbor pre strategickú komunikáciu, ktorý do konca novembra viedla Miroslava Sawiris. Jej šesťčlennému tímu, ktorého členovia prešli riadnym výberovým konaním, nepredĺžili zmluvy, hoci boli pripravení vo svojej práci pokračovať.
V článku sa dočítate:
- prečo Gedra avizoval proti Sawiris právne kroky,
- kto je novým riaditeľom Inštitútu správnych a bezpečnostných analýz,
- či Šutaj Eštok zasahoval do komunikácie polície,
- ako sa k európskemu projektu postavili ostatné rezorty,
- či sa úradníci návštevou Bruselu dopustili trestného činu.
Nová vláda odbor presunula spod kancelárie bezpečnostnej rady pod kanceláriu vedúceho Úradu vlády. Presunutím odboru zanikla aj povinnosť jej členov mať bezpečnostnú previerku.
Vedúci Úradu vlády za Smer Juraj Gedra ukončenie zmluvy s tímom Sawiris komentoval ako „upratovanie politických aktivistov, ktorí sa museli porúčať pre svoju politickú zaujatosť“.

„Upratať bordel po mimovládkach a Naďovi“ má Gedrovi pomôcť stranícky kolega Richard Glück, ktorý vstúpil do mediálneho povedomia po bitke s Igorom Matovičom a do parlamentu sa na kandidátke Smeru nedostal.