Pred voľbami koalícia hovorila, že zmeny v prokuratúre a v súdnictve prediskutujú s odborníkmi. Po voľbách tlačia na zmeny a denníku SME sa podarilo nájsť jediného odborníka, ktorý svojím názorom prispel do koaličnej debaty.
Robert Fico absolvoval prvý výsluch v kauze odposluchov z poľovníckej chaty. Na nič si z nej nepamätal, ani na tlačovku, na ktorej čítal z interného záznamu prokuratúry. Sťažoval sa však na karikatúru, ktorú dostal do daru špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- S kým diskutuje minister Susko o zrušení špeciálnej prokuratúry? Akademici o ničom nevedia
- Fico doniesol na výsluch fotku karikatúry pre Lipšica. Pri otázkach na poľovnícku chatu mu chýbala pamäť
- Velenie nás opustilo, vojna je nezmysel. Ukrajinskí vojaci opisujú boje pri Dnepri
- Slovenský stroj na peniaze sa zadrhol. Jeden z najbohatších Čechov počíta straty
- Zažiaril, kúpil ho slávny európsky klub a ticho. Stratený talent dáva góly iba Slovanu
- Bol v tajnej sieti lekárov pre prominentov. Pacienti nevedeli, že si uňho vypýtali smrť
V tlačenom vydaní denníka SME dnes nájdete vloženú špeciálnu prílohu Vlakový cestovný poriadok 2023/24. Dozviete sa v nej, ako sa od tejto nedele zmenia železničné spoje vo vašom regióne.
S kým diskutuje minister Susko o zrušení špeciálnej prokuratúry? Akademici o ničom nevedia

Politická dohoda na zrušenie špeciálnej prokuratúry sa našla, ale diskusia či odborníci, ktorí by to politikom odporučili, chýbajú. Aj keď minister spravodlivosti Boris Susko či predseda parlamentu Peter Pellegrini opakovane spomínajú oslovovanie odborníkov a akademikov, na fakultách práva po celom Slovensku o ničom nevedia.
Denník SME oslovil všetky slovenské univerzity, na ktorých sa dá právo študovať. K odporúčaniam pre Suskov rezort sa v tomto smere prihlásil len dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda. Úrad špeciálnej prokuratúry by zrušil a kauzy pod jeho dozorom nanovo prerozdelil.
„Existencia Úradu špeciálnej prokuratúry je za súčasných okolností potenciálnym kriminogénnym faktorom pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ tvrdí Burda.
Hovoriť o zhode sa však nedá. Proti zmenám sa ozvala prezidentka Zuzana Čaputová. Vyhlásila, že zrušenie špeciálnej prokuratúry by považovala až za nebezpečný krok.
- Komu môže pomôcť zrušenie Lipšicovho úradu: Špeciálna prokuratúra má skončiť, no stále sa čaká, čo bude s citlivými prípadmi, ktoré rieši. Stíhaní sú v nich ľudia blízki Smeru, oligarchovia, guvernér Národnej banky či bývalý riaditeľ tajnej služby. Zmena dozorového prokurátora, o ktorej sa hovorí, môže otvorené prípady zásadne ovplyvniť.
- Lipšic je pripravený odísť: Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa vzdá svojej funkcie, ak vláda verejne garantuje, že nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov. Boj proti organizovanému zločinu a korupcii podľa neho nikdy nie je a ani nemôže byť postavený na jednej osobe.
- Agenda bez konkurencie: Keby sa neblížil deadline na schválenie rozpočtu, tak ako prioritná agenda koalície by „reforma“ špeciálnej prokuratúry bola bez konkurencie. Podozrenie, že prioritnejšie nemôže byť nič z toho jednoduchého dôvodu, že vlastná sloboda má v očiach Fica a spol. vysokú hodnotu, sa vnucuje samo, píše Peter Schutz.
Fico doniesol na výsluch fotku karikatúry pre Lipšica. Pri otázkach na poľovnícku chatu mu chýbala pamäť

Prvý výsluch ku kauze stretnutí na poľovníckej chate premiér Robert Fico koncom októbra odriekol, druhý termín mu už prispôsobili. Namiesto žilinskej pobočky inšpekčnej služby, kde prípad vyšetrujú, vypočúvali Fica v bratislavskom Ružinove.
V prípade stíhaného policajta Martina Juhása, ktorý dal poľovnícku chatu odpočúvať, šéf Smeru prítomných prekvapil. Na výsluchu si takmer nič z chaty nepamätal.
Namiesto opisu rozhovorov však žiadal založiť do spisu fotku obrazu, ktorý nedávno dostal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic k päťdesiatke od svojich podriadených. Ide o karikatúru, na ktorej Lipšic v prokurátorskom talári odtína hlavy draka. V črtách tvárí sa dajú rozoznať niektorí politici vrátane Fica.
Obraz s kauzou poľovnícka chata priamo nijako nesúvisí, no Fico sa ním snaží navodiť dojem, že špeciálna prokuratúra funguje ako organizovaná skupina, ktorá ide šéfovi Smeru po krku, a preto ho nechala nahrať na poľovníckej chate pri obci Čifáre.
V krátkosti z domova:
- Žiaci v testovaní prepadli: Výsledky 15-ročných slovenských žiakov v medzinárodnom testovaní PISA 2022 sú tragické, vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker. V rizikovej skupine sa v oblasti čitateľskej gramotnosti ocitlo vyše 30 percent žiakov, ktorí nedisponujú základnými čitateľskými zručnosťami. Ešte väčší prepad zaznamenali v matematickej gramotnosti.
- Žilinka sa zastáva krajských prokurátorov: Generálny prokurátor Maroš Žilinka, bez ohľadu na politické rozhodnutie o budúcnosti Úradu špeciálnej prokuratúry, odmieta verejné spochybňovanie schopnosti prokurátorov krajských prokuratúr vysporiadať sa s trestnými vecami, ktoré sú aktuálne v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.
- Špión musí zaplatiť peňažný trest: Právoplatne odsúdený Bohuš Garbár z kauzy vyzvedačstva pre Rusko napokon bude musieť splatiť peňažný trest vo výške 15-tisíc eur. Rozhodol o tom Najvyšší súd. Garbár pôsobil ako spravodajský kontakt pre dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky. Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády.
Velenie nás opustilo, vojna je nezmysel. Ukrajinskí vojaci opisujú boje pri Dnepri

Keď ukrajinská armáda pred polrokom začala svoju protiofenzívu, odborníci považovali širokú rieku Dneper za najmenej pravdepodobné miesto, kde by mohli preraziť ruské pozície. Prekročiť rieku je totiž náročnejšie, ako dosiahnuť pozemný úspech.
Za posledných pár týždňov sa však stovkám ukrajinských vojakov nielenže podarilo rieku prekročiť, ale na druhej strane, okupovanej Rusmi, si vytvorili silnú pozíciu. Počiatočný priaznivý vývoj má však ďaleko od výhry. Rusi ich na východnej strane rieky totiž nepríjemne prekvapili.
„Každý deň sme sedeli v lese, kde na nás strieľali. Boli sme v pasci - všetky cesty a chodníky sú posiate mínami. Ruské drony neustále bzučia vo vzduchu, pripravené zaútočiť, len čo zbadajú pohyb,“ priblížil pre web BBC nemenovaný ukrajinský vojak, ktorý sa pred ruským ostreľovaním bránil niekoľko týždňov.
Operáciu ukrajinským vojakom sťažoval nedostatok zásob, problémy mali aj s ich presunom. Pri zaistení silnej pozície treba veľa všetkého - generátorov, paliva, potravín.
Ukrajinci si podľa vojaka mysleli, že keď sa im podarí vytvoriť predmostie, Rusi odtiaľ utečú a oni budú môcť v pokoji zásoby premiestniť. To sa však nestalo.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Moskvu pomohlo potopiť počasie: Keď sa minulý rok v apríli potopila loď Moskva, Rusi prišli o svoje najdôležitejšie plavidlo. K detekcii lode pritom nepomohli Ukrajincom zahraniční spojenci, ale počasie. Že to tak mohlo byť, teraz potvrdzuje aj veda.
- Zelenskyj podľa Klička stráca dôveru: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil“, a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu, tvrdí starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu.
- Ruský postup cez Marjinku: Ruská armáda v uplynulých týždňoch pomaly napreduje cez ruiny mesta Marjinka v Doneckej oblasti, uviedla vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny spravodajská služba britského ministerstva obrany. Ruskí vojaci teraz kontrolujú väčšinu zastavanej oblasti a ukrajinské sily majú stále pod kontrolou časti územia na západnom okraji.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Izrael chce tunely zatopiť: Izraelská armáda má pripravený plán na zaplavenie tunelov pod Pásmom Gazy morskou vodou s cieľom vyhnať z nich ozbrojencov palestínskeho hnutia Hamas, informoval denník The Wall Street Journal. Armáda zatiaľ nerozhodla, kedy k tomuto plánu pristúpi. V tuneloch môžu byť však aj stovky rukojemníkov.
- Hamas útok plánoval roky: Údaje a dokumenty získané od hnutia Hamas po útoku na Izrael ukazujú, že militanti tento útok dopodrobna plánovali niekoľko rokov. Izrael objavil v počítačoch, telefónoch, tabletoch, kamerách a mapách získaných od mŕtvych alebo zajatých militantov podrobné taktické plány útoku.
- Lov na vodcov Hamasu: Izrael sa rozhodol prenasledovať a zabíjať vodcov palestínskeho hnutia Hamas v zahraničí. Tvrdí to Ronen Bar, šéf izraelskej bezpečnostnej služby Šin Bet. Podľa neho sú udalosti zo 7. októbra tohto roka novým „Mníchovom“.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Gaza a budúcnosť informačnej vojny
- The Atlantic: Vojna v Kongu udržala planétu chladnejšou
- SPIEGEL International: Utečenci na Balkánskej ceste: Bezmenní mŕtvi Európy
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Slovenský stroj na peniaze sa zadrhol. Jeden z najbohatších Čechov počíta straty

Roky platilo, že spoločnosť Eustream je dojnou kravou energetického biznisu. Generovala zisky, ktoré sa počítali v stovkách miliónov eur. Profitoval z toho nielen štát, ale aj menšinový akcionár Energetický a průmyslový holding, za ktorým stojí jeden z najbohatších Čechov Daniel Křetínský.
Stroj na peniaze sa však zasekol a Eustream podľa najnovších údajov, ktoré zahŕňajú už aj rok 2023, spadol zo zisku takmer 265 miliónov eur do straty takmer 12,6 milióna eur. Ako dôvod sa v nej uvádza vojna na Ukrajine a výrazné prepady prepravy plynu cez slovenské územie.
Eustream za predchádzajúce účtovné obdobie prepravil necelých 17 miliárd kubických metrov plynu, rok predtým to bolo dvakrát viac. V najlepších časoch firma prepravovala viac ako 60 miliárd kubických metrov plynu ročne.
„Ide o značný pokles, ktorý je dôsledkom najmä zníženia tokov ruského plynu prechádzajúceho cez územie Slovenska v smere z Ukrajiny,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček.
V krátkosti z ekonomiky:
- Poslanci vyzvali Sulíka uhradiť škody: Poslanci Národnej rady vyzvali predsedu SaS a exministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu vo výške viac ako 634-tisíc eur, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval NKÚ. Vyplýva to z uznesenia, ktoré na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci.
- Protest proti Tesle sa rozširuje: Protest proti americkej automobilke Tesla sa zo Švédska rozšíril do Dánska. Prístavní robotníci a vodiči združení v dánskom odborovom zväze 3F prestanú zhruba o dva týždne v dánskych prístavoch vykladať autá a voziť ich do Švédska, čím zabránia spoločnosti Tesla obísť niekoľko týždňov trvajúcu blokádu.
- Vozidlá Tesla nie sú bezpečné: Vozidlá Tesla nie sú podľa bývalého technika tejto automobilky bezpečné na prevádzku na verejných komunikáciách. Niekdajší technik Lucasz Krupski nemeckému denníku Handelsblatt poskytol interné údaje Tesly vrátane sťažností zákazníkov ohľadom softvéru, ktorý sa stará o brzdenie a samoriadenie áut. Jeho snaha riešiť problémy interne ale vyznela do prázdna.
Zažiaril, kúpil ho slávny európsky klub a ticho. Stratený talent dáva góly iba Slovanu

Stredopoliar Martin Chrien pred šiestimi rokmi vyletel na majstrovstvách Európy do 21 rokov ako kométa. Nenápadný stredopoliar bol kľúčovou postavou, najproduktívnejším hráčom i najlepším strelcom Slovákov na ME do 21 rokov v Poľsku. Skóroval proti Anglicku i Švédsku, ešte predtým proti Poľsku na gól prihral. A na turnaji sa predal.
Z Plzne ho vykúpila slávna Benfica Lisabon. V drese Benficy debutoval pomerne skoro, už v auguste 2017. Portugalský gigant vyhral ligový zápas s Belenense 5:0, Chrien odohral posledných dvadsať minút. Ďalších 25 minút pridal ešte v portugalskom pohári. Viac ich už v súťažnom zápase nepridal, hrával iba za béčko.
Chrien nenaplnil v Benfice zmluvu a v januári 2021 zamieril ako voľný hráč do Mezőkövesd Zsóry FC. V maďarskej lige odohral 25 zápasov, dal jeden gól. V januári 2022 prestúpil do Pohronia, kde stihol odohrať osem ligových zápasov. Od leta minulého roka je v Ružomberku.
Tak trochu zabudnutý hráč sa po dlhšom čase pripomenul, keď vycvičil troch hráčov Slovana a skóroval ľavačkou. Ružomberok prekvapujúco remizoval na pôde úradujúceho majstra 2:2.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Bol v tajnej sieti lekárov pre prominentov. Pacienti nevedeli, že si uňho vypýtali smrť

Benita Alexander bola reportérkou americkej televízie NBC. Opakovala si, že ak má byť pri práci objektívna, od svojich respondentov si musí držať odstup. No chirurg Paolo Macchiarini bol špeciálny prípad. Stačilo, že sa na ňu pri podaní rúk pozrel, hneď cítila, že tentoraz to nebude schopná dodržať.
Zvádzal ju pomaly a premyslene. Aj prvý bozk naaranžoval tak, aby mala pocit, že je v romantickom filme. Dať sa jej ho rozhodol vo chvíli, keď sa s ňou lúčil vo výťahu. Najprv z neho vystúpil, potom sa otočil, zastavil oboma rukami dvere, aby sa nezavreli a naklonil sa k nej.
Keďže predmetom minisérie, ktorá o ňom vznikla, sú jeho experimenty s kmeňovými bunkami a syntetickými orgánmi, pôsobí trochu zvláštne, že sa v nej tak podrobne opisuje aj jeho intímny život.
No jeho kolegovia z prestížnej nemocnice v Štokholme, kde dostal priestor napĺňať svoje odvážne vízie, si myslia, že bez jeho intímneho života nemožno pochopiť ani ten jeho pracovný. Pretože nesmierne veľa vypovedá o tom, ako dokázal očariť a oklamať aj najväčších expertov a spôsobiť smrť tým, ktorí mu bezhranične verili.
V krátkosti z kultúry:
- Nešťastie zmenili na komédiu: Spočiatku film o nevere populárnej televíznej moderátorky Ilary Blasi a futbalového kapitána Francesca Tottiho vyzerá zbytočne. Kto však prekoná prvotnú nedôveru a možno aj všelijaké posmešky, nakoniec sa dočká skvelého kina, ktorému sa takmer nič zo svetovej produkcie nepodobá.
- Šturdíková vydáva unikátnu knihu: Fotografka Jana Šturdíková zhruba desať rokov zachytávala rôzne detaily chátrajúceho domu na Dunajskej ulici v Bratislave. Susedov žiadala, aby ju vpustili do svojich bytov, fotila kľučky, kovania, podlahy, zásuvky, zvončeky či vypínače. Z výsledku onedlho vznikne originálna kniha s jednoduchým názvom DOM.
- Novinky na Netflixe: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Rozhovory ZKH

Prečo chcú odvolávať predsedu Ján Mazáka? Prečo porovnávajú výroky advokáta Petra Kubinu s výrokmi ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka? Nebude táto vláda zneužívať Súdnu radu na šikanovanie nepohodlných sudcov? A čo hovorí na zámer Roberta Fica zrušiť Špeciálnu prokuratúru? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s členkou súdnej rady a sudkyňou Marcelou Kosovou.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Zase vidíme mafianizáciu štátu
- Vizita: Horúčka je pre telo náročný dej. Ktorý teplomer ukazuje najpresnejšie hodnoty?
- Všesvet: Na indickej motorke až domov. Slovákov neodradili defekty ani odpadávajúce súčiastky
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si hrachovú polievku so slaninou. Je sýta, chutná a len z pár surovín.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády a schôdza parlamentu
- Bratislavský samosprávny kraj s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou budú informovať o možnostiach riešenia nedostatku zdravotných sestier
- Ministerstvo hospodárstva predstaví návrhy na stabilizáciu cien energií v roku 2024
- Ukrajina a USA organizujú konferenciu o spoločnej výrobe zbraní
Dnes v histórii

Rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia vydala 6. decembra 1774 Všeobecný školský poriadok, na základe ktorého sa školy stali štátnymi a zaviedla sa povinná školská dochádzka pre deti od šesť do 12 rokov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
