Správu priebežne aktualizujeme
BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica schválila avizované zmeny, ktoré sa týkajú Úradu špeciálnej prokuratúry. Úrad špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica skončí k 15. januáru 2024 a jeho agendu preberú krajské prokuratúry.
Vláda zároveň odsúhlasila, aby sa legislatívna zmena prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní.
Nedá sa opraviť?
Premiér Robert Fico po skončení vlády potvrdil, že rušia Úrad špeciálnej prokuratúry, no Špecializovaný trestný súd ostane súčasťou súdnictva.
Zdôraznil, že toto všetko avizovali už v predvolebnom období. „Úrad Špeciálnej prokuratúry sa jednoducho nedá opraviť,“ skonštatoval premiér.
Predseda vlády doplnil, že ani Lipšicov odchod by nebol riešením a úrad špeciálnej prokuratúry podľa neho preukázateľne porušoval ľudské práva. Prokurátori z úradu podľa neho ostanú pôsobiť v systéme, či už na Generálnej prokuratúre SR, alebo na krajských a okresných prokuratúrach.

Skrátené legislatívne konanie, v ktorom by mal parlament túto novelizáciu prerokovať, premiér zdôvodnil hrozbou porušovania ľudských práv.
Špeciálna prokuratúra sa podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska stala systémovo zaujatá a len personálne zmeny by túto situáciu neriešili.
„Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak aby bol spokojný," uviedol Susko.
Systémovú zaujatosť podľa Suska dokazuje aj obraz, ktorý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dostal na narodeniny od podriadených. Ten podľa šéfa rezortu spravodlivosti absolútne neprimeraným spôsobom dehonestuje generálneho prokurátora, jeho námestníka a osoby z politického a podnikateľského prostredia (na obraze karikaturistu Danglára Lipšic bojuje proti viachlavému drakovi. Medzi hlavami sú napr. Robert Fico, Maroš Žilinka alebo Dušan Kováčik).
„Myslíme si, že toto jednoznačne ukazuje systémovú zaujatosť celého ÚŠP," skonštatoval Susko.
Prokurátori na krajských prokuratúrach nie sú podľa ministra spravodlivosti o nič menej erudovaní ako prokurátori ÚŠP.
Čistky v polícii
Vláda si tiež uvoľňuje cestu na dokonanie čistiek nepohodlných vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu.
V stredu schválila novelu zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorá znemožňuje policajtom, aby sa stali oznamovateľmi protispoločenskej činnosti.
Čurilla a ďalší elitní príslušníci policajného zboru požiadali o ochranu krátko pred voľbami.
Status, ktorý nadobudli po odobrení prokurátormi, im bol uznaný za ich stíhanie policajnou inšpekciou, ktoré bolo podľa NAKA vykonštruované a malo spomaliť alebo zastaviť vyšetrovanie vplyvných ľudí prostredia okolo strany Smer.

Aj preto minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu krátko po vymenovaní vlády nemohol naplniť svoj cieľ "okamžite ukončiť vojnu v polícii,“ keď vyšetrovateľov postavil mimo službu.
Viacerým súdy priznali predbežným opatrením nárok na návrat do aktívnej služby a zvrátili tak rozhodnutie ministra.
Ak parlament schváli nové znenie zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti, čo sa očakáva, Šutajovi Eštokovi už nebude nič brániť v tom, aby policajtov odstavil.
Vláda chce zároveň zmeny prijať v skrátenom konaní, čo znamená, že ich stihne predložiť na v stredu začínajúcu sa decembrovú schôdzu parlamentu. Nové pravidlá majú začať platiť okamžite po tom, ako by zákon vstúpil do účinnosti, teda už do konca roka.
Spomaliť tieto zmeny alebo ich zvrátiť ešte môže prezidentka Zuzana Čaputová alebo opozícia, ak sa obrátia na ústavný súd. Právny zástupca dotknutých vyšetrovateľov Peter Kubina pre SME povedal, že zmenu považuje za protiústavnú.
Poslanci hnutia Slovensko už v reakcii začínajú zbierať podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde.
Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris, Transparency International Slovensko a INEKO zverejnili na webe mojapeticia.sk výzvu za stabilitu právneho štátu na Slovensku, pričom ju chcú poslať Európskej komisii.
Ako informovala Nadácia Zastavme korupciu, občania ju už môžu podpisovať. Ako prvý tak urobil otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak. Zrušenie špeciálnej prokuratúry by sa totiž priamo dotklo aj kauzy vraždy novinára a jeho snúbenice.

Beata
Balogová
