BRATISLAVA. Slovenská noc dlhých nožov, keď vláda Vladimíra Mečiara odstavila na jednom rokovaní parlamentu desiatky nepohodlných ľudí z dôležitých funkcií, sa takmer na deň presne po tridsiatich rokoch opakuje.
Vláda Roberta Fica a Smeru spolu s Hlasom a SNS schválili na jedinom rokovaní vlády bez verejnej diskusie zásadné zmeny právneho štátu na Slovensku.
Výsledkom sú na jednej strane opatrenia proti nepohodlným vyšetrovateľom NAKA a špeciálnej prokuratúre a na druhej strane miernejšie tresty odsúdeným a stíhaným ľuďom, ktorých títo prokurátori a policajti vyšetrovali.
Kabinet schválil zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Jej prokurátori budú priamo podriadení generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, ktorý do viacerých káuz vstúpil rušením obvinení a postupy špeciálnej prokuratúry kritizoval.
Ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi z Hlasu sa zároveň otvára cesta na dokončenie čistiek v polícii.
Vláda totiž schválila aj zmeny v zákone o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti, ktorý po novom znemožní, aby tento inštitút poskytoval ochranu policajtom.
Od konca septembra ju požívali vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu a minister ich preto nemohol bez dovolenia Úradu na ochranu oznamovateľov postaviť mimo služby, čo predbežnými opatreniami vo viacerých prípadoch skonštatoval aj súd. O ochranu po schválení zákona okamžite prídu.

Obvinení a obžalovaní v dôsledku zmien v Trestnom zákone zas môžu dostať aj výrazne nižšie tresty, než im hrozili doteraz.
V parlamente chce vládna koalícia všetky tieto zmeny schváliť v skrátenom konaní, hoci časť z nich výrazne mení systém spravodlivosti na Slovensku.
"Prevalcujeme to všetko, nech sa deje vôľa Božia, že sa budú všetci diviť,“ hotoval sa mesiace pred Slovenskou nocou dlhých nožov Mečiar v Zlatej Idke, aj preto neskorší agresívny nástup vlády dostal názov valec zo Zlatej Idky.

Aké zásahy do právneho štátu prijala vláda:
1. Skončí špeciálna prokuratúra a s ňou aj Daniel Lipšic
Premiér Fico dlhodobo nazýva špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica zločincom a jeho odchod z Úradu špeciálnej prokuratúry aj minulý týždeň zaradil medzi kľúčové zmeny v systéme spravodlivosti na Slovensku.