BRATISLAVA. Progresívne Slovensko (PS) podáva podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS).
Na tlačovej besede o tom informovali poslankyne opozičného hnutia. Dôvodom podania podnetu je to, že ministerka podľa nich porušuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Porušenie zákona vnímajú v tom, že Šimkovičová aj po vymenovaní do funkcie ministerky naďalej pôsobí v internetovej televízii Slovan. Ako uviedla poslankyňa PS Zora Jaurová, Šimkovičová podľa nich porušuje predmetný zákon v dvoch paragrafoch.

Zákon mohol porušiť aj Kotlár
Spolu s poslancom parlamentu Petrom Kotlárom (SNS) v ňom vyzývajú ľudí na stiahnutie aplikácií na sledovanie danej televízie. Pri spote je i číslo účtu, kam môže verejnosť prispieť na podporu televízie.
Nadácia Zastavme korupciu zistila, že Kotlár, ktorý je tvárou TV Slovan, mohol porušiť zákon. Vo firme Televízia SLOVAN, s.r.o. totiž podľa výpisu z obchodného registra pôsobil ako konateľ až do 20. novembra 2023. Od 25. októbra je pritom poslancom Národnej rady.
Zákon zakazuje poslancom vykonávať podnikateľskú činnosť. Nadácia Zastavme korupciu sa preto obráti na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. V prípade porušenia zákona poslancovi Kotlárovi hrozí zrážka zo mzdy až strata mandátu.
Nadácia Zastavme korupciu upozorňuje na to, že SNS mala v minulosti v obdobnom prípade jasný postoj. Keď sa v prípade Igora Matoviča (Slovensko) našiel presah 21 dní, keď nemal zrušenú živnost a zároveň zastával poslanecký mandát, SNS hlasovala za stratu jeho poslaneckého mandátu.
Ide o hrubý rozpor s ústavným zákonom
Ako doplnila poslankyňa PS Zuzana Mesterová, z verejne dostupných zdrojov je očividné, že ministerka stále pôsobí v reklamnom spote propagujúcom predmetnú televíziu.
„To je v hrubom rozpore s ústavným zákonom na ochranu verejného záujmu, ktorý jasne hovorí, že verejný funkcionár nesmie prepožičiavať svoj hlas, ani svoj obraz na propagáciu akýchkoľvek súkromných alebo iných subjektov. Televízia Slovan je televízia, ktorá je organizovaná pod súkromnou obchodnou spoločnosťou a týmto svojim krokom ministerka jasne propaguje súkromnú spoločnosť a jej vysielanie," skonštatovala Mesterová.
Jaurová dodala, že Šimkovičová podľa nich porušuje i ten paragraf zákona, ktorý hovorí o konflikte záujmov pri členoch vlády a verejných funkcionároch.
Z relácií televízie Slovan je podľa nej očividné, že Šimkovičová naďalej pôsobí ako moderátorka napriek tomu, že je uvádzaná ako hostka. Poslankyňa dodala, že relácie akoby ani nemali moderátora a išlo o rozhovor ministerky s Kotlárom, kde si sami určujú témy. „Z povahy a dramaturgie relácie je očividné, že naďalej moderuje tú reláciu," vraví Jaurová.

Šimkovičová obvinenia odmieta
Za problematické označila, že toto vysielanie v princípe napĺňa vysielanie komerčného média, ktoré od sledovateľov pýta finančné príspevky na základe vysielania. Ministerka tak tiež dostáva i mediálny priestor v súkromnej televízii, pričom hodnota tohto priestoru sa dá vyčísliť.
Šimkovičová podľa progresívcov nevykonáva svoju funkciu dobre.
„Už jej minulosť a rozsiahly track record v dezinformačných médiách, xenofóbia a nenávistné prejavy, ktoré v nich šírila, takisto jej listy zahraničným kolegom či jej vyjadrenia k slovenskej kultúre a slovenským umelcom, to všetko ju na post ministerky kultúry diskvalifikuje aj jednotlivo," myslí si Jaurová.
Poukázala tiež na kapitolu ministerstva kultúry v programovom vyhlásení vlády. Tá podľa Jaurovej obsahuje mnoho nebezpečných zámerov, napríklad na ovládnutie verejnoprávnych médií či kontrolu kultúrnej tvorby. Rovnako poukázala i na to, že vláda avizuje znižovanie prostriedkov pre Rozhlas a televíziu Slovenska, k čomu podľa poslankyne Šimkovičová ani len nezaujala stanovisko.
Zasadnutie výboru malo byť podľa poslankyne Jaurovej dnes, no v dôsledku viacerých skrátených legislatívnych konaní, ktoré prišli do parlamentu, sa posunulo. Pravdepodobne bude na začiatku budúceho týždňa.
Ministerka je presvedčená, že sa nekoná nezákonne. "Ministerka odmieta všetky tvrdenia opozičných poslancov k údajnému porušeniu zákona. Všetko bude vysvetlené v najbližších dňoch," tlmočil stanovisko ministerky hovorca rezortu kultúry Pavol Čorba.
Nadácia ešte vo štvrtok revidovala svoje vyhlásenie, priznala, že jej záver o možnom porušení zákona zo strany poslanca Kotlára bol chybný.
"Po dôkladnejšom naštudovaní a upozornení od niekoľkých právnikov, poslanec stihol ukončiť funkciu konateľa vo firme do zákonnej 30-dňovej lehoty," potvrdila nadácia. Za predchádzajúce stanovisko sa ospravedlnila.