BRATISLAVA. Svedok Vojtech Ollé opísal pred súdom ako mal vyzerať únos ženy, ktorej pozostatky našli v sude s kyselinou. Z únosu a následnej likvidácie Andrey Vlčekovej je obžalovaný jej manžel - Miroslav Vlček. Ollé je jediný z trojice páchateľov, ktorý sa k skutku priznáva.
Andrea zmizla v roku 2016, sud s jej telesnými pozostatkami našli policajti o päť rokov neskôr pri náhodnej prehliadke Vlčekovho skladu. Podľa obžaloby sa mal chcieť Vlček svojej manželky zbaviť z pomsty, pretože ho usvedčovala z podvodov.
„Prepáč Andrea, ale ja mám jedného pána, ktorému slúžim," povedal údajne Ollé Andrei, keď mu v sklade vo Veľkých Ripňanoch núkala stovky tisíc eur, aby ju pustil.
Za jej únos mal pritom Ollé zinkasovať násobne menej. Trom komplicom vraj Andrein bývalý manžel, Miroslav Vlček, zaplatil 30-tisíc eur. Dnes stojí pred súdom nielen za objednávku únosu, ale aj pre Andreinu vraždu.

Ollé mal za úlohu Andreu uniesť a počkať v sklade na Vlčeka. Pred súdom opísal, že tam so ženou strávil niekoľko hodín, počas ktorých sa rozprávali a fajčili. Andrea plakala a dookola sa ho pýtala, kto ju dal uniesť. Ollé jej to nechcel prezradiť.
Povedal jej len vraj, že sa má ísť pozrieť z okna. V aute totiž počas cesty ležala, a v sklade svojho muža nikdy predtým nebola. Keď si podľa okolia uvedomila, kde je, podľa únoscu sa veľmi zľakla. Prosila ho, nech ju pustí, hovorila mu, že ju jej manžel určite zabije.

Ollému vraj sľúbila hocikoľko peňazí, ak ju pred príchodom Vlčeka zo skladu nechá odísť. Ten to však odmietol a spoločne čakali na jej manžela, ktorý si vraj zatiaľ na námestí v Hlohovci robil alibi. Podľa Ollého chcel byť totiž v čase únosu na kamerách, preto mu trvalo niekoľko hodín, kým do skladu prišiel.
Andreu vraj zatiaľ Ollé hodiny upokojoval, že Vlček ju chce týmto spôsobom "len prinútiť podpísať papiere" ohľadom majetkov. „Potom ťa zoberiem domov," hovoril jej.
V článku sa dočítate:
- prečo sa Ollé cítil Vlčekovi zaviazaný,
- čo sa podľa neho stalo po príchode do skladu,
- ako sa na únos Andrey pripravovali,
- prečo sa Ollé rozhodol začať spolupracovať s políciou.
Keď však Vlček do hangáru prišiel, odohrali sa veci, ktoré podľa neho neboli súčasťou ich dohody. „Bola to taká obrovitánska chyba v mojom živote, že by som to určite neopakoval," kajal sa pred trojčlenným senátom Ollé, ktorý si za únos Andrey odpykáva viac ako šesťročný trest.
Cítil sa zaviazaný
Ollé vypovedal takmer dve hodiny. Sedel len niekoľko metrov od Vlčeka, ktorého usvedčuje. Podľa jeho slov sa spoznali v roku 2014 vo väzbe v Justičnom paláci. Začali sa rozprávať o budúcnosti a dohodli sa na spolupráci, keď sa dostanú na slobodu.
Ollé vraj potreboval nejaký "biznis pre svojich chlapcov", ktorými mali byť ďalší únoscovia Andrey - Mladen Despotovski a Jozef Péter. Všetci sa spoznali vo väzení.
Vlček hovorí, že Ollého nepozná a popiera, že by sa predtým stretli. Vraj sa mohlo stať, že boli naraz v jednom ústave, ale určite nie na tom istom oddelení. Dozorový prokurátor Daniel Lipšic však Ollého tvrdenia na súde podporil výpisom z Justičného paláca, píše sa v ňom, že Ollé a Vlček sa vo väzbe mohli stretnúť.
Ollého prepustili v roku 2016 a Vlčeka vraj nekontaktoval. Zamestnal sa v lakovni áut a snažil sa "vyhýbať zločinu". Neskôr mu vraj Vlček zatelefonoval, keď prepustili aj jeho. Dohodli si stretnutie, na ktorom sa mu Vlček údajne posťažoval na exmanželku.

Údajne ho podvádza, prepísala majetky firmy, kým bol vo väzbe, začala proti nemu svedčiť na NAKA a nedovolí mu stýkať sa deťmi. „Vedel to zahrať do takej formy, aby som mal na ňu svojský názor a požiadal ma, aby som im zabezpečil stretnutie,“ uviedol Ollé. Údajne nevedel, že Andrea v tom čase spolupracovala s políciou a na Vlčeka rozsiahlo vypovedala v ekonomickej trestnej činnosti.
Ollé sa navyše cítil Vlčekovi zaviazaný. Myslel si totiž, že zabezpečil jeho podmienečné prepustenie z výkonu väzby, hoci mal naň nárok.
Vlček mu následne vraj predstavil svoj plán, ako by mal únos Andrey vyzerať. Únoscovia sa mali tváriť, že sú operatívci z NAKA a volajú ju na výsluch, na ktoré vtedy často chodila. Podľa Ollého nechceli použiť násilie, predpokladali, že Andrea nasadne dobrovoľne do auta a oni ju odvezú do skladu k Vlčekovi.
Sparťanské prípravy
Ollé mal následne s ponukou 10-tisíc pre každého osloviť Despotovského a Pétera. Únos si plánovali mesiace, počas ktorých im vraj Vlček ukázal denný režim svojej manželky. Hovoril im vraj, že keď Andrea podpíše papiere a jemu sa podarí získať späť majetky, pustí ju.
Štvorica sa podľa slov Ollého dohadovala za "sparťanských podmienok". Cez telefóny takmer vôbec nekomunikovali, v sklade si nechávali na stole papieriky a vybavili si aj nevystopovateľné SIM karty. Vlček im na únos údajne zabezpečil aj auto, žltú fábiu.