Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.
Šiesti členovia Súdnej rady chcú odvolávať jej predsedu Jána Mazáka. Opakovane podľa nich porušuje svoje povinnosti a vyčítajú mu aj jeho mediálne vystúpenia. V rade je dlhodobo názorový rozpor medzi členmi volenými sudcami a tými, ktorých vymenovali prezidentka Zuzana Čaputová, vláda a parlament.
„Stále zastávam názor, ktorý som zastávala aj vtedy, keď kandidoval terajší pán predseda. Povedala som, že si myslím, že predsedom Súdnej rady by mal byť zástupca sudcov. To si myslím stále,“ hovorí členka Súdnej rady a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave MARCELA KOSOVÁ.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo chcú odvolávať predsedu Súdnej rady a či má ambíciu sa stať predsedníčkou,
- prečo chceli na Súdnej rade riešiť výroky advokáta Kubinu,
- ako sa pozerá na návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Medzi 20 bodmi na odvolanie predsedu Súdnej rady je veľa procesných vecí, ktoré by možno verejnosť celkom nepochopila, ale na ktoré možno môžete mať len iný právny názor. Sú tam aj výčitky k mediálnemu vystupovaniu Jána Mazáka. Vyčítate mu aj kriminalizáciu celej generácie sudcov, lebo povzbudzoval mladých, aby generačne obmenili súdy aj Súdnu radu. Aspoň mne to laicky až tak vážne nepripadalo z tých 20 bodov.
Asi preto, že laicky. Povedali ste, že pán Mazák má iný právny názor. Netušíme však, aký má názor na týchto 20 bodov. Najskôr sme mu chceli takpovediac dať šancu, keď sme 25. augusta štyria členovia Súdnej rady podali návrh s týmito istými bodmi, s tým, že sme nechceli priamo iniciovať jeho odvolávanie, ale chceli sme prejsť jeho pochybenia. Nech sa o tom porozprávame na zasadnutí Súdnej rady verejne.
Ak by desať a viac členov Súdnej rady dospelo k názoru, že týmto porušil povinnosti, navrhli sme prijať také uznesenie, bolo by zrejmé, že treba podať návrh na jeho odvolanie. K tomuto sme sa však nedostali, pretože od 25. augusta sa stále ten bod programu záhadne posúval. Pri pohľade na históriu zasadnutí Súdnej rady neexistuje bod programu, ktorý by sa tri mesiace nedostal na reálne prerokovanie.
Aj ste sa ho pýtali prečo?
Nie, lebo to vždy bolo tak, že akože sa to nestihlo. Zasadáme väčšinou približne tri dni. V októbri sme zistili v stredu, keď sa to malo prerokovať vo štvrtok, že vtedy nebude prítomný. Povedali sme, že nechceme, aby nebol prítomný, pretože to má byť debata s ním. Takže sme sa vôbec nedostali k debate s ním o týchto bodoch.
Síce povedal, že je pripravený, že má šesť strán protiargumentov. Nikdy sme ich však nevideli, nedostali sme sa k tomu. Nič nám o nich nepovedal. Dospeli sme teda k názoru, že ak sa chceme vôbec dopracovať k tomu, aby sa tieto body verejne prerokovali, tak nám nezostávalo nič iné, len ako šiesti členovia Súdnej rady podať návrh na jeho odvolanie. Podľa nás porušuje svoje povinnosti.
Tam už zákon striktne hovorí, že do 15 dní musí predseda Súdnej rady určiť termín zasadnutia, lebo sme zároveň navrhli, aby bolo zvolané zasadnutie podľa určitého ustanovenia. Ak tak neurobí, deň zasadnutia jena 30. deň od podania návrhu o 13. hodine. Návrh na jeho odvolanie sme podali 14. novembra a 14. decembra by bol tridsiaty deň o 13. hodine, aj keby to pán predseda nezvolal. Zvolal to na 14. decembra o 13. hodine.
Ak by sa podarilo odvolať ho, chceli by ste kandidovať za predsedníčku Súdnej rady?
Som v Súdnej rade sedem rokov a nikdy som takúto osobnú ambíciu nemala. Som tam na základe volieb západoslovenského volebného obvodu. Pán predseda hovoril o nejakom bratislavskom obvode, taký neexistuje. Nás zvolili zástupcovia Trnavy, Trenčína, Špecializovaného trestného súdu, Nitry a Bratislavy.
Hlasov mimo Bratislavy bolo viac ako bratislavských. Konkrétne som mala 72 percent zúčastnených voličov. Žiadna Bratislava ma nezvolila. V súčasnosti reprezentujem sudcov západoslovenského volebného obvodu. Predtým celého Slovenska. Nikdy som tam nešla s tým, že raz budem predsedníčkou Súdnej rady. Pracujem tam sedem rokov z mesiaca na mesiac. Hovorím tam svoje názory, dávame návrhy bodov na zasadnutie.
Stále zastávam názor, ktorý som zastávala aj vtedy, keď kandidoval terajší pán predseda. Povedala som, že si myslím, že predsedom Súdnej rady by mal byť zástupca sudcov. To si myslím stále. Tento názor som nezmenila. Ktokoľvek zo zástupcov sudcov u mňa bude mať podporu, ak bude kandidovať.
Pred dvoma týždňami minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v podstate bezprecedentne zaútočil na sudcu Michala Kubiša, ktorý vydal jedno z prvých neodkladných opatrení pre policajtov. Aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) napísal, že ďakuje spolužiakovi Kubinovi a dodal: „Chcem sa poďakovať týmto aktivistom, ako nám uľahčujú urobiť systémové zmeny v holubníku nazvanom justícia.“
Napriek tomu ste začali pri tom bode primárne riešením výrokov advokáta Petra Kubinu. Necítite rozdiel medzi tým, keď povie niečo takéto predstaviteľ vlády, ktorá má aj právomoc disciplinárne stíhať sudcov, a keď to povie radový advokát na obhajobu svojich klientov?
Ak by to povedal radový advokát, tak je to určite v poriadku. V nejakej svojej bubline, ktorá si číta jeho statusy, alebo to povie niekomu. Pán Kubina však nie je radový advokát. Má rovnaký mediálny výtlak ako napríklad Daniel Lipšic.
“Máme všelijakú históriu, ale teraz tvrdiť, že keď sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry, tak prokurátori krajských prokuratúr budú konať nezákonne a stopia spisy, podľa mňa absolútne nemá nič spoločné s realitou. Je to dokonca dehonestovanie týchto prokurátorov.
„
Alebo Marek Para, nie?
Neviem, že by nadával na sudcov. To, že vedie nejaké odborné debaty, či už pán Kubina, alebo pán Para, alebo má iné odborné názory, ma nezaujíma. To patrí do verejného priestoru. To som povedala aj vo vzťahu k pánu ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi. Že nech sa páči, nech hovorí o tom, že nesúhlasí s rozhodnutiami, ale nemôže útočiť na sudcu.
Vo štvrtok alebo v piatok to povedal, hneď v sobotu sme poslali my nehodní štyria, ako nás pán predseda nazýva, návrh bodu zasadnutia do Súdnej rady, ktoré bolo potom v utorok. Navrhli sme prijať uznesenie, že keďže pán Kubina je tak verejne známy, že jeho vyjadrenia a jeho útoky na sudcov... Na sudcu Juraja Kapinaja povedal, že má vyzliecť talár a zahodiť diplom. To sú dehonestujúce výrazy.
Keď minister vnútra povie, že sa zamyslí nad tým, či podá trestné oznámenie alebo sa dohodne s ministrom spravodlivosti, že bude konkrétny sudca disciplinárne stíhaný za to, že nejako rozhodol... Navrhli sme uznesenie v tom zmysle, že to absolútne odmietame, že je takéto pranierovanie sudcov neprípustné. Dôrazne sme upozornili v návrhu uznesenia, že nech sa páči, veďte všetci odbornú debatu, ale nikdy nesmiete útočiť na sudcov.