Príjemný víkend! V najhoršom období užívala päťdesiat benzodiazepínov denne. Lieky, ktoré spôsobujú závislosť, jej spočiatku napísala lekárka, neskôr si ich začala zháňať na čiernom trhu. Po tom, ako speváčka I am Rosie absolvovala liečenie, sa s ňou zhovárala reportérka Soňa Jánošová. Česká umelkyňa veľmi otvorene hovorí o závislosti od liekov, o tom, čo ju k nej priviedlo aj aký náročný bol liečivý proces. Súčasne sa snaží robiť osvetu o téme, ktorá je zatiaľ v spoločnosti tabu.
Pritom počet predpísaných škatuliek lieku Neurol, ktorý sa užíva na riešenie úzkostných stavov, stúpa aj na Slovensku. Vlani bol liek predpísaný 170-tisíc pacientom. Oproti iným návykovým látkam však majú lieky v očiach verejnosti pozitívny imidž a mnohým ľuďom nemusí spočiatku dôjsť, aké riziko predstavujú. Aj o nich píše Soňa Jánošová.
Dlho sa o nej hovorilo, dlho sa na ňu čakalo. O to väčšie očakávania nová Perinbaba vyvolávala. Zvlášť, keď ide o posledný film jedného z najvýraznejších slovenských režisérov. Aký je, zhodnotil reportér Daniel Bernát. A Kristína Kúdelová sa zhovárala s hercom René Štúrom, ktorý v novej Perinbabe tiež účinkuje. V rozhovore však hovorí aj o tom, prečo je dôležité udržiavať národné tradície.
Do kín prišiel tento týždeň aj film Emília o prvej dáme slovenského herectva, Emílii Vášáryovej, píše o ňom Soňa Jánošová. A kolega Michal Dudoň prináša profil speváčky Taylor Swift, ktorú vyhlásili za osobnosť roka magazínu Time. V doterajšom zozname je skôr výnimkou. Väčšinou boli totiž takto titulovaní muži, často štátnici či podnikateľskí magnáti. Ako však konštatoval magazín, v rozdelenom svete, kde zlyháva príliš veľa inštitúcií, dokáže mať Swift pozitívny vplyv na veľké množstvo ľudí.
Bola závislá od liekov: Aby som fungovala, užívala som päťdesiat tabletiek denne

„Asi najhoršie na tejto závislosti je, že si ju neuvedomíte. Nekupujete si predsa drogy ani alkohol, užívate lieky, ktoré vám majú pomáhať, ktoré vám predpísal doktor, a tak si niektoré varovné signály asi ani nevšimnete. Lenže benzodiazepíny mi vyvolávali epileptické záchvaty a narúšali krátkodobú pamäť do takej miery, že som sa ľudí dokola pýtala na to isté,“ vraví česká speváčka I am Rosie.
V najhoršom období užívala päťdesiat benzodiazepínov denne. Lieky jej spočiatku napísala lekárka. Postupne sa jej ich užívanie vymklo spod kontroly tak, že ich kupovala na čiernom trhu a išlo jej o život.
„Abstinenčné príznaky sú pri liekoch oveľa nebezpečnejšie ako pri alkohole. Tam ide naozaj o život, ľudia dostávajú epileptické záchvaty a pri detoxe môže človek zomrieť. Lieky navyše ničia pečeň oveľa rýchlejšie ako alkohol. Ja sama som napríklad bola po pár mesiacoch užívania v takom stave, že mi lekár na príjme povedal: Buď tu zostanete, alebo do pár dní zomriete,“ hovorí.
V rozhovore sa dozviete, ako rýchlo sa človek dostane k užívaniu päťdesiatich tabletiek a ako vyzerajú abstinenčné príznaky a prečo ich môže prežívať aj rok po abstinencii, prečo sa u nej rozvinula závislosť a prečo trval jej nástup iba pár týždňov, prečo je od liekov závislých veľa zdravotníkov a prečo sa lieči iba málo ľudí či ako vyzerala jej liečba, prečo ju absolvovala dvakrát a čo na nej bolo najťažšie?
Abstinenčné príznaky môžu trvať aj rok. V čom sú benzodiazepíny nebezpečné?

Popri liekoch na bolesť, krvný tlak a srdce sa minulý rok na prvých pätnástich priečkach predpisovaných liekov objavili aj lieky Stilnox a Neurol. Hypnotikum Stilnox sa používa na liečbu nespavosti, anxiolytikum z triedy benzodiazepínov na riešenie úzkostných stavov.
Na porovnanie, v baleniach na škatuľky ide o porovnateľný počet predaných kusov ako pri kvapkách do nosa Otrivin a Acylpirinu, určeného na znižovanie teploty a bolesti. Stilnox a Neurol pritom už po krátkom čase užívania môžu vyvolať závislosť. Kým v prípade hypnotika Stilnox jeho spotreba klesá, počet predpísaných škatuliek lieku Neurol stúpa.
„Ak sa necítite dobre a trápi vás úzkosť, užijete liek. V krátkom čase nastane úľava od úzkosti. Na jednej strane je to výhra, ale na druhej vás to naučí, ako jednoducho sa úzkosti zbavíte,“ vysvetľuje Libor Kišš, primár Kliniky drogových závislostí Psychiatrickej nemocnice Phillipa Pinela v Pezinku.
Úzkosť je však podľa jeho slov často nešpecifický symptóm, za ktorým sa môže skrývať veľa príčin. A pokiaľ sa neodstráni jej príčina, po vyprchaní účinku sa úzkosť môže dostaviť opäť. Ide teda len o dočasnú výhru.
Doma Emílii hovorili Zduteľ, v ateliéri u Picassa si dala iba vodu

Emília Vášáryová má na konte 152 divadelných a 121 televíznych inscenácií. K tomu treba prirátať takmer 50 dlhometrážnych a bezmála 40 televíznych filmov.
Do slovenských kín mieri dokument Martina Šulíka s názvom Emília, ktorý túto neuveriteľne plodnú a bohatú cestu poctivo mapuje. Je to pocta herečke, s ktorou chcel spolupracovať každý režisér naprieč generáciami. V každej úlohe totiž vedela stvárniť to, čo ich dielo potrebovalo.
„My sme veľmi rozdielne. Keď sme boli malé, tak mne hovorili Slniečko a mojej sestre Zduteľ. Ona sa totiž nikdy neusmievala,“ vraví v úvode dokumentu jej sestra Magda. Vážny výraz svojej staršej sestry napodobní na kameru a dokument ho dokladá viacerými detskými a tínedžerskými fotografiami.
Okrem herečky a jej sestry v dokumente hovoria viacerí kolegovia a kolegyne, filmoví a divadelní publicisti, postrehy pridávajú režiséri.
René Štúr: My Slováci sa ľahko dáme kúpiť a lacno sa dáme predať

Keď mu z kučeravých vlasov zapletú vrkoče, raz dva je z neho zbojník alebo hrdina na jánošíkovský spôsob. René Štúr sa v podstate celú svoju hereckú kariéru hrá so slovenským ľudovým archetypom a s humorom ho komentuje. V divadle aj v seriáloch, nedávno napríklad v Uhorčíkovi.
V skutočnosti však nepatrí k tým, čo potrebujú vidieť slovenský národ v negatívnom svetle. Z viacerých vecí je síce smutný, najmä ak sa na ne díva z perspektívy Rakúska, kde teraz býva. Na Slovensko je však hrdý.
Plný lásky k Slovensku je aj film Perinbaba a dva svety, kde hrá René Štúr krkavčieho zloducha, inšpirovaného ľudovou rozprávkou. Hoci ešte nevedel, že to bude posledný film Juraja Jakubiska, bol nadšený tým, že spolupracuje s niekým, kto sa aj na to najtradičnejšie, čo v kultúre máme, dokáže pozrieť z nečakanej perspektívy a s vôľou prekročiť limity, ktorými sme zvyčajne na Slovensku zviazaní.
Nová Perinbaba nie je pre nostalgických fanúšikov

Dlho sa o nej hovorilo, dlho sa na ňu čakalo. O to väčšie očakávania nová Perinbaba vyvolávala. Zvlášť, keď ide o posledný film jedného z najvýraznejších slovenských režisérov.
Juraj Jakubisko sa vrátil k rozprávkovej postave, ktorá mu už raz úspech priniesla. Rozprávanie príbehu sa začína návratom k prvej Perinbabe. Očividne sa rátalo aj s novým publikom, ktoré už starší film nepozná naspamäť. Rýchlo sa však ukáže, že hrdinom druhého filmu bude nová postava.
Dej sa postupne stáva neprehľadným, zjavujú sa v ňom podivné motívy bez opodstatnenia a vyvoláva to nejednu otázku. V tej spleti udalostí prestáva byť jasné, o čo vlastne ide, čo je pre Lukášovu misiu určujúce a čo chce vlastne Juraj Jakubisko vyjadriť.
Je hrdinkou svojho vlastného príbehu. Osobnosťou roka magazínu Time je Taylor Swift

Osobnosťou roka magazínu Time za rok 2023 sa stala americká speváčka Taylor Swift. Tá má za sebou rok plný úspechov. Jej turné Eras Tour, skladajúce sa zo skladieb a ér jej tvorby, prilákalo na štadióny ľudí po celom svete. Film o turné lámal rekordy a jeho distribútor AMC Theaters ho označil za najlepšie zarábajúci koncertný film v histórii.
Len počas otváracieho víkendu zarobil viac ako 90 miliónov dolárov v pokladniciach v Spojených štátoch a viac ako 30 miliónov dolárov na medzinárodnej úrovni. Okrem toho koncerty povzbudili miestnu ekonomiku až tak, že sa začal používať pojem efekt Taylor.
Fanúšikovia prichádzali na koncerty z celého sveta, bývali v hoteloch, míňali peniaze na mikiny, LP platne z limitovanej edície. Priemerný účastník turné údajne minul takmer 1300 dolárov.
Swift vníma výdavky a úsilie, ktoré vynaložili fanúšikovia, ako niečo, čo im musí splatiť. "Museli naozaj tvrdo pracovať, aby získali lístky," povedala pre Time. "Chcela som preto odohrať šou, ktorá bude dlhšia, ako mohli očakávať."
Bol v tajnej sieti lekárov pre prominentov. Pacienti nevedeli, že si uňho vypýtali smrť

Paolo Macchiarini neuznáva pápeža Františka. Proti jeho osobe nič nemá, no neuznával dôležitosť, aká sa pripisuje jeho funkcii. Je presvedčený, že on je viac. Nado mnou je už len Boh, hovoril svojim kolegom s plnou vážnosťou. A oni sa nesmiali.
Diváci minisérie s názvom Krivák so skalpelom si však budú môcť urobiť iný obraz. Pri operáciách postupoval chladnokrvne a pred verejnosťou vždy vystupoval dostatočne sebavedomo na to, aby verili, že presne vie, čo robí. No vždy pritom robil jednu a tú istú nepochopiteľnú chybu.
A ňou bolo, že mimoriadne rád chodil do televízie a prijímal ponuky na to, že o ňom nakrútia dokument alebo reportáž. Cítil sa pri tom tak bezpečne, že dovolil štábu, aby mal svoju techniku zapnutú aj počas prestávok. Vďaka tomu si filmári a reportéri mohli nakrútiť situácie, keď sa príliš nekontroloval.
Vtedy si možno nikto nevšimol, že aj tieto zábery sú dôležité. Dnes, keď je známy kontext jeho práce a bublina nadšenia okolo neho praskla, poskytli režisérovi Benovi Steelovi materiál so vzácnou výpovednou hodnotou.
Rok navyše pre veľké psy. Vyvíjajú liek na predĺženie života

Veľké psy majú oproti menším plemenám nevýhodu. Platí totiž, že čím je pes väčší, tým má kratšiu dĺžku života. Kým francúzsky mastif sa dožije v priemere päť až osem rokov, čivavy často žijú viac ako dvanásť rokov.
Tento výrazný rozdiel by mohol aspoň sčasti zmierniť liek od americkej spoločnosti, ktorá má za cieľ predĺžiť život psom. Ich liek zatiaľ nie je dostupný na trhu, no výsledky štúdií naznačujú, že majitelia psov by sa k nemu mohli dostať do pár rokov. Nebude však určený pre všetky plemená.
Kultúrne tipy

Svet Malého princa možno objaviť v Bratislave a odvahu ponúka aj týždeň dizajnu. Kam za kultúrou od 7. do 15. decembra?
Víkendový recept

Koláče, zákusky aj drobné pečivo. Vyberte si z našich receptov na najlepšie zimné dezerty s medom.
Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
