SME

Fico si pamätá, čo dokáže ulica. Protivládne protesty škodia aj Pellegriniho kandidatúre

Po úspechu v Bratislave opozícia organizuje ďalšiu sériu demonštrácií.

BRATISLAVA. Prečo by na premiéra malo doliehať masové skandovanie "dosť bolo Fica, dosť bolo Fica" z protivládneho protestu? Veď jeho Smer s koaličnými partnermi Hlasom a SNS sa opiera o čerstvú podporu milióna dvestotisíc voličov spred dvoch mesiacov vo voľbách.

"Chcem sa spýtať pána Šimečku a ďalších. To idete organizovať rôzne podujatia, kričíte, chodíte po médiách?" pýtal sa v nedeľu v centrále Smeru, kde opäť útočil na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a jeho úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek nedávnym voľbám, predvianočnému obdobiu, chladnému počasiu a pomerne zložitej téme expresného rušenia špeciálnej prokuratúry však prišlo na narýchlo zorganizovaný protest Progresívneho Slovenska a ďalších opozičných strán minulý štvrtok zrejme až päťtisíc ľudí.

Išlo o najskorší protest proti novej vláde - už 43 dní po voľbách - a masívnosťou prekonal aj dlhšie pripravovaný prvý povolebný protest OĽaNO Igora Matoviča pred komplexom Bonaparte z roku 2016.

Stošesť dní po vtedajších marcových voľbách prišlo pred rezidenciu, kde býval Fico v prenajatom byte od neskôr odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, protestovať jeden a pol tisíca ľudí.

Opozícia nemá dosť hlasov, aby rušenie špeciálnej prokuratúry a znižovanie trestných sadzieb za korupciu zastavila, ale voči verejnému odporu nie je Fico imúnny.

SkryťVypnúť reklamu

Už v utorok chce opozícia ďalšími protestmi nielen v Bratislave, ale aj ďalších mestách ukázať, že pomerne masívny protivládny odpor neexistuje len v jej volebnej bašte - hlavnom meste.

"Protestná vlna ľudí na Slovensku proti únosu demokracie a právneho štátu rastie," pozýva opozícia ľudí na protesty.

Vládnej koalícii to marí snahu o expresné zásahy do právneho systému, kým voličov oslovuje 13. dôchodkami, mimoriadnym príspevkom pre dôchodcov či štátnou pomocou s hypotékami.

Z dlhodobého hľadiska môžu protesty pomôcť najmä PS napodobniť Matovičov úspech z volieb 2020, ktorým predchádzali práve protesty Bonaparte. Uškodiť môžu aj prípadnej prezidentskej kandidatúre lídra Hlasu Petra Pellegriniho.

1. Fico už zažil, čo dokáže ulica. Od protestov neodrádza

"Dosť bolo Pašku, nechceme frašku," kričal v novembri 2014 počas Ficovej vlády dav stoviek ľudí pred domom vtedajšieho podpredsedu Smeru a predsedu parlamentu Pavla Pašku v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Piešťanská nemocnica vtedy podľa verejných informácií kupovala predražený CT prístroj od firmy, v ktorej Paška v minulosti pôsobil. Išlo o ojedinelý prípad, keď kauzy v zdravotníctve priamočiaro ukazovali na najvyššie postavených ľudí v Smere.

Aj keď do volieb zostával ešte rok a štyri mesiace a preferencie Smeru neklesali pod 33 percent, strana po protestoch odstavila z funkcií svoju ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú a napokon odstúpil aj predseda parlamentu Paška.

Fico verejný odpor kritizoval. Tvrdil, že mu helikoptéra s kamerou pravidelne pozerá do bytu na treťom poschodí. "Čo ma chcú vidieť v trenírkach? Niekto chcel tiež v Košiciach podplatiť upratovačky, aby sa dostali do domu Pavla Pašku a nafotili tam nejaké veci," tvrdil. Opozícia vraj "štvala ľudí do ulíc".

SkryťVypnúť reklamu

O dva roky neskôr počas protestov pred rezidenciou Bonaparte Fico opäť kritizoval organizátorov, nie však protestujúcich. Nazval ich "suterénom" s tým, že ani Smer by nemal problém nahnať ľudí do ulíc. "Je to frustrácia z volieb a politika nenávisti," komentoval.

Najdramatickejší vplyv mali protivládne protesty na Ficovu politiku v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka. Po sérii zhromaždení s účasťou desiatok tisíc ľudí premiér Fico zložil funkciu.

Protesty sa snažil zvaliť na podnikateľa a filantropa židovského pôvodu Georgea Sorosa, aby pôsobili tak, že nie sú vyjadrením vôle voličov, ale sú vyvolané zo zahraničia.

"Vidím tu rukopis, ktorý je v strednej a východnej Európe pomerne silný. Za päť minút bolo všetko zorganizované, zrazu boli natlačené desaťtisíce odznakov," konšpiroval o odznakoch s heslom "All for Jan" Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí odrádzal aj tvrdením, že sa na protestoch očakávajú násilnosti, keďže pred Úradom vlády našli naukladané dlažobné kocky. Zvolal preto aj bezpečnostnú radu štátu.

Napokon sa ku kockám prihlásila Bratislavčanka, ktorá si ich niekoľko odložila do kríkov pri nedávnej rekonštrukcii námestia, aby si ich vzala na záhradku.

Po štvrtkovom proteste sa Fico a ani ďalší členovia vedenia Smeru neuchýlili k podobným komentárom. Podpredseda strany a parlamentu Ľuboš Blaha tvrdil, že plne rešpektuje právo ľudí protestovať, aj keď ide o "progresívcov a liberálov".

Šéf Smeru nateraz kritizuje len organizátorov - opozičné strany.

2.Témou decembra nebudú len sociálne balíčky

Popri čistkách v polícii a zmenách v systéme spravodlivosti, ktoré odstavujú vyšetrovateľov a prokurátorov káuz niekdajších vlád Smeru, vláda expresne presadzuje stámiliónové sociálne balíčky.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme už budúci týždeň po schválení v parlamente bude môcť vláda týždeň pred Štedrým dňom tvrdiť, ako presadila 13. dôchodok 606 eur, mimoriadny príspevok 300 eur pre seniorov či príspevok štátu k splátkam hypoték.

Tzv. štedrý december, ktorým vláda čiastočne prekryje zásahy do právneho štátu, nemusí byť natoľko účinný, ak bude zatiaľ opozícia v uliciach mobilizovať voličov a z rušenia špeciálnej prokuratúry urobí hlavnú tému.

Fico už ohlásil, že všetky zmeny by si chcela vláda dať schváliť v parlamente do 22. decembra.

Keďže prezidentka Zuzana Čaputová návrhy vlády po ich schválení v parlamente plánuje vetovať, Smeru sa nemusí podariť zmeny do konca roka presadiť, keďže bude musieť veto prezidentky parlament prelomiť.

Opozícia sa preto bude musieť na prelome rokov vyrovnať s pokojnejším sviatočným obdobím, keď odpor verejnosti proti vládnym zmenám bude zrejme slabnúť.

SkryťVypnúť reklamu

3. Opozícia nenechá kandidáta Pellegriniho v úzadí

Už v januári bude musieť líder Hlasu a predseda parlamentu Pellegrini ohlásiť svoju kandidatúru na prezidenta, ak sa pre ňu rozhodne.

Viacerí opoziční politici, napríklad Ondrej Dostál z klubu SaS, upozorňujú, že Pellegrini sa komentovaniu vládnych zásahov do polície a prokuratúry vyhýba, v čom vidia úmysel.

"Peter Pellegrini je dnes už viac kandidátom na prezidenta, ktorý sa snaží byť za dobrého, ako predsedom Hlasu, ktorý by mal niesť zodpovednosť za všetko, čo robia jeho nominanti," tvrdí Dostál.

S výnimkou ministra vnútra Šutaja Eštoka z Hlasu tému rušenia špeciálnej prokuratúry reprezentujú najmä politici Smeru - premiér Fico, minister obrany Robert Kaliňák, minister spravodlivosti Boris Susko a tiež poslanec Tibor Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

Aj pre prípadnú Pellegriniho prezidentskú kampaň by bolo výhodnejšie, ak rušenie prokuratúry bolo už začiatkom roka dokonané a prestalo byť hlavnou verejnou témou.

Opozícia sa však cez verejné protesty pokúsi Pellegriniho pozíciu v úzadí demaskovať, keďže na zmeny musel dať ako jeden z koaličných lídrov súhlas.

V spoločnom vyhlásení lídri PS, SaS a KDH Pellegriniho v pondelok priamo vyzvali, aby zmeny zastavil.

Súvisiaci článok Pellegrini má pred Korčokom náskok, ktorý by mu závidel aj Fico na vrchole moci Čítajte 

"Ako nádejný prezidentský kandidát pán Pellegrini neustále hovorí o potrebe zjednocovať spoločnosť a kultivovať dialóg. Politické kroky od čistiek v polícii až po súčasnú likvidáciu špeciálnej prokuratúry sú k tomu v priamom rozpore," tvrdia a pripomínajú mu predvolebné vyhlásenie, že špeciálna prokuratúra sa môže rušiť po širokej diskusii.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda pritom návrh konzultovala len neverejne s dekanom Právnickej fakulty UK Eduardom Burdom, zverejnila ho v stredu minulý týždeň a v piatok už o ňom rokoval parlament.

Aj keď má Pellegrini podľa posledného prieskumu Focusu náskok vyše dvadsiatich percent pred Ivanom Korčokom, vládne zmeny do spravodlivosti mu môžu uškodiť.

"Môžu napokon zmobilizovať odporcov vládnej koalície. Korčok by mohol ťažiť z toho, že bude vnímaný ako protiváha k súčasnej vláde," tvrdí politológ UCM Jozef Lenč.

4. Progresívne Slovensko môže napodobniť OĽaNO proti Smeru

Keď analytici hodnotili volebné víťazstvo OĽaNO (dnes hnutie Slovensko) vo voľbách 2020, najčastejšie dôvodili tým, že líder Igor Matovič bol vďaka jeho dovtedajšej opozičnej politike najautentickejším protivníkom Fica a Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak by išiel k Počiatkovej vile Andrej Kiska zo Za ľudí alebo Michal Truban z PS, nemalo by to taký ohlas, ako keď tam bol Matovič," tvrdil šéf agentúry Focus Martin Slosiarik o výjazde straníkov OĽaNO na francúzsku Riviéru, kde v živom vstupe na facebooku ukazovali majetok niekdajších politikov Smeru.

Po protestoch Bonaparte sa Matovič stal najvyhlásenejším Ficovým odporcom.

Na decembrovej mobilizácii voličov by svoj budúci volebný úspech mohli postaviť aktuálne opozičné strany, najmä spomedzi nich najpopulárnejšie PS, ktoré už pred voľbami vystupovalo ako hlavný súper Smeru.

Pomôcť mu môže aj fakt, že PS, SaS a KDH pri protestoch nespolupracujú s Matovičom, ktorý bol už pred voľbami najmenej populárnym politikom.

V nedeľu opozíciu Matovičova strana vyzvala, aby ju "nešikanovali". Matovič pritom dodal, že sa nebude "nikomu doprosovať alebo vnucovať".

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentské voľby 2024 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 304
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 526
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 206
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 025
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 129
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 555
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 863
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 370
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu