BRATISLAVA. „Žiadna kauza z minulých čias nebude zametená pod koberec a každá bude riadne vyšetrená,“ opakuje minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu od začiatku decembra.
Prokurátori špeciálnej prokuratúry však v pondelok upozornili, že keď vojde do platnosti chystaná novela Trestného zákona, niektoré profilové kauzy budú premlčané a odsúdeným štát vráti majetok. S médiami hovorili z rekreačného centra v Starej Lesnej.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovoril o kauze Gorila, kde je stíhaný Jaroslav Haščák. Bývalého partnera spoločnosti Penta obvinila Národná kriminálna agentúra pred rokom z vedenia zločineckej skupiny a prania špinavých peňazí.
V článku sa dočítate:
- prečo by Ladislav Bašternák mohol dostať späť svoj majetok,
- ako sa zmení postavenie kajúcnikov,
- ako koalícia odôvodňuje potrebu zrušenia špeciálnej prokuratúry.
Po odsúhlasení novely v parlamente by sa však lehota premlčania spomínaných skutkov zmenila z 15 rokov na desať. Skutky, ktoré vyšetrovatelia dávajú Haščákovi za vinu, by boli premlčané už v roku 2015, respektíve v roku 2016.
„Moja rečnícka otázka je, či je v legitímnom záujme zákonom takto drasticky zasiahnuť do prebiehajúcich trestných konaní, ktoré budú musieť byť aj voči vplyvným oligarchom zastavené,“ vyhlásil Lipšic.
Kauza Gorila
- Najväčšia politická kauza v ére Slovenska, ktorá sa prevalila uniknutím spravodajského spisu s krycím názvom Gorila v decembri 2011.
- V spise anonymne zverejnenom na internete sa nachádzali informácie o odpočúvaní bytu na Vazovovej ulici, ktorý navštevoval vtedajší šéf investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák počas rokov 2005 a 2006.
- Nahrávky jeho stretnutí s politikmi a úradníkmi naznačovali korupčnú trestnú činnosť.
Novela podľa špeciálneho prokurátora zasiahne aj do kauzy Mýtnik III, kde je stíhaný okrem iných aj oligarcha a mecenáš Smeru Miroslav Výboh.
Je známe, že sa dlhodobo zdržiava v zahraničí, pobyt si udáva v Monaku.
Výboh je obžalovaný z prijímania úplatku. Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze ho usvedčuje, že prevzal 150-tisícový úplatok pre Petra Pellegriniho.
Aj v jeho prípade by sa lehota premlčania zmenila.
Bašternák by mohol dostať späť majetok
Novela podľa prokurátora Ondreja Repu vyzerá, akoby bola „šitá na mieru“, lebo v praxi sa stretávali s výhradami obvinených, ktoré sa v nej teraz objavili.
O treste prepadnutia majetku prokurátori poznamenali, že už vyhlásené konkurzné konania, v ktorých majetok ešte nebol speňažený, by mohli byť prerušené.
Súdy by museli opäť posúdiť, či sú splnené podmienky, avšak v mnohých prípadoch to môže byť problematické, vzhľadom na nález Ústavného súdu, ktorý rozhodol, že v niektorých prípadoch je zhabanie majetku protiústavné.

Prokurátori ako príklad spomenuli odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, ktorého majetok by sa mohol vrátiť, ak by novela bola prijatá.
Okrem Bašternáka však majú nádej získať svoj majetok aj tzv. konopní väzni, ktorým hrozilo, že im štát zhabe domy pre výrobu konopných mastí a kvapiek.
Zmenil by sa aj status spolupracujúcich obvinených, ktorí už nebudú môcť získať výhody, ak sami páchali závažnejšiu trestnú činnosť, ako ľudia, ktorých usvedčujú.
Prokurátori zo špeciálnej prokuratúry by síce mali prejsť na Generálnu prokuratúru, no ich kauzy by si mali rozdeliť na krajských.
Do desiatich dní od pridelenia spisu by mali noví prokurátori spísať záznam o výhodách kajúcnikov, čo podľa špeciálnych prokurátorov nie je možné.
Odpor aj protesty
Úrad špeciálnej prokuratúry dozoruje niektoré najzávažnejšie kauzy. Okrem vrážd a organizovaných zločineckých skupín aj ekonomickú kriminalitu a korupciu, ktorá často siaha do vysokých štruktúr politiky.

Koalícia novelu zákona odôvodňuje tým, že špeciálna prokuratúra sa nedá „opraviť“. Odvolala sa na 30 nálezov Ústavného súdu, keď zistil porušenia práv obvinených. Podľa Lipšica sa z tohto počtu špeciálnej prokuratúry týkali len tri nálezy.
„Všetky ostatné nálezy sa týkajú väzobných rozhodnutí Najvyššieho súdu,“ hovorí. V žiadnom prípade Ústavný súd nepovedal, že by trestné stíhanie nebolo dôvodné, pripomenul.
„Ideme pre pár kľúčových káuz, kde sú stíhaní ľudia, ktorý dosiaľ mali pocit, že sú nedotknuteľní, ohroziť aj stovky iných káuz. To je podľa mojej mienky problém,“ povedal Lipšic.
Expresný zásah Ficovej vlády sa nepozdáva ani prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá chce zákon vetovať a plánuje sa obrátiť aj na Ústavný súd. Tisíce ľudí vo štvrtok protestovali a ozvala sa aj odborná verejnosť či samotní prokurátori.
Európska komisia požiadala vládu, aby v zmenách bez riadnej konzultácie zatiaľ nepokračovala.
Novelu, ktorá okrem špeciálnej prokuratúry zasiahne aj do Úradu pre chránených oznamovateľov a výrazne zníži trestné sadzby, prijala vláda bez odbornej diskusie a návrh zverejnila až v čase rokovania.

Beata
Balogová
