Oprava: V článku sme uviedli nesprávnu informáciu, ohľadom okolností nového obvinenia Tibora Gašpara a Norberta Bödöra. V novom znení je skutok, za ktorí sú obaja obvinení, opravené. Za chybu ospravedlňujeme.
BRATISLAVA. Nové obvinenie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a oligarchu Norberta Bödöra vyrušilo premiéra Roberta Fica natoľko, že sa k téme neobvykle vyjadroval v nedeľu.
Pohoršene na tlačovej besede hovoril o tom, že vyšetrovateľ prípadu či prokurátor „sú úplne mešuge“ a „úplne mimo“.

„To čo je, zastrašovanie? To si myslíte, že keď vzniesli obvinenie voči Tiborovi Gašparovi, Norovi Bödörovi a neviem komu všetkému, že sa pokakáme teraz?“ pýtal sa Fico.
O špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi vzápätí vyhlásil, že je hlupák, ktorý nahovoril prokurátora Michala Šúreka, aby do niečoho takého vôbec šiel.
Detaily obvinenia naznačujú, prečo je tento prípad pre Fica taký citlivý.
Bödör s Gašparom podľa obvinenia na konci jednofarebnej vlády Smeru zachraňovali Fica pred možnou kompromitáciou. Pred voľbami v marci 2016 mali obavy, že sa verejnosť dostane video, ktoré údajne zachytávalo Ficove sexuálne dobrodružstvá.
Nahrávku mal podľa obvinenia podnikateľ Ivan Katrinec, ktorý sa angažoval napríklad aj v prípade Ivany Jánošovej, manželky niekdajšieho poslanca Smeru Vladimíra Jánoša. Tvrdila, že ju manžel týral, a hovorila, že doma balili peniaze do alobalu.
O tom, že Katrinec sa v danom období stal problémom pre Smer i Fica, vypovedal bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Povedal, že sa o tom dozvedel od nitrianskeho oligarchu Bödöra blízkeho Smeru niekedy na prelome jari a leta 2015.
„Táto osoba (Katrinec) mala mať videonahrávku z hotela Zlatý kľúčik, kde sa mal Robert Fico venovať nejakým sexuálnym praktikám s nejakými dievčatami,“ opísal Makó ešte koncom roka 2020.
„Vraj sa vyhrážal smerom do spoločnosti, že nahrávky zverejní a keďže sa blížili voľby v marci 2016, nebolo toto vôbec žiaduce,“ vypovedal.
Kto je obvinený
- Norbert Bödör - za prečiny podplácania a porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom,
- Tibor Gašpar - za prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom,
- Marián Zetocha - za zločin prijímania úplatku,
- Ľudovít Makó - za zločin prijímania úplatku a prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom,
- Peter Sloboda - za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za zločin prijímania úplatku a prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom,
- Boris Macala - za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za zločin prijímania úplatku a prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom.
Katrinca začali sledovať
Po rozhovore s Bödoröm Makó za úplatok od neho zorganizoval protiopatrenia.
Zapojil do nich svojho námestníka Petra Slobodu či ďalšieho podriadeného Borisa Macalu z Kriminálneho úradu finančnej správy. Zapojení boli podľa neho aj viacerí príslušníci SIS či NAKA.
Katrinca začali sledovať a zorganizovali aj jeho stretnutie s Bödörom v Zlatom kľúčiku.
Snahou bolo odkúpiť nahrávku a zamedziť, aby sa dostala na verejnosť.
Stretnutie dala partia z daňovej kriminálky aj nahrať, zariadenie z práce zabezpečil Makó. Katrinec však na stretnutie nahrávku nedoniesol a k dohode nedošlo.
Nasledoval preto ďalší pokus. Katrinca vylákal na stretnutie v izbe bratislavského hotela River Park nastrčený policajný operatívec. Zo schôdzky vraj opäť vznikla nahrávka.
„Katrinec na stretnutí ukazoval nejakú nahrávku, ale ako vyplynulo zo stretnutia, bolo zrejmé, že žiadnu nahrávku s Ficom nemá. Na základe tohto sa vlastne upustilo od ďalších krokov proti Katrincovi,“ opísal Makó.
Zapojený bol podľa neho aj ďalší zo spolupracujúcich obvinených, bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník.
"Akciu zadával Norbert Bödör, technickú časť zabezpečoval KÚFS a čo sa týka stretnutia, toto zabezpečoval Béďo Slobodník na základe pokynov Nora Bödöra," hovorí Makó.
Obvinenie sa týka odpočúvania kaviarne v centre Bratislavy. Informovali o tom Aktuality s tým, že tieto aktivity mali v minulosti eliminovať politické aktivity a ambície ľudí z hnutia Sme rodina.
Odpočúvaná totiž bola kaviareň Café u Krajniaka, ktorú vlastnil Milan Krajniak, neskorší minister práce. V malej miestnosti tam podľa obvinenia pred rokmi ktosi namontoval niekoľko nahrávacích zariadení. Polícia hovorí, že boli nelegálne.
O tom, prečo bola kaviareň odpočúvaná, rozpovedal vyšetrovateľom bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó ešte v novembri 2020, keď vypovedal v rámci kauzy Očistec.
"Čo sa týka Borisa Kollára, tak v rámci eliminovania jeho politických krokov a ambícií sme zabezpečili odpočúvanie priestoru kaviarne v Starom Meste niekde pri Kozej ulici, pod stolom, v stene, presnejšie to uviesť neviem, stretávali sa pri konkrétnom stole, a tak bolo inštalované zariadenie najskôr len pri tomto stole, a keď sa presúvali, tak boli záznamy aj z ďalšieho zariadenia umiestneného v stene, ktoré bolo silnejšie,“ povedal Makó.
V odpočúvanej kaviarni sa Krajniak podľa Aktualít stretával s priateľmi a debatovali o hnutí Sme rodina, ktoré v tom čase zakladal. Na stretnutiach sa objavil aj vtedajší politik Daniel Lipšic, budúci predseda hnutia Boris Kollár či Peter a Vladimír Pčolinskí.
Makó s políciou spolupracuje a vďaka nemu sa prípad vyšetruje, ale sám je od minulého týždňa obvinený z prijímania úplatku a porušovania dôvernosti ústneho a iného prejavu.
Obvinení sú aj Sloboda, Macala a tiež bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Marián Zetocha.
Advokáti obvinených aj v pondelok hovorili, že obvinenie zatiaľ nedostali, a tak sa ešte nevedia vyjadriť.
Viac nepovedala ani špeciálna prokuratúra, ktorá v piatok len potvrdila obvinenie s iniciálami a konkrétnymi trestnými činmi, za ktoré je vedené stíhanie.
Gašpar v nedeľu hovoril, že sa o novom obvinení dozvedel len z médií, čo považuje za porušenie ľudských práv. Predpokladá, že obvinenie je zrejme založené len na výpovedi Makóa bez ďalších dôkazov. Prípad označil za ďalší dôvod na zrušenie špeciálnej prokuratúry.
„Ide o tri roky staré veci, ktoré už dávno vedeli,“ povedal Gašpar, ktorý je dnes poslancom Smeru a šéfom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. V koalícii sa o ňom stále hovorí ako o budúcom šéfovi Slovenskej informačnej služby.
Útočili na vyšetrovateľa
Gašpar s Ficom hovorili v nedeľu o „angažovanej“ dvojici – o prokurátorovi Michalovi Šúrekovi a o vyšetrovateľovi Tomášovi Konečnom, ktorí stoja za obvinením.
Okrem slovných útokov na Konečného zverejnil Fico aj jeho údajnú správu kolegom. Ako už štandardne, Fico hovoril o súkromnej komunikácii, že „koluje všade“.
Konečný v správe písal kolegom priateľské upozornenie, že novým nadriadeným – „dosadenčekom“ – nemusia hovoriť detaily z vlastných rozbehnutých vyšetrovaní, ak im bude vypytovanie podozrivé. Pripomenul im, že ako policajti sú procesne samostatní a detaily konania sa týkajú len ich samotných, procesných strán a prokurátora.
„Na škodu v takomto prípade nie je ani úradný záznam z takéhoto rozhovoru,“ dával Konečný do pozornosti kolegom. Narážal tým zrejme na obavy z politických zásahov do práce polície, o ktorých sa po čistkách v polícii špekuluje.
Fico vyšetrovateľa obvinil, že navádza policajtov, aby vyrábali úradné záznamy, ktoré sa neskôr budú môcť zneužiť. Nič také v správe nebolo.
Gašpar s Bödörom sú obvinení aj v kauze Ezechiel 7, podľa prokuratúry sa angažovali, aby neboli poriadne vyšetrené kauzy Doprastav, Váhostav a Technopol Servis.
Zároveň je na dvojicu podaná obžaloba v kauze Očistec, čaká sa na začiatok súdneho procesu.
Bödöra už súdia v kauze Dobytkár, kde ide o agrodotácie, a čaká ho aj súd v kauze Valčeky za uplácanie.

Beata
Balogová
