BRATISLAVA 3. augusta (SITA) - Ministerstvo hospodárstva dostalo 98 požiadaviek na zmeny v chránených územiach. Najväčšiu časť predstavujú požiadavky na vyňatie časti, alebo celého územia obcí z chránených území. Takýchto žiadostí prišlo 76. V 48 prípadoch sa samosprávy domáhajú zníženia stupňa ochrany, v 62 prípadoch chcú dosiahnuť zmenu hraníc chránených oblastí v lokalitách, kde už existujú zariadenia cestovného ruchu. Ako uviedol dnes na tlačovej besede riaditeľ odboru cestovného ruchu ministerstva hospodárstva Gabriel Kuliffay, rezort hospodárstva tieto požiadavky odoslal na ministerstvo životného prostredia. To sa má k požiadavkám vyjadriť do dvoch mesiacov. Kuliffay verí, že pri viacerých návrhoch dôjde k zhode, pri niektorých však očakáva diskusiu. Zmeny v chránených územiach by podľa neho prospeli rozvoju cestovného ruchu.
Ak by podľa Kuliffaya nedošlo k požadovaným zmenám, aj naďalej by nebolo možné dobudovať parkoviská a vodovodné prípojky v areáloch hotelov, nebolo by možné dobudovanie cestných komunikácií a nových cyklotrás, či nemohlo by dôjsť k zdvojkoľajneniu Tatranskej elektrickej železnice. Podľa Kuliffaya súčasný stupeň ochrany neumožňuje rekonštrukciu starých lanoviek, či vlekov.
Hovorca mesta Vysoké Tatry Peter Chudý upozornil, že samosprávam zmenami v chránených územiach nejde o výstavbu nových ubytovacích zariadení. Podľa neho napríklad na Štrbskom plese, ktoré je zaradené do najvyššieho, piateho stupňa ochrany, by sa nemohli konať podľa súčasnej legislatívy žiadne športové podujatia. Do konca tam nie sú možné žiadne športové aktivity. "Deje sa to však s tichým súhlasom a rieši sa to udeľovaním výnimiek," uviedol Chudý. Podľa neho by sa mal preto zlegalizovať súčasný stav. Zároveň dodal, že Štrbské pleso nemalo žiadny intravilán, preto mesto Vysoké Tatry navrhuje vytvorenie intravilánu tohto strediska spojením jeho piatich častí do jedného celku.
Mesto Vysoké Tatry tiež žiada, aby k niektorým centrám patrili aj priľahlé strediská. K Štrbskému plesu by patrilo Solisko, k Starému Smokovcu Hrebienok a k Tatranskej Lomnici Skalnatá dolina. Podľa Chudého intravilán pätnástich mestských častí mesta Vysoké Tatry je 4 290 048 metrov štvorcových. Mesto žiada, aby sa do druhého stupňa ochrany prekvalifikovalo územie s výmerou 7 746 638 m štvorcových, čo je približne 60 percentné navýšenie súčasného územia.