BRATISLAVA. Úloha vlády: zrušiť špeciálnu prokuratúru, znížiť tresty za korupciu, odobrať vyšetrovateľom NAKA ochranu oznamovateľov korupcie.
Kedy: do 22. decembra.
Prekážky: opozícia a prezidentka.
Je 12. decembra ráno. Do vianočných sviatkov zostáva už len necelých deväť pracovných dní, čo je 79 štandardných pracovných hodín parlamentu na to, aby štvrtá vláda Roberta Fica (Smer) dokonala zásahy do právneho systému na Slovensku do Vianoc, ako to nastolil premiér.
Vládna koalícia Smeru, Hlasu Petra Pellegriniho a SNS Andreja Danka k tomu potrebuje stihnúť prerokovať dva návrhy zákonov, k nim dva návrhy na skrátené legislatívne konanie, keďže zmeny chce presadiť expresne. Popri tom však musí stihnúť prerokovať aj návrh štátneho rozpočtu, dvojicu návrhov k podpore nájomného bývania a tiež ďalšie návrhy.

O jedenástej predpoludním však plénum parlamentu len dokončuje rozpravu ku konsolidačnému balíčku ministra financií Ladislava Kamenického (Smer).
To, že na tabuli prihlásených rečníkov v pléne svieti počet 24 – zväčša z opozície – nevyhnutne neznamená, že by každý z nich za bežných okolností chcel komentovať zásahy vlády do druhého piliera, zvyšovanie zdravotných odvodov či osekanie rozpočtu RTVS o tretinu. Zdržiavajú.
„Z našej strany je tu snaha, aby sme natiahli prijatie všetkých týchto návrhov až do budúceho roka,“ hovorí jeden z lídrov opozície Branislav Gröhling z SaS.
Opozícia Progresívneho Slovenska, SaS a KDH už od minulého týždňa avizuje, že využije všetky možnosti, aby rušenie špeciálnej prokuratúry spomalili. Na ich úplne zastavenie nemá dostatok hlasov, vládna koalícia má 79-člennú väčšinu v pléne, môžu však diskusiu naťahovať.
Koalícia má protiplán: nezastaví ich noc ani sviatky
Vládna koalícia už zdržovaciu techniku opozície prečítala. Cieľom opozičných strán je schválenie zmien aspoň pozdržať.
Špeciálnu prokuratúru chce mať vláda zrušenú do 15. januára, niektoré zmeny pre oblasť spravodlivosti majú začať platiť od začiatku roka, policajtom zanikne ochrana oznamovateľov ihneď po prijatí návrhu.
Koalícia sa preto chystá nasadiť plán B, ktorý nezastavia ani sviatky – nočné rokovania parlamentu a rokovanie aj medzi sviatkami. Bežne parlament rokuje od deviatej hodiny ráno do siedmej večer. Medzitým si poslanci robia aspoň hodinovú prestávku na obed a vo štvrtky je ďalšia hodina vyhradená na otázky pre členov vlády.
„Čiastočne sme s postupom opozície rátali. Ak to bude takto, nevylučujem, že budú nočné rokovania. Hlboko sa predpokladá, že sa tu stretneme aj medzi sviatkami, keďže prezidentka sa chystá vrátiť parlamentu niektoré zákony. Nikto z nás nemá preto plánovanú dovolenku,“ tvrdí poslanec Roman Micheľko z SNS.
Niektorí poslanci Smeru mimo záznamu zatiaľ tento plán nepotvrdzujú. „Zatiaľ sa o tom nehovorí,“ tvrdil vplyvný člen strany. Iné informácie má dlhoročný člen Smer a poslanec Dušan Jarjabek. „Je dosť možné, že budú nočné rokovania,“ tvrdí.
Nespresnil, od ktorého dňa chcú takýto režim nastoliť.