BRATISLAVA. Minulotýždňové obvinenie Tibora Gašpara a oligarchu Norberta Bödöra znepokojilo nielen politikov Smeru, ale aj nové vedenie polície.
Poverený riaditeľ NAKA Milan Jonis vydal prakticky okamžite pokyny, ktoré majú zabrániť, aby sa situácia opakovala.
O všetkých akciách chce byť šéf NAKA v budúcnosti vopred informovaný. Na porade riaditeľa Jonis podľa informácií SME oznámil, že všetky obdobné kroky vyšetrovateľov bude odteraz okrem priamych nadriadených schvaľovať aj on, a to niekoľko dní vopred v podpisovej doložke.

Jonis príslušníkom NAKA povedal, že sa to tak „štandardne robilo v minulosti“, čím narážal na éru Branislava Zuriana a jeho predchodcov. Jeden z nich, Peter Hraško, dnes rovnako ako Gašpar čelí obžalobe v kauze Očistec.
Zmeny v polícii korešpondujú s tým, čo cez víkend nahnevalo premiéra Roberta Fica zo Smeru a jeho spolustraníkov.
V nedeľu Fico hovoril o „neuveriteľne absurdnej situácii“, keď sa poslanec Smeru Gašpar, ktorý je zároveň predsedom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, dozvedel o svojom obvinení z médií.
„Vy si uvedomujete, čo sa udialo?“ pýtal sa Fico. „Už len to, že médiá oznamujú verejnosti, že bolo vznesené obvinenie a obvinení ani netušili, že takéto obvinenie bolo vznesené, ešte nebolo ani doručené, je porušenie základných práv."
Hovoril o situácii z piatka, keď Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil pre médiá informáciu o obvinení šiestich ľudí, a bez ďalších detailov pridal iniciály mien a trestné činy, z ktorých sú obvinení. V danom čase týmto ľuďom vrátane Gašpara či Bödöra ešte len doručovali obvinenie.
Nové pokyny riaditeľa NAKA však idú ďalej. Ak by chcel vyšetrovateľ v budúcnosti napríklad zasahovať proti Gašparovi či komukoľvek inému, bude na to potrebovať podpis vedúceho oddelenia, riaditeľa odboru, ale aj Jonisa ako šéfa NAKA.
V tzv. pláne realizácie, ktorý si vyšetrovateľ musí dať vopred schváliť, musí byť krycí názov akcie, právna kvalifikácia, stručný opis skutku, ale napríklad aj miesto akcie.
Aj keď mená zadržiavaných sa v takýchto plánoch nespomínajú, práve miesto zásahu môže byť kľúčové.
Pri Gašparovi by zrejme boli uvedené Janíkovce, kde má bývalý šéf polície dom. Ďalší zo skupiny obvinených v Gašparovom prípade je bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorý má dom v obci Jelenec.
Plány sa musia na NAKA po novom odovzdávať najneskôr v piatok, resp. v posledný pracovný deň týždňa, ktorý predchádza týždňu plánovanej "realizácie".

Daňko plány nepodpisoval
Plány realizácie nie sú novinkou, no najmä za éry Štefana Hamrana, keď bol na čele NAKA Ľubomír Daňko, dostali voľnejšiu podobu.
Vôbec sa do nich nepísalo miesto realizácie, odovzdávali sa až v pondelok daného týždňa a riaditeľ NAKA ich ani nedostával na podpis. Schvaľovali ich „len“ riaditelia odborov. K riaditeľovi agentúry sa dostávali len tie akcie, kde bolo plánované nasadenie zásahovej skupiny NAKA.
„Riaditeľ NAKA informácie o realizáciách nedostával. Stávalo sa, že keď boli nejaké mediálne sledované kauzy, ku ktorým som dostával otázky, tak on sám sa na také veci musel pýtať,“ hovorí Hamran.
Nastavenie pravidiel bolo podľa Harmana súčasťou toho, že bývalé vedenie polície chcelo nechať vyšetrovateľom voľné ruky. Aktuálne kroky idú podľa neho opačným smerom.
„Snažia sa dostať NAKA pod kontrolu, aby malo jej úzke vedenie úplný prehľad o všetkých akciách, ktoré sa pripravujú alebo prebiehajú,“ hovorí Hamran.
Na dôvod zmien aj ich obsah sa pýtal denník SME aj polície, ktorú dnes vedie Ľubomír Solák. Policajné prezídium na otázky nereagovalo.
V minulosti mala polícia opakovane problémy s únikom informácií o pripravovaných zásahoch. Stalo sa to aj v Gašparovom prípade, NAKA ho zadržiavala ešte koncom roka 2020. Keď si po neho polícia prišla, čakal ju už zbalený.

Jonis je stále len povereným riaditeľom NAKA, keďže jej riadny šéf Daňko zatiaľ nebol oficiálne odvolaný.
Po nástupe ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu išiel Daňko na dovolenku, z ktorej sa ešte nevrátil. Podobne ako odstavení policajti okolo Jána Čurillu, má aj on pridelený status chráneného oznamovateľa.
Šutaj Eštok však aj v jeho prípade už naznačoval, že s ním do budúcna neráta.
Radšej by ich videli na ulici
Po Jonisových zmenách dáva nový zmysel aj správa vyšetrovateľa Tomáša Konečného, ktorú cez víkend prezentoval Fico. Konečný, ktorý stojí za obvinením Gašpara a Bödöra, písal kolegom priateľské upozornenie, že novým nadriadeným – „dosadenčekom“ – nemusia hovoriť detaily z vlastných rozbehnutých vyšetrovaní, ak im bude ich vypytovanie podozrivé.
Napriek novým usmerneniam totiž platí, že policajní vyšetrovatelia sú procesne samostatní a detaily konania sa týkajú len ich samotných, procesných strán a prokurátora.
„Na škodu v takomto prípade nie je ani úradný záznam z takéhoto rozhovoru,“ dával Konečný do pozornosti kolegom.
Fico správu interpretoval tak, že ide o snahu manipulovať prípady a tiež o prípravu na to, že ešte možno dôjde k obvineniu ďalších ľudí blízkych vládnym stranám.
Nové vedenie polície dosadené Šutajom Eštokom pritom už stihlo vymeniť prakticky všetkých riaditeľov odborov NAKA a ohlasuje tiež veľkú reorganizáciu agentúry v budúcom roku.
„Špecializované útvary by nemali byť v takom stave, že máte obrovské množstvo prebujnelých, v úvodzovkách elitných vyšetrovateľov, a máte obrovský podstav na uliciach,“ hovoril Šutaj Eštok pre televíziu Markíza. Naznačil, že viacerí funkcionári z NAKA tak budú preložení do základných útvarov polície.
Autorom súčasnej organizačnej štruktúry v polícii je pritom Zurian, ktorý dnes šéfuje policajnej inšpekcii. Jej nastavenie si v minulosti pochvaľoval.

Beata
Balogová
