V4: Vyjednávači sú s návrhom EK o financovaní rozšírenia nespokojní
BRUSEL 7. februára (SITA) – Maďarsko, Česká republika, Slovensko a Poľsko nepovažujú návrh Európskej komisie (EK) na financovanie rozšírenia Európskej únie (EÚ) za uspokojivý, ale ich hlavní vyjednávači sú presvedčení, že ho rokovaniami budú môcť vylepšiť
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
. Napriek tomu trvajú na svojom cieli ukončiť rokovania o vstupe do konca tohto roka. "Potvrdzujeme, že návrh komisie je ďaleko od nášho názoru, hoci priznávame, že má aj pozitívne prvky. Skutočnosť, že bol vôbec vypracovaný, je pozitívny,“ uviedol po schôdzke vyjednávačov maďarský vyjednávač EndreJuhász.
Návrh EK o financovaní potrieb budúcich desiatich nových členov EÚ vyvolal odmietavé reakcie tak vnútri samotnej pätnástky, ako aj v radoch kandidátskych krajín. Zatiaľ čo aspoň šesť členských štátov ho považuje za príliš štedrý, kandidátske krajiny sú z neho sklamané. Štyri z nich – Slovensko, Maďarsko, Česko a Poľsko zaujmú k tomuto návrhu na summite, pravdepodobne 13. februára v Budapešti, spoločný postoj v deklarácii, ktorej text dnes v Bruseli pripravovali hlavní vyjednávači.
O deklarácii iba povedali, že bude krátka a všeobecná a podľa Juhásza nebude obsahovať nijaké protinávrhy. Návrh komisie označili všetci za neuspokojivý. "Návrh komisie je ďaleko od toho, aby uspokojil očakávania kandidátov," povedal novinárom po rokovaní poľský vyjednávač Jan Turczynski. Podľa jeho maďarského kolegu Endreho Juhásza krajiny Visegrádskej štvorky (V4) nemôžu súhlasiť s tvrdením komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena, že návrh zabezpečuje rovnoprávne zaobchádzanie so starými i novými členmi EÚ. "Ak tento balík je podľa komisára rovnakým zaobchádzaním, tak pri všetkej úcte k nemu s ním nesúhlasím," povedal Juhász. Princíp si podľa neho vyžaduje, aby štrukturálna, regionálna a kohézna politika, ako aj poľnohospodárska politika boli v plnom rozsahu rozšírené po vstupe aj na všetkých nových členov a návrh komisie tento princíp neodráža. Juhász ocenil, že komisia zaradila priame platby do svojho návrhu, aj keď Agenda 2000 s tým nepočítala.
Ani podľa českého vyjednávača Pavla Teličku nezodpovedá návrh spravodlivému a rovnému zaobchádzaniu na vnútornom trhu únie. Slovenský vyjednávač Ján Figeľ dodal, že krajiny V4 sú nespokojné najmä so začiatočnou úrovňou priamych platieb pre roľníkov a s dĺžkou prechodného obdobia. Všetci sú však presvedčení, že ponuka nie je konečná a že budúci noví členovia EÚ dostanú nakoniec z jej rozpočtu viac. Krajiny V4 by chceli spoločnými silami v rokovaniach s členskými štátmi únie dosiahnuť vylepšenie finančného rámca, hoci si uvedomujú, že existuje rozpočtový limit, ktorý bude musieť EÚ rešpektovať. "Som absolútne presvedčený, že toto nie je posledné slovo a že na konci bude vylepšené riešenie," predpovedal Juhász, ale zároveň pripustil, že po vnútornej diskusii v rámci EÚ sa návrh môže zmeniť ešte k horšiemu.