BRATISLAVA. Na opozíciu nasadili nočné rokovanie, zvažujú aj obmedzenie jej vystúpení pred rečníckym pultom. Vládnej koalícii sa napriek tomu s čoraz väčšou istotou nepodarí presadiť zrušenie špeciálnej prokuratúry do Vianoc, ako žiadal premiér Robert Fico (Smer).
Opoziční poslanci sa totiž po desiatkach úmyselne prihlasujú na dvadsaťminútové vystúpenia aj k nesúvisiacim návrhom zákonov, aby prijatie zásahov do systému spravodlivosti aspoň spomalili a odložili až do nového roka.
Koalícia sa zase ponáhľa a snaží sa za každú cenu rokovania urýchliť. V stredu tesne presadili rokovanie až do polnoci.

"Prebieha to veľmi dôstojne, to rokovanie. Nikto sa tu nebije ani nič - povinnosťou parlamentu je schváliť rozpočet," reagoval predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas), či je nočné rokovanie tou novou politickou kultúrou, ktorú sľuboval po svojom zvolení v októbri na čelo snemovne.
Expresnému prijatiu rušenia špeciálnej prokuratúry, znižovaniu sadzieb trestov za korupciu a odňatie ochrany oznamovateľov korupcie pre policajtov až od nového roka pritom najviac ohrozuje práve Pellegriniho.
Hovorí sa o ňom ako o najvážnejšom kandidátovi vládnej koalície na post prezidenta. Svoje rozhodnutie kandidovať neoznámil, ak však do súboja pôjde už v januári, musí začať predvolebnú kampaň.
V článku sa dozviete:
- ako Pellegrini naznačuje, že by koalícia obmedzila opozícii vystúpenia v parlamente,
- prečo sa už opozícii zrejme podarí pozdržať rušenie špeciálnej prokuratúry a ako to poškodí Pellegriniho prezidentské ambície,
- ako premiér Fico deň po protivládnych protestoch opäť hovoril o Sorosovi ako v roku 2018 po vražde novinára Kuciaka,
- kedy Pellegrini ohlási, či bude kandidovať za prezidenta.
V hre je zamedzenie vystúpení pre opozíciu
Okrem nočných rokovaní vládna koalícia zvažuje obmedziť vystúpenia opozičných poslancov. Naznačila to opozičným poslancom v stredu predpoludním na stretnutí zástupcov parlamentných strán.
Rokovací poriadok na to ponúka niekoľko možností. Najsilnejšou je právomoc predsedu Pellegriniho navrhnúť rozpravu k jednotlivému bodu ukončiť ihneď. Koaličná väčšina má na schválenie dostatok hlasov poslancov.
Pellegrini by sa tým však vystavil silnej protireakcii, keďže za obmedzenie opozície by niesol priamu zodpovednosť. Zároveň by sa k téme zásahov vlády do právneho štátu prihlásil. Doteraz rušenie špeciálnej prokuratúry komunikoval najmä premiér Fico a ďalší ministri za Smer.
Tento krok by Pellegrinimu skomplikoval aj prípadnú prezidentskú kandidatúru. Na zvolenie totiž bude potrebovať aj hlasy mimo voličskej základne koaličných strán. Pellegrini podľa informácií SME k takémuto obmedzeniu opozície preto nepristúpi.
Druhým, mäkším, variantom je obmedzenie diskusie len na písomne prihlásených rečníkov. Bežne sa môžu k prejavu pred rečníckym pultom prihlasovať zároveň aj ústne. To by už nebolo možné.
Treťou možnosťou je, že sa stanoví maximálne 12-hodinový čas na každý návrh zákona, ktorý sa pomerne prerozdelí medzi parlamentné strany podľa počtu poslancov.
SME má informácie, že koalícia zvažuje druhú možnosť.
Fico ťahá za kratší koniec. Vyťahoval Sorosa
Opozícii sa však už napriek snahám koalície zrejme podarilo svojou taktikou uspieť. Koalícia zvažuje, že by o rušení špeciálnej prokuratúry a znižovaní sadzieb trestov za korupciu rokovala až v januári.
Uvedomuje si to aj premiér. V stredu pred odletom na európsky summit v Bruseli deň po protivládnych protestoch organizovaných Progresívnym Slovenskom a stranami SaS a KDH útočil na lídra PS Michala Šimečku.
"Ak si myslíte, že my sa budeme voľne pozerať, ako Soros bude chodiť na Globsecy a fotiť sa tam s vaším kandidátom na prezidenta, tak sa veľmi mýlite," povedal Šimečkovi.
Zároveň avizoval, že vláda už nebude prispievať na prestížny summit Globsecu, na ktorom sa zúčastňujú poprední politici sveta. "Chcem vám povedať, že peniaze pôjdu na podporu niečoho iného,“ reagoval Fico dotknuto na Šimečkovu pochvalu, že Smer pred voľbami sľuboval protiukrajinskú politiku, ale v skutočnosti jeho vláda pokračuje v podpore Ukrajiny.
Americkým miliardárom židovsko-maďarského pôvodu Georgeom Sorosom operoval Fico aj v roku 2018 počas protivládnych protestov po vražde novinára Jána Kuciaka. Tvrdil, že vtedajší prezident Andrej Kiska sa mnoho mesiacov pred vraždou so Sorosom stretol, čím sa snažil naznačiť, že protesty proti vláde sú iniciované zo zahraničia.
Premiér na výbor prišiel informovať o tom, s akými postojmi ide na summit Európskej únie reprezentovať Slovensko. Napriek tomu na výbore navrhol poslancom, aby prijali kritické uznesenie proti slovenským europoslancom.
Niektorí slovenskí europoslanci podľa Fica páchajú "hospodársku vlastizradu" proti Slovensku, keď vraj v reakcii na zásahy Ficovej vlády do právneho štátu žiadajú Európsku komisiu, aby zastavila Slovensku eurofondy a hlasovacie práva v Rade EÚ. "Opozično-koaličný spor je jedna vec, ale toto škodí Slovenskej republike," hovoril premiér.
Šimečka reagoval, že Fico na podanie takéhoto návrhu nemá na výbore kompetencie a že diplomaticky formulovaný nesúhlas Komisie proti vládnym zásahom je jej vlastnou iniciatívou.
"Komisia sama od seba varuje vašu vládu pred prijímaním promafiánskeho balíčka," povedal Šimečka a vlastizradou nazval vládou navrhovaný rozpočet. Fico krátko po tom z výboru odišiel.

Najskôr rozpočet alebo špeciálna prokuratúra?
Vládna koalícia mala na výber, či v zostávajúcom čase uprednostní expresné rokovanie o rušení špeciálnej prokuratúry, alebo prijatie štátneho rozpočtu, aby štát nevstúpil do nového roka v rozpočtovom provizóriu.
Koalícia napokon po stretnutí Fica, Pellegriniho a Andreja Danka z SNS na koaličnej rade v stredu predpoludním rozhodla, že prioritu má rozpočet.
Vzhľadom na to, že parlament potrebuje do konca týždňa prerokovať viacero ďalších zákonov vrátane založenia nového ministerstva cestovného ruchu, na čom trvá SNS, na rozpočet zostane v týždni od 18. decembra najviac päť dní.
Iné návrhy sa pre obštrukciu opozície už nestihnú dovtedy prerokovať a rušenie špeciálnej prokuratúry či znižovanie sadzieb trestov sa presunie na január.
Ešte v utorok viacerí poslanci koalície tvrdili, že si neberú dovolenky a sú pripravení rokovať aj medzi vianočnými sviatkami a novým rokom.
V stredu už podľa informácií SME začal v koaličnom tábore prevládať názor, že rokovania sa prenesú do roku 2024 buď od 2. januára, alebo až od 9. januára.
Vláda preto zrejme nestihne špeciálnu prokuratúru zrušiť do 15. januára, ako si naplánovala do návrhu zákona. Zmenu totiž zvažuje vetovať prezidentka. Na samotné rozhodnutie bude mať 15 dní. Následne by sa parlament musel zísť opäť a veto prezidentky prelomiť.
Téma zásahov vlády do právneho štátu by sa tak preniesla na obdobie druhej polovice januára.
Kampaň by začal v atmosfére ničenia právneho štátu
Na jar Slovensko čakajú prezidentské voľby a tak sa súboj o právny štát zrejme stane jednou z hlavných tém kampane. Dve doterajšie prvé kolá prezidentských volieb na Slovensku z rokov 2014 a 2019 sa síce konali 15. a 16. marca, kandidáti však kandidátku museli podať do 21 dní od vyhlásenia volieb - najneskôr do konca januára.
Predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásil voľby už 19. decembra 2013, kandidáti sa tak museli "odhaliť" verejnosti najneskôr do 9. januára 2014. Ďalšie prezidentské voľby v roku 2019 vyhlásil šéf parlamentu Danko 10. januára, termín na podanie kandidátok tak bol do 31. januára.
Pellegrini je vo výhode, že ako prípadný kandidát a zároveň predseda parlamentu môže sám korigovať termín, v ktorom voľby vyhlási. Najneskôr sa však môže prvé kolo uskutočniť v sobotu 13. apríla.
Ak by však postupoval podobne ako jeho predchodcovia, svoju kampaň začne určite v čase prijímania vládnych rozhodnutí, proti ktorým sa v utorok len v Bratislave zhromaždilo okolo 10-tisíc protestujúcich.
"Zo začiatku nového roka oznámim svoje osobné rozhodnutie," potvrdil Pellegrini v stredu, kedy sa vysloví, či bude kandidovať.
V stredu popoludní sa už stretol s predsedom SNS, kde diskutovali o prípadnej podpore Dankovej strany Pellegriniho kandidatúre.
"Cez sviatky prijmem osobné rozhodnutie. Teraz absolvujem po Slovensku stretnutia s členmi Hlasu, keďže to nemôže byť len moje osobné rozhodnutie."

Beata
Balogová
