BRATISLAVA. Úradníci nepoznajú mapu Slovenska a naslepo dávajú stanice záchraniek tam, kde sú len poľné cesty, hovoria. Takto nás odstrihnú od sveta a môžeme sa rovno pripojiť k Poľsku.
Starostovia a zdravotníci v regiónoch, kde by o vyše roka mali záchranky zaniknúť, takto komentujú novú sieť staníc záchraniek.
Novú sieť zverejnilo ministerstvo zdravotníctva koncom novembra v opatrení, ktoré je platné od 4. decembra. Nové rozloženie staníc je súčasťou reformy záchrannej zdravotnej služby, na ktorú sú naviazané peniaze z plánu obnovy. Presne 924 miliónov eur.
V novej sieti bude rovnako ako dnes 321 staníc, zhruba tretina súčasných sa zruší a tretina nových by mala vzniknúť. Neraz však mimo okresných miest, kde sú dnes. Štát tým chce dosiahnuť, aby sa sanitky k 90 percentám obyvateľov Slovenska dostali do 15 minút. Dnes je priemerný dojazd 23 minút.
Odborníci na záchranné služby kritizujú ministerstvo, že zverejnilo novú sieť bez toho, aby ju s nimi prediskutovalo. Ministerstvo sa bráni, že ho tlačil čas, lebo ak by žiadosť o takmer miliardu eur na záchranky nepodalo do konca tohto roka, Slovensko by už peniaze nedostalo.
Pre ministerku Zuzanu Dolinkovú z Hlasu je v tomto smere varovaním skúsenosť jej predchodcu za OĽaNO Vladimíra Lengvarského. Nestihol pripraviť tender na sanitky pre štátne záchranky, ktoré by zaplatila Európska únia, tak Slovensko nedostalo 26 miliónov eur.

Druhým argumentom, ktorý používa Dolinková na upokojenie situácie, je tvrdenie, že nová sieť záchraniek má vojsť do platnosti až v polovici roka 2025. Nateraz teda žiadne stanice záchraniek nebudú rušiť.
Okrem toho ministerstvo vraví, že má samo výhrady k novej sieti, ktorú preň robila Žilinská univerzita. Tá pritom dostala zadanie od Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ktoré patrí pod ministerstvo. Univerzita sa bráni, že sieť urobila na základe zadania podľa matematického modelu.
Reforma siete záchraniek je kľúčová pre neodkladnú starostlivosť a mala by byť kompatibilná s novou sieťou nemocníc. Nemocnice rozdelené do piatich úrovní by mali podľa nej začať fungovať už od budúceho roka, ale keďže nie je hotová ani sieť záchraniek, posúva sa reforma nemocníc tiež na rok 2025.
V článku sa dočítate:
- kde sa majú zrušiť stanice záchraniek a kde majú vzniknúť nové (interaktívna mapa),
- ako vyzerá aktuálna sieť staníc záchraniek a ako nová (zoznam staníc),
- čo na rušenie staníc hovoria starostovia a zdravotníci dotknutých regiónov,
- čo si o novej sieti myslia zdravotnícki experti.
Nepoznajú mapu Slovenska
„Toto je amaterizmus najvyššieho rangu,“ komentuje novú sieť záchraniek šéf nemocnice v Trstenej Marian Tholt. Minulý rok sa zviditeľnil tým, že chcel držať hladovku, keď ministerstvo plánovalo vyradiť jeho nemocnicu z prvej ligy.