BRATISLAVA. Slovenskí opoziční europoslanci sa klamstvami pokúšajú za každú cenu poškodiť Slovenskú republiku.
Vyhlásil to premiér Robert Fico v reakcii na stredajšiu diskusiu v Európskom parlamente s európskym komisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom o rušení kľúčových protikorupčných štruktúr a dôsledkoch pre právny štát.
Kritika opozičných europoslancov
Premiér tvrdí, že slovenská opozícia posiela predstaviteľom Európskej komisie a parlamentu klamstvá o pripravovanej novelizácii trestného zákona. Dodal, že vláde nič nebráni pokračovať v legislatívnom procese.
"Je doslova neuveriteľné, že slovenskí opoziční europoslanci žiadajú Európsku komisiu, aby potrestala Slovensko nevyplatením európskych fondov, veriac, že to poškodí slovenskú vládu v očiach verejnosti," uviedol premiér.

Dodal, že v liste z 5. decembra hrubo zavádzali, keď upozorňovali európske inštitúcie na návrh vlády zrušiť Špecializovaný trestný súd.
Podľa premiéra to nemá s realitou nič spoločné, pretože vláda navrhuje zrušiť len Úrad špeciálnej prokuratúry.
Možnosť finančného nátlaku
Premiér skonštatoval, že Reynders v diskusii potvrdil a ocenil komunikáciu komisie so slovenskou vládou k novelizácii.
"Vo všeobecnosti povedal, že Európska komisia môže použiť všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, vrátane finančného nátlaku, ak reformy idú proti právnemu štátu. To je všeobecné pravidlo, ktoré platí pre všetky členské krajiny EÚ. Naviac zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nemá nič spoločné ani s európskym právom, ani s právnym štátom," tvrdí Fico.
Mrzí ho však, že komisár "úmyselne neuviedol dôvody, pre ktoré slovenská vláda pristupuje k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry". Poukázal pritom na rozhodnutia súdov o porušení ľudských práv.
Baňová aj Fico klamú, upozornili europoslanci
Viacero slovenských europoslancov sa ohradilo voči vyjadreniam Roberta Fica a europoslankyne za Smer Moniky Beňovej, ktorá tiež obvinila slovenskú opozíciu z ohrozenia čerpania zdrojov z EÚ.
Podľa Beňovej a Fica slovenskí europoslanci nabádajú európske inštitúcie na zastavenie eurofondov Slovensku alebo na aktiváciu článku 7 Lisabonskej zmluvy pre spustenie mechanizmu na pozastavenie hlasovacích práv Slovenska v Rade.
Europoslanci Martin Hojsík (PS), Michal Wiezik (PS), Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko), Jozef Mihál (Demokrati), Vladimír Bilčík (Demokrati), Ivan Štefanec (KDH), Miriam Lexmann (KDH), Peter Pollák (Slovensko) a Eugen Jurzyca (SaS) tvrdia, že tieto opatreniach nikdy nepresadzovali, ako to tvrdí Beňová.
„Slovenská vláda sama dobrovoľne poslala návrhy novej legislatívy Európskej komisii na posúdenie. Ak teraz Európska komisia podniká kroky voči Slovensku, je to výsledok aktivity vlády Roberta Fica proti právnemu štátu a európskym hodnotám, ktoré sa Slovensko zaviazalo pri vstupe do Európskej únie dodržiavať," vysvetlili poslanci a dodali, že nemajú dosah na stanoviská Európskej komisie, ktorej výkonným podpredsedom je nominant Smeru Maroš Šefčovič.
Slovenskí europoslanci tvrdia, že v Európskom parlamente zatiaľ len prebieha debata o právnom štáte na Slovensku, ku ktorej Európsky parlament prijme v januári svoje uznesenie. Beňovú zároveň žiadajú, aby svoje vyjadrenie stiahla a za svoje klamstvá sa verejne ospravedlnila.