SME

Minister chce rybárov podporiť predajom živých rýb. Reťazce ho už zrušili

Ministerstvo otvorí 50 prevádzok.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. „Dať si rybu, nemá chybu,“ prihovárala sa poslucháčom rádia Best FM bývalá moderátorka Oľga Dúbravská. Presviedčala, že sladkovodné ryby ako kapor či zubáč sú zdravé a chutné a dajú sa pripraviť na masle či víne.

Kampaň bežala v rádiu v roku 2014 a mala primať ľudí na Slovensku, aby jedli viac rýb. Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Ľubomíra Jahnátka zo Smeru za ňu zaplatilo 180-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dva roky predtým ministerstvo za propagáciu zdravšej stravy zaplatilo na reklamných spotoch takmer 700-tisíc televízii TA3, ktorú riadil Ivan Kmotrík.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne sa teraz snaží zvýšiť konzumáciu rýb aj nový minister za Smer Richard Takáč. Vo štvrtok oznámil, že ministerstvo začne s rybármi a chovateľmi pred Vianocami predávať živé kapry.

Súvisiaci článok Jahnátek draho propaguje ryby v rádiu Best FM Čítajte 

Všetky väčšie obchodné reťazce sa pritom zaviazali, že živé kapry predávať nebudú. Pridalo sa aj mesto Žilina, ktoré predaj zakázalo na svojich pozemkoch. Prispela k tomu petícia, ktorú podpísalo viac ako 16-tisíc ľudí.

„Spúšťame spoločne s rybárskym zväzom a so slovenskými chovateľmi predaj zhruba na päťdesiatich miestach,“ hovorí minister. Na predaj kaprov našlo ministerstvo zatiaľ dve miesta, na Závodisku v Bratislave a v Rimavskej Sobote v priestoroch Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

„Neexistuje žiadna európska ani národná legislatíva, aby sa zamedzoval predaj, a že sa niečo porušuje tým, že sa predávajú živé kapry v kadiach, typicky, tradične, tak ako to je,“ vysvetľoval Takáč po boku prezidenta Združenia chovateľov rýb a tajomníka rybárskeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Minister podpísal petíciu s opačným zámerom, akú vytvorili aktivisti. Volá sa „Petícia za zachovanie tradičného spôsobu predaja živých rýb“ a od decembra má len niečo vyše tisíc podpisov.

Takáč zároveň obchodné reťazce vyzval, aby sa k predaju živých rýb vrátili. „Nemôžeme vytvárať kroky na to, aby sme zamedzovali občanom, aby si tieto ryby kúpili,“ hovorí. Čerstvá ryba je tá, ktorú si ľudia môžu kúpiť priamo z kade, a nie zmrazená z obchodu, myslí si.

Denníku SME do uzávierky tri reťazce odpovedali, že k predaju živých kaprov po výzve ministra neplánujú vrátiť.

„Tieto manipulácie s ešte žijúcim kaprom, určeným na Štedrú večeru, či odpaľovanie petárd počas silvestrovskej noci považujeme za nehumánne a neetické. Ubližujú zvieratám, ľuďom i životnému prostrediu,“ uviedol hovorca Billa Marek Kravjar.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina kaprov sa dováža

O úplný zákaz predaja živých rýb sa dlhodobo usiluje občianska organizácia Humánny pokrok. Na webe má štúdiu o tom, prečo je krutý.

V Európe sa takto ryby predávajú už len na Slovensku a v Česku. Nedávno v Poľsku Najvyšší súd konštatoval, že ide o týranie zvierat.

„Predaj živých kaprov je barbarstvo, ktoré so sviatkami pokoja nemá nič spoločné," tvrdia aktivisti. „Pred touto krutosťou kapry na Slovensku nie sú chránené žiadnym zákonom." Humánny pokrok ministerstvo žiadal, aby predaj zakázalo. S ministrom sa vraj aktivisti chceli stretnúť, ale neprijal ich.

Súvisiaci článok Deti chytali kapry na plavárni. Prevádzkovateľ problém nevidí, ochranári hovoria o týraní Čítajte 

Tajomník Slovenského rybárskeho zväzu Bohuš Cintula priznal, že Slovensko je pri predaji kaprov pred Vianocami sebestačné na 40 percent, zvyšok sa vozí najmä z Česka.

SkryťVypnúť reklamu

Ministrove argumenty, že chce podporiť slovenských chovateľov rýb sú preto podľa aktivistov nepresné.

„Namiesto toho, aby ministerstvo podporilo modernizáciu výroby a rozvoj miestnych chovateľov, takáto podpora ich zabetónuje v neefektívnej výrobe a krutom predaji a ešte pri tom väčšinu peňazí ministerstvo odleje do zahraničia,” tvrdí riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.

Krajiny, kde sa ešte predávajú živé kapry počas vianočných sviatkov, majú podľa Smreka najnižšiu spotrebu sladkovodných rýb na obyvateľa v Európskej únii.

Súvisiaci článok Napriek zákazu sa Žilinčania k živým kaprom dostanú. Ryby kúpia zhruba u desiatich predajcov Čítajte 

„Snaha o presadzovanie tejto barbarskej praktiky silou je medveďou službou pre rybárov, ktorých pozornosť bude odpútavať od udržateľnejších a etickejších foriem podnikania,“ hovorí.

Aktivisti tvrdia, že predávať kapry živé a vystavovať ich opakovanej hrubej manipulácii, prevozom, duseniu, leptaniu žiabier a slizníc chlórovou vodou, neodbornému a obzvlášť krutému zabíjaniu je v príkrom rozpore s najzákladnejším princípom ochrany zvierat pri zabíjaní.

SkryťVypnúť reklamu

Cítia ryby bolesť?

Veterinár Juraj Příhoda, ktorého pozval minister Takáč na tlačovú besedu, si naopak myslí, že ryby žiadnu bolesť necítia.

„V zime sa ryba dostáva do letargie, čiže už prestávajú mnohé funkcie, aj keby bola citlivá na bolesť, tak ju necíti,“ argumentoval lekár.

Hovorí, že je to vymyslená fáma, pretože sa stáva, že športový rybár chytí tú istú rybu na háčik aj päťkrát za sebou.

„Ryby s veľkou pravdepodobnosťou nepociťujú bolesť, ja sám som ako veterinárny lekár očkoval aj domáce zvieratá a tam som vždy videl reakciu na to pichnutie,“ povedal Příhoda s tým, že pri kaproch žiadnu reakciu nepozoroval.

Takáč dodal, že ryba by sa predsa neťahala proti háčiku, keby ju niečo bolelo.

Súvisiaci článok Reťazce už nechcú predávať živé vianočné kapry. Zakázané to u nás nie je Čítajte 

Humánny pokrok tvrdí, že najnovšie vedecké poznatky jasne ukazujú schopnosť rýb cítiť bolesť, prežívať strach a zažívať stres. Opiera sa o európske nariadenie o ochrane zvierat pri usmrcovaní z roku 2009, ktorým sa riadi aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

„Je celé postavené na jednom základnom princípe: Počas usmrcovania sa zvieratá musia ušetriť akejkoľvek bolesti, strachu alebo utrpenia, ktorým sa dá vyhnúť,“ hovoria aktivisti. Chcú dosiahnuť, aby sa kapry nemuseli prevážať, vylovili sa len z rybníkov a zabíjali na mieste.

Štátni veterinári: Je to v poriadku

Všetkých päťdesiat miest na predaj kaprov odobrila Štátna veterinárna a potravinová správa, ktorá tam bude robiť pravidelné kontroly. Takáč tvrdí, že živé kapry si domov berie iba päť percent ľudí.

Veterinári preto vydali odporúčanie, aby si ľudia nechali radšej ryby zabiť na mieste od profesionálov. Kedysi to bolo zakázané. Neznamená to však, že po novom bude zakázané preniesť si živé ryby v taške domov. Minister hovorí, že v prevádzkach budú „špeciálne tašky“.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď niekto chce toho kapra na Vianoce, prečo by ho nemal mať?“ reagoval riaditeľ veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš na otázku moderátorky rádia Slovensko, či by nemohli veterinári ako kompromis vydať nariadenie, aby sa kapry museli zabíjať na mieste.

Veterinári budú podľa neho kontrolovať teplotu vody v kadiach, aj jej cirkuláciu. Chytať kapry rukami bude zakázané a predajcovia musia mať na mieste zabezpečený aj zber živočíšneho odpadu.

Ak chcú kapry predávať, majú sa zaregistrovať na príslušnej veterinárnej a potravinovej správe a obec stanoví, kde môžu ryby predávať. Zatiaľ je registrovaných niečo okolo stovky predajcov.

Richard Takáč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 777
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 474
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 917
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 604
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 531
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 251
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 070
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu